Dopasowanie biznes-IT

Charakterystyka liderów

Dopasowanie biznes-IT

Rys.3

Charakterystykę liderów (przedsiębiorstwa osiągające dojrzałość procesów odpowiedzialnych za dopasowanie biznes-IT na poziomie 3) przeprowadzono, biorąc pod uwagę strukturę wydatków na IT, dojrzałość aplikacji IT niezbędnych do realizacji strategii przedsiębiorstwa, wykorzystywanie outsourcingu IT, stosowanie metod zwiększających dopasowanie biznes-IT, wykorzystanie metod/miar/narzędzi oceny efektywności inwestycji IT oraz stosowanie standardów/norm/rozwiązań do zarządzania IT:

Dopasowanie biznes-IT

Rys.4

Liderzy posiadają strukturę wydatków na IT wyraźnie odmienną od pozostałych firm. Wydają zdecydowanie mniej na utrzymanie i rozwój posiadanej infrastruktury i aplikacji IT, koncentrując się na wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań o charakterze przełomowym, pozwalających uzyskać przewagę konkurencyjną (rysunek 9).

Dopasowanie biznes-IT

Rys.5

Liderzy wydają mniejszą część środków w porównaniu do pozostałych firm na inwestycje w infrastrukturę oraz aplikacje transakcyjne (automatyzujące proste czynności operacyjne), koncentrując się na aplikacjach analitycznych i transformacyjnych (wpływających na zmianę modelu biznesowego przedsiębiorstwa i pozwalających zdobyć przewagę nad konkurencją). Ten trend jest zgodny z wynikami badań prowadzonych przez naukowców MIT Sloan School of Management wśród najbardziej zyskownych przedsiębiorstw światowych.

Zobacz również:

  • 9 cech wielkich liderów IT
  • CIO "bumerangi": liderzy IT awansują, powracając
  • 6 znaków ostrzegawczych, na które CIO powinni zwrócić uwagę w 2024 roku

Dopasowanie biznes-IT

Rys.6

Wszystkie kategorie aplikacji IT wykazują większą dojrzałość wśród liderów w porównaniu do pozostałych firm. Oznacza to, że aplikacje IT wykorzystywane przez liderów w większym stopniu wspierają realizację ich strategii, zatem mniejsza jest luka dopasowania biznes-IT.

Dopasowanie biznes-IT

Rys.7

Liderzy wolą korzystać z częściowego (selektywnego) outsourcingu IT (53% wobec 39%). Tendencja do wydzielania na zewnątrz wybranych fragmentów IT jest zgodna z trendami światowymi. Dużo częściej wykorzystują także wszystkie z proponowanych metod minimalizacji luki dopasowania biznes-IT. Szczególny nacisk kładą na metody pomiaru efektywności i wartości dostarczanej przez IT.

Liderzy dużo częściej wykorzystują wszystkie z zaproponowanych metod/miar/narzędzi służących do oceny efektywności inwestycji w IT (m.in. analizę kosztów i korzyści, ABC, ROI, TCO, NPV). Jednak wykorzystywanie przez liderów określonych metod/miar/narzędzi nie zawsze idzie w parze z oceną ich efektywności dokonaną przez te firmy (rysunek 11). Przykładowo, strategiczna karta wyników IT znajdująca się w grupie trzech najbardziej efektywnych metod jest stosowana najrzadziej. Jednocześnie ta metoda jest stosowana nawet nieco częściej przez pozostałe firmy.

Dopasowanie biznes-IT

Rys.8

Dopasowanie biznes-IT

Rys.9

W większości przypadków liderzy wykorzystują w większym zakresie różnego rodzaju standardy, normy i rozwiązania do zarządzania IT. Szczególną uwagę zwraca dużo częstsze wykorzystywanie ITIL, który w największym stopniu wpływa na poprawę dopasowania biznes-IT. Jednocześnie zastanawiające jest, że liderzy rzadziej korzystają z normy zarządzania jakością ISO 9000, która ma również duży wpływ na minimalizację luki dopasowania biznes-IT. Wydaje się, że liderzy wybierają w tym obszarze standardy lepiej dopasowane do realiów działów IT (np. ITIL), które dodatkowo nie posiadają wad norm ISO (np. nadmierne usztywnienie organizacji, nie pozwalające szybko reagować na zmiany w otoczeniu). Jednak nawet liderzy korzystają stosunkowo rzadko ze standardów dedykowanych do zarządzania IT.

Podsumowanie

Dopasowanie biznes-IT

Rys.10

Badania wykazały ogólnie niski poziom zarządzania technologiami informacyjnymi, przejawiający się niską dojrzałością aplikacji IT, strukturą wydatków na IT ukierunkowaną na najprostsze rozwiązania, rzadkim stosowaniem selektywnego outsourcingu IT, a także niezbyt częstym wykorzystywaniem standardów i dobrych praktyk do zarządzania IT oraz metod poprawiających dopasowanie.

Dopasowanie biznes-IT

Rys.11

Dojrzałość procesów odpowiedzialnych za dopasowanie biznes-IT w badanych firmach była średnia (2,8 w skali od 1 do 5). Najbardziej dojrzałe były procesy odpowiedzialne za nadzór IT (3,1), a najmniej - pomiar wartości dostarczanej przez IT (2,4). W efekcie przedsiębiorstwa często nie wykorzystują szans, jakie oferują rozwijające się technologie informacyjne, i nieefektywnie wydają środki na IT.

Badania wykazały ponadto brak korelacji między zyskownością badanych przedsiębiorstw a dojrzałością procesów odpowiedzialnych za dopasowanie biznes-IT. W związku z tym nawet najbardziej rentowne spółki mają jeszcze duże możliwości bardziej efektywnego budowania swojej wartości z wykorzystaniem IT poprzez minimalizowanie luki dopasowania biznes-IT. .CIO

Autor jest wykładowcą w Szkole Głównej Handlowej, trenerem i doradcą.

<hr>

Przypisy:

<sup>1</sup>J. N. Luftman, "Competing in the Information Age. Align in the Sand. Second Edition", Oxford University Press 2003, s. 5 - 6.

<sup>2</sup>R. Orzechowski, "Dopasowanie strategiczne technologii informacyjnych", [w:] Edward Urbańczyk (red. nauk.), "Strategie wzrostu wartości przedsiębiorstwa. Teoria i Praktyka", Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, czerwiec 2006.


TOP 200