Nowy świat w globalnej gospodarce

Rosnące aspiracje renminbi juana chińskiego

Bardzo wyraźne słowa zaniepokojenia o stan dolara płyną od wielu miesięcy z Chin. Premier Wen Jiabao w marcu 2009 dobitnie podkreślił: "Udzieliliśmy Stanom Zjednoczonym kredytów na olbrzymie sumy, jest sprawą oczywistą, że obawiamy się o bezpieczeństwo naszych kapitałów… Chciałbym zaapelować do USA, by dotrzymały obietnic, pozostały wiarygodnym krajem oraz zapewniły bezpieczeństwo chińskich kapitałów". W następnym miesiącu, w przeddzień spotkania przywódców G-20 w Londynie, prezes Banku Centralnego Chin zaproponował stworzenie waluty rezerwowej świata z wykorzystaniem tzw. "specjalnych praw ciągnienia" (special driving rights - SDR). Zhou Xiaochuan sugerował stworzenie "otwartego funduszu denominowanego w SDR" w MFW, na którym salda dolarowe byłyby wymieniane na SDR. Obawy Chin co do sytuacji dolara wiążą się nie tylko z już poniesionymi stratami na inwestycjach w amerykańskie papiery wartościowe (akcje i obligacje - straty powyżej 80 mld USD), ale z koniecznymi do poniesienia stratami w przyszłości w warunkach deprecjacji dolara i rentowności obligacji rządu USA poniżej inflacji, zatem realnie ujemnej.

Stąd podjęcie przez Chiny dwóch kierunków działań:

a) pilotażowego programu przejścia do rozliczeń handlowych z najbliższymi sąsiadami (Hongkong, Makao i 10 krajów Azji Południowo-Wschodniej) na rmb oraz podpisanie umowy z Argentyną (tzw. currency swap deal), dzięki której będzie ona mogła rozliczać się w wymianie handlowej z Chinami w juanach. Stanowi to pierwszy krok w długim procesie przekształcenia RMB - juana chińskiego - w międzynarodową walutę (5) ;

Zobacz również:

  • GenAI jednym z priorytetów inwestycyjnych w firmach
  • Szef Intela określa zagrożenie ze strony Arm jako "nieistotne"
  • International Data Group powołuje Genevieve Juillard na stanowisko CEO

b) wzrost wydobycia złota w Chinach (stały się pierwszym producentem na świecie, wyprzedzając RPA) oraz podwojenie rezerw w złocie w tym dziesięcioleciu.

Coraz więcej ekonomistów dowodzi, że Chiny związane obecnie trwałą wspólnotą interesów z USA zmuszone zostaną do uniezależnienia się od dolara i budowy siły własnej waluty. Proces ten się rozpoczął. Przyspieszy w warunkach wieloletniej stagnacji gospodarki USA, znaczącej inflacji. Zmusi to Chiny do przyspieszonego przejścia w rozliczeniach transakcji handlowych z wieloma krajami Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej na RMB - juana i budowy tym samym niezależnego, rynkowego systemu finansowego Wielkich Chin: ChRL, Hongkongu i Tajwanu opartego na rmb - juanie.


TOP 200