Gwiazdozbiór IT

T.B.: O ile kluczowe stanowiska, np. CIO, obsadzane są nadal pracownikami etatowymi, o tyle coraz częściej duże projekty o wielomilionowym budżecie powierzane są wynajmowanym project managerom. Nie ma praktyki outsourcingu dyrektorów IT, ale jesteśmy na to przygotowani. Mamy świetnych kandydatów i doświadczenie. Zapewniliśmy m.in. CIO dla instytucji finansowej, w której pracował on na zasadzie doradcy, podczas uruchamiania jej działalności w Polsce.

CIO:Czy firma zajmująca się zapewnianiem kadr IT musi posiadać specjalne kompetencje?

L.K..: Przede wszystkim firma taka powinna specjalizować się właśnie w outsourcingu kadry IT. Na pewno musi posiadać profesjonalny zespół rekrutacyjny, który potrafi przełożyć wymagania klienta na dobór odpowiedniej kadry. Nasz zespół monitoruje rynek pod kątem stawek, dostępności i kwalifikacji, aby szybko i elastycznie reagować na zapotrzebowania naszych klientów.

T.B.: Można powiedzieć, że w związku z rynkową presją, taka firma musi działać błyskawicznie, a więc musi mieć przynajmniej kilku analityków, kilkunastu programistów i administratorów na podorędziu. Podstawowe znaczenie ma także gwarancja jakości, dlatego posiadamy pewne unikalne dla branży standardy, które zapewniają odpowiednią, zweryfikowaną i przetestowaną kadrę IT z dnia na dzień.

CIO:Dlaczego firmy decydują się na outsourcing IT?

T.B.: Najczęściej jest to sprawa niecierpiąca zwłoki potrzeba. Obciążenie pracą przy projekcie stałych pracowników jest zbyt duże i firma musi szybko reagować, co niesie ze sobą konieczność wsparcia ze strony firm zewnętrznych. Biznes działa dynamicznie, konkurencyjność na rynku oraz wprowadzenie nowych produktów wymaga często czasowego powiększenia zespołów o specjalistów IT z odpowiednimi kompetencjami. Outsourcing kadry IT to ławka rezerwowych, do której można sięgnąć w razie potrzeby.

CIO:W jaki sposób przygotować organizację do płynnego włączenia zewnętrznych pracowników IT w projekty i procesy?

T.B.: Trzeba dobrze poznać swoje potrzeby i zdefiniować wymagania, które powinien spełniać kandydat, oraz zadania, które będzie wykonywał. Od tego zależy właściwy dobór kadry IT i czas zapewnienia odpowiednich kandydatów. I oczywiście należy pamiętać, że ta osoba będzie pracować w zespole np. przez rok czy dwa lata, zatem będzie musiała dobrze wpasować się w społeczność firmową.


TOP 200
Na ten temat
Magazyny CXO
Partnerzy Klubu CIO
O Klubie

Klub CIO to niezależna organizacja, która istnieje od 2003 roku. Powstał z inicjatywy International Data Group Poland S.A., amerykańskiego wydawnictwa, które prowadzi Kluby CIO w wielu różnych krajach.

Stworzony dla dyrektorów IT Klub CIO, to przede wszystkim dwie wartości najczęściej podkreślane przez samych członków Klubu. Po pierwsze - poszerzanie zakresu swojej wiedzy oraz - po drugie - możliwość spotkania się w swobodnej atmosferze, w gronie znakomitych menedżerów i porozmawianie o tym, co ważne dla każdego CIO.

Jak działa Klub CIO?
 • regularne spotkania w gronie kilkudziesięciu CxO (w większości CIO)
 • 2,5 godziny programu merytorycznego plus 1-2 godziny networkingu
 • spotkania w Warszawie i innch miastach (Gdańsk, Wrocław, i in.)
 • komunikacja w ramach grupy Klub CIO na LinkedIn
 • serwis cxo.pl – służy wymianie wiedzy, doświadczeń, przedstawia historie i dokonania członków Klubu CIO
 • udział w badaniach i dostęp do ich wyników – unikalne źródło wiedzy o opiniach i doświadczeniach innych CIO
Warto brać udział w Klubie CIO, aby
 • rozwijać wiedzę o dobrych praktykach zarządzania IT
 • wymieniać doświadczenia z najlepszymi CIO
 • zyskać uznanie na forum firmy i w społeczności IT
 • poprawiać własną skuteczność w realizacja celów IT i firmy
 • budować lepsze zrozumienie roli i zadań nowoczesnego CIO
 • uzyskać realny wpływ na strategię firmy