Energia i przyszłość spółek

Czy sądzi Pan, że zdanie się na działy finansowe przy rozwiązywaniu problemów ze zrównoważeniem może być nowym i bardziej efektywnym sposobem zaangażowania całej spółki w kwestie środowiska i zrównoważenia gospodarki?

To ciekawe pytanie. Krótka odpowiedź brzmi: tak.

Z mojego doświadczenia wynika, że przedsiębiorstwa nastawione na zysk zaczynają traktować poważnie kwestie odpowiedzialności korporacji tylko wtedy, kiedy jest to związane z okazją do podniesienia wartości spółki. Jedynym sposobem na podniesienie wartości jest z kolei redukcja kosztów lub zwiększenie dochodów. Musimy zatem zapytać - niezależnie od tego, czy problemem jest zmiana klimatu, czy środowisko, czy coś innego - jak ta konkretna kwestia jest powiązana z możliwościami redukcji kosztów lub zwiększenia dochodów, tzn. wzrostu wartości spółki. Jeśli nie można tego powiązania przedstawić w sposób przekonujący, reszta nie ma większego znaczenia.

Zobacz również:

  • GenAI jednym z priorytetów inwestycyjnych w firmach
  • Szef Intela określa zagrożenie ze strony Arm jako "nieistotne"
  • International Data Group powołuje Genevieve Juillard na stanowisko CEO

Czy nam się to podoba, czy nie, to działy finansowe mogą wprowadzić rodzaj dyscypliny w omawianych kwestiach, który uwzględnia powiązania tych problemów z długofalowym zyskiem spółki i jej wartością dla udziałowców.

Wywiad ukazał się we włoskim czasopiśmie La Repubblica

Anant Sundaram, profesor w dziedzinie finansów, strategii i kierowania przedsiębiorstwami oraz fuzji i przejęć z Tuck School of Business w Dartmouth, stworzył nową metodę pomiaru konsekwencji fluktuacji cen paliw na wskaźnik zysku przypadający na jedną akcję (Earnings Per Share - EPS). Jednostka ta została nazwana fossil fuel beta (lub FFß™).


TOP 200