Energia i przyszłość spółek

Dyrektor generalny czy dyrektor finansowy dużej spółki po prostu nie może już tego dłużej ignorować. Byłoby to nieodpowiedzialne. Najważniejszy i najpilniejszy problem, którym trzeba się zająć, to w jaki sposób firmy zamierzają się uniezależnić od paliw kopalnych? Spółki, które tutaj będą w awangardzie, i przy tej okazji zastosują w sposób dla siebie korzystny regulacje emisji dwutlenku węgla, wygrają. Przy wiarygodnych działaniach zmierzających do uniezależnienia się od paliw kopalnych spółki takie będą również postrzegane jako bardziej postępowe i efektywne w swoim sektorze, co wywoła pozytywne reakcje ze strony ich klientów oraz dostawców i zostanie nagrodzone przez inwestorów.

Czy widzi Pan różnicę między reakcjami Europy i USA na kwestie środowiska i zrównoważenia gospodarki?

Zobacz również:

  • GenAI jednym z priorytetów inwestycyjnych w firmach
  • Szef Intela określa zagrożenie ze strony Arm jako "nieistotne"
  • International Data Group powołuje Genevieve Juillard na stanowisko CEO

Ogólnie rzecz ujmując, firmy zachodnioeuropejskie wyprzedzają amerykańskie, jeśli chodzi o radzenie sobie z tymi problemami. Jednym z powodów jest to, że w Europie energia jest bardziej opodatkowana i podlega silniejszym regulacjom. W wielu krajach UE (np. we Francji) źródła energii nieprzyczyniające się do emisji gazów cieplarnianych, takie jak energia jądrowa, stanowią większą część puli energetycznej (we Francji 80 % energii elektrycznej jest produkowane z energii jądrowej- przyp. red.). Na dodatek, przy większym zagęszczeniu populacji i mniejszej ilości zasobów naturalnych na miejscu, europejskie spółki były pod większą presją niż amerykańskie, aby poradzić sobie z kwestiami środowiska i zrównoważenia gospodarki. Dla przykładu, jeśli weźmiemy pod uwagę emisje gazów cieplarnianych, gospodarka amerykańska musi wyemitować pół tony gazów cieplarnianych w celu wytworzenia 1000 USD PKB, podczas gdy gospodarka UE wytwarza tyle samo PKB przy emisji zaledwie jednej trzeciej tony. Możliwości ograniczenia emisji dwutlenku węgla w USA są zatem ogromne. Jednak nawet w UE nowe kraje członkowskie, takie jak Polska, pozostają w tyle, co daje duże pole do udoskonaleń.

W ciągu ostatnich kilku lat większe firmy amerykańskie poczyniły duże kroki w kierunku większej efektywności energetycznej, w szczególności podjęły wysiłek zmierzający do ograniczenia zależności od paliw kopalnych. Spółki, takie jak GE, Caterpillar, Wal-Mart i UPS, są liderami w swoich sektorach gospodarki.

W ostatnim czasie opracowałem miarę nazwaną "beta paliwowa" (FFβ), służącą do bezpośredniego pomiaru podatności wartości rynkowej spółek na zmiany cen paliw kopalnych. W trakcie tych badań odkryłem, że wiele spółek w USA, takich jak wymienione cztery, stawia sobie imponujące cele i przyjmuje strategie, by poradzić sobie z problemami energii, środowiska i zrównoważenia gospodarki oraz przeznacza duże środki i kapitał ludzki na osiągnięcie tych celów.


TOP 200