BI - górniczy kamień milowy

Obecnie na każdym szczeblu zarządzania w wielozakładowych strukturach pracownicy spółek węglowych mają dostęp do wszystkich danych zgromadzonych w hurtowni. Dzięki wykorzystaniu mechanizmów autentykacji i autoryzacji system dostosowany jest do obsługi poszczególnych kopalń, centrów wydobywczych i zakładów, lub podzielony tematycznie (HR, finanse i księgowość). Pracownicy podzieleni są na dwie grupy użytkowników: aktywnych i pasywnych, w zależności od tego, czy są tylko beneficjentami informacji, czy uczestniczą w procesie ich analizy i opracowania.

Potrzeba matką wdrożenia

Potrzeba wprowadzenia nowych rozwiązań informatycznych wiąże się z chęcią usprawnienia działania spółki lub zmianami w jej strukturze. W przypadku JSW wprowadzenie systemu BI wiązało się z potrzebą połączenia danych z kilku podmiotów składających się na Jastrzębską Spółkę Węglową SA, do której należy 6 kopalń: Borynia, Budryk, Jas-Mos, Krupiński, Pniówek i Zofiówka oraz Zakład Logistyki Materiałowej. Inicjatorem wdrożenia platformy Business Intelligence w JSW SA był Zakład Logistyki Materiałowej, który jest odpowiedzialny za gospodarkę magazynową całej spółki. Pracownicy ZLM potrzebowali informacji z różnych systemów dziedzinowych zlokalizowanych we wszystkich kopalniach JSW. Uzyskanie wielowymiarowych danych przy użyciu tradycyjnych systemów transakcyjnych było do tej pory bardzo czasochłonne. Celem projektu było więc zapewnienie pracownikom jastrzębskiej spółki dostępu do wielowymiarowych informacji wewnątrz firmy oraz możliwości dokonywania pogłębionych analiz biznesowych.

Hurtownia w praktyce

W ramach hurtowni danych funkcjonuje 7 magazynów danych podzielonych na HR, logistykę, elektroniczny rejestr umów, kompleks finansowo-księgowy, produkcję węgla, wydobycie węgla i zbyt węgla. System finansowo-księgowy został podzielony na 5 obszarów tematycznych. Dzięki temu użytkownik jest w stanie tworzyć analizy i raporty w ramach jednego data martu, co zdecydowanie przyspiesza prace i zmniejsza wolumen przeszukiwanych danych. Pozwala to również na budowanie skomplikowanych analiz na podstawie danych pochodzących z różnych obszarów i pozyskiwanie wiedzy skorelowanej z wielu informacji, z różnych data martów. "Większość kopalń posiada elektroniczny system wydawania posiłków regeneracyjnych i system rejestrujący czas pracy. Górnik przy pomocy specjalnej karty zgłasza swój zjazd i wjazd z kopalni, co związane jest z innym systemem naliczania wynagrodzenia. W jednej z kopalń w czasie wdrażania i prezentacji systemu BI na życzenie dyrektora zrobiliśmy zestawienie dotyczące liczby górników przebywających pod ziemią i liczby górników, którzy o godz. 12.00 pobrali obiady regeneracyjne. Zestawienie wprawiło w osłupienie dyrektora HR. Okazało się, że niektórzy górnicy meldowali swój zjazd do kopalni, po czym udawali się na posiłek" - komentuje Romuald Gacka. Do tej pory dane z tych systemów były analizowane przez różne niepowiązane ze sobą działy. Przy pomocy hurtowni danych dane zostały ze sobą skonfrontowane, co umożliwiło wykrycie nieprawidłowości. Problem jedzenia posiłków "pod ziemią" został rozwiązany przez zamontowanie czytników na dolnym poziomie. "Sybase IQ został zoptymalizowany pod kątem generowania szybkich odpowiedzi na dowolne zapytania zgłaszane przez wielu użytkowników" - mówi Jacek Barańczuk, dyrektor Działu Wsparcia Technicznego, Sybase Polska. "Umożliwia efektywne składowanie ogromnych ilości danych elementarnych oraz obsługuje dowolny model biznesowy, kształtowany przez strukturę danych, rodzaj zapytań oraz obsługiwaną aplikację analityczną. Zapewnia również możliwość ciągłego uaktualniania danych".


TOP 200