Nowy świat w globalnej gospodarce

Wśród największych dłużników netto na czele znajdują się: USA: - 2599 mld USD, następnie Hiszpania: - 739 mld USD, Wielka Brytania: - 573 mld USD, Australia: - 477 mld USD, Meksyk: - 396 mld USD.

"Grozi nam niebezpieczeństwo, że staniemy się kolonią - że nie będziemy właścicielami własnego kraju" - pisze Lee Iacocca. "Dwadzieścia pięć lat temu byliśmy największym państwem udzielającym pożyczek. A teraz jesteśmy największym krajem, który je zaciąga". W tym kontekście przywołuje jakże dobitnie brzmiącą przestrogę Thomasa Jeffersona: "Aby zachować własną niepodległość, nie wolno nam zezwolić naszym przywódcom na obciążenie nas niekończącym się długiem". George Soros formułuje to następująco: "Nawiązała się symbiotyczna relacja między Stanami Zjednoczonymi, które chętnie konsumowały więcej, niż wytwarzały, i Chinami oraz innymi eksporterami z Azji, których zadowalało to, że więcej produkują, niż konsumują. Stany Zjednoczone powiększały dług zewnętrzny, a Chiny i inni eksporterzy akumulowali rezerwy walutowe. Amerykanie oszczędzali mało, a inni dużo".

Zobacz również:

  • GenAI jednym z priorytetów inwestycyjnych w firmach
  • Szef Intela określa zagrożenie ze strony Arm jako "nieistotne"
  • International Data Group powołuje Genevieve Juillard na stanowisko CEO

Nowa superbańka na horyzoncie: obligacje amerykańskie i osłabienie dolara

Czy zatem w kolejnym dziesięcioleciu 2010 - 2020 można spodziewać się nieoczekiwanych obecnie, gwałtownych zmian na rynku pieniężnym, tj. w relacjach wymiennych głównych walut światowych: dolara amerykańskiego, euro, rmb i walut krajów azjatyckich?

Analiza popytu i podaży na główne rodzaje walut, w połączeniu z dynamiką wzrostu PKB, saldem wymiany handlowej, stanem i perspektywami rezerw walutowych poszczególnych regionów i krajów świata wskazuje na widoczne dziś i wysoce prawdopodobne tendencje zmian:

- aprecjację i wzrost znaczenia euro jako waluty rezerwowej świata;

- dalszą deprecjację dolara amerykańskiego w nadchodzących latach, ze wszystkimi tego konsekwencjami ekonomicznymi i politycznymi dla USA i świata;

- systematyczną, stopniową aprecjację renminbi - juana chińskiego - i przekształcanie waluty chińskiej z krajowej w międzynarodową oraz rezerwową (początkowo w krajach Azji Południowo--Wschodniej).

Czy zmierzamy to trójwalutowego światowego systemu pieniężnego w najbliższym dziesięcioleciu? Wielce prawdopodobne. Początek gwałtownych zmian około 2012 z apogeum (jakim?) w latach 2015 - 2020?

Nowa superbańka na horyzoncie - nadpodaż amerykańskich papierów wartościowych:- dług publiczny przekracza 10,6 bln USD;

- nowe łączne zobowiązania finansowe rządu USA szacowane są na ok. 8,5 bln USD;

- deficyt budżetu 2009: - 1,75 bln USD; tj. 12% PKB, w 2010: - 1,17 bln USD;

- kiedy dojdzie do "rolowania" wyemitowanych papierów wartościowych przez rząd USA - po pięciu latach, czyli w 2014 - 2015?

- jaka nastąpi inflacja w USA, która przeniesie się poprzez dolara na inne kraje świata?

- kiedy nastąpi ucieczka inwestorów od dolara w euro i inne waluty, ale także w złoto oraz główne surowce i akcje spółek Azji, Bliskiego Wschodu, Ameryki Łacińskiej - stopniowo, ale przyspieszenie kiedy?


TOP 200