Nowy świat w globalnej gospodarce

Mimo tej aprecjacji byłoby to korzystne dla przedsiębiorstw, bowiem zapewniałoby nie tylko redukcję ryzyka kursowego, ale stabilność warunków wymiany. Warto odnotować, że w ostatnich 12 miesiącach przed ujawnieniem się skutków kryzysu finansowego w krajach strefy euro (październik 2007 - wrzesień 2008) eksport polskich przedsiębiorstw do krajów strefy euro wzrósł o 17%, przy aprecjacji złotego względem euro +9%! A zatem to nie aprecjacja złotego decydowała o tempie wzrostu eksportu, ale popyt ze strony krajów strefy euro na polskie produkty i usługi.

Wprowadzenie euro w miejsce złotego - tak szybko, jak to możliwe - ma ponadto inne ważne zalety:

a) zmniejsza zagrożenia wahań kursowych, które w warunkach turbulencji na globalnych rynkach finansowych destabilizują warunki działania podmiotów gospodarczych;

Zobacz również:

  • GenAI jednym z priorytetów inwestycyjnych w firmach
  • Szef Intela określa zagrożenie ze strony Arm jako "nieistotne"
  • International Data Group powołuje Genevieve Juillard na stanowisko CEO

b) oznacza dostosowanie stóp procentowych do krajów strefy euro, zatem ich znaczącą obniżkę, co spowoduje obniżenie kosztów kredytu dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych oraz zmniejszenie kosztów obsługi długu publicznego;

c) umożliwi wykorzystanie części rezerw banku centralnego (ponad kwotę przekazaną do Europejskiego Banku Centralnego) do sfinansowania potrzeb inwestycyjnych strategicznych sektorów (energetyka, infrastruktura komunikacyjna) lub zmniejszenia zadłużenia państwa i podwyższenia jego ratingu, a więc obniżenia ryzyka i kosztów finansowania strategicznych przedsięwzięć rozwojowych.

Przypisy

(1) BRICs and BEYOND, "Goldman Sachs Global Economics Group", Nov 2007, www.gs.com.

(2) Zob.www.wojciechbiałek.blox.pl/html.

(3) Zob. Currency Composition of Foreign Exchanges Reserves (COFER), IMF, Washington, September 2008; www.imf.org.

(4) Soros G.: op. cit., s.199.

(5) Zob. Serwis Ekonomiczny PAP z 26.12.2008, na podstawie informacji zawartej w: China Daily z 26.12.2008 r. Program ten obejmuje rozliczenia dotyczące wymiany handlowej na poziomie 402,7 mld USD w 2007 r. Wynika z obaw o spadek wartości dolara i obniżenie realnej wartości chińskich rezerw walutowych.

Bibliografia

BRICs and BEYOND. Goldman Sachs Economics Group, Nov. 2007.www.gs.com.

Global Economic Prospects 2009. Forecast Update. March 30.2009 World Bank.

Greenspan A., "Era zawirowań. Krok w nowy wiek", Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA, Warszawa 2008.

Jacocca L., Whitney C., "Gdzie się podziali wszyscy przywódcy?", Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2007.

Kostrzewa-Zorbas K., "Świat po pekińsku", Newsweek Polska 52/2008.

Kukliński A., "Proces tworzenia i destrukcji porządku globalnego", Kwartalnik Nauk o Przedsiębiorstwie, OW SGH Warszawa nr 3(8) lipiec - wrzesień 2008, s. 24 - 30.

"Migracja kapitału w globalnej gospodarce", A. Szablewski (red.), Difin, Warszawa 2009.

Raport na temat pełnego uczestnictwa Rzeczpospolitej Polskiej w trzecim etapie Unii Gospodarczej i Walutowej, NBP, Warszawa 2009, www.nbp.pl.

Soros G., "Nowy paradygmat rynków finansowych", MT Biznes sp. z o.o., Warszawa 2008.

Stiglitz J.E., Bilmes L.J., "The Three Trillion Dollar War: The True Cost of the Iraq Conflict", W.W. Norton, New York 2008.

Welch J.; Welch S., "Winning znaczy zwyciężać", Studio Emka, Warszawa 2005.


TOP 200