Słoneczne ławki

Krakowski start-up wstawia do miejskich parków i na ulice ławki z wbudowanymi panelami solarnymi.

Jednym z elementów infrastruktury inteligentnych miast przyszłości będą instalacje fotowoltaiczne, które można instalować w dowolnym miejscu. W ten trend wpisuje się spółka SEEDiA z Krakowa, zajmująca się tworzeniem dla Smart Cities mebli miejskich publicznego użytku zasilanych odnawialnymi źródłami energii. Firma produkuje ławki wyłożone panelami fotowoltaicznymi.

Energia elektryczna pozyskana za pomocą paneli solarnych umieszczonych na ławkach może być używana do ładowania urządzeń mobilnych poprzez zainstalowany port USB lub ładowarkę indukcyjną. Elektroniczny moduł dystrybucyjny służy do sterowania zasilaniem energią i ładowania. W przypadku małego nasłonecznienia, kiedy poziom wytworzonej energii elektrycznej jest niski, moduł dostarcza energię przede wszystkim do najważniejszych elementów ławki tj. ładowarki lub nadajnika WiFi. Ławki posiadają wbudowany hotspot WiFi. Jest on także zasilany energią pozyskaną przez panel fotowoltaiczny.

Moduł telemetryczny zainstalowany w ławkach nadzoruje pracę zewnętrznych urządzeń, np.: ładowarek i czujników. Pokazuje on ile w wyniku wykorzystania energii słonecznej zmniejszyła się emisja CO2 do atmosfery lub ile osób naładowało swój telefon albo poziom natężenia ruchu pieszych w rejonie ławki. Zebrane informacje przekazywane są do chmury a następnie poddawane analizie w celu udoskonalenia i poprawy funkcjonalności ławek. Takie dane pomagają samorządom w planowaniu przestrzennym i rozwoju infrastruktury.

Elementem wyposażenia ławek jest moduł multimedialny służący do wyświetlania reklam na ekranach OLED lub emitowania komunikatów audio takich, jak alarm smogowy, a na lotnisku informuje o zmianach w rozkładzie lotów czy wzywa do odprawy. Wbudowane oświetlenie LED zapewnia w nocy większe bezpieczeństwo. Spółka SEEDiA opracowała 4 linie produktowe ławek: City, Urban, Future i Invention i wstawiła ławki m. in. w Warszawie, Krakowie, Zielonej Górze, Tarnobrzegu, Gostyninie i gminie Popielów.

Flagowa solarna ławka miejska SEEDiA City charakteryzuje się konstrukcją modułową, dzięki czemu wykorzystując podstawowe elementy można stworzyć 3 konfiguracje ławki solarnej: prosta bez oparcia, klasyczna z oparciem lub ławka ze zintegrowanymi stojakami na rowery. Moc paneli solarnych wynosi 80 W, wyposażona w 2 porty USB, a pojemność baterii wynosi 32 Ah.

"Jesteśmy na dziś dzień jedyną na świecie firmą dostarczającą miastom kompletny, zintegrowany Eko System mebli miejskich, które nie tylko służą mieszkańcom, ale również zapewniają zarządzającym miast unikatowych danych. W naszej ofercie znajdują się: ławki solarne, zasilane solarnie kosze na śmieci, solarne kioski informacyjne jak również solarne wiaty autobusowe" - mówi Piotr Hołubowicz, CEO SEEDiA.

Piotr Hołubowicz, prezes Seedia

Piotr Hołubowicz, prezes Seedia