Prognozy na rok 2012

Media społecznościowe i tablety będą miały ogromny wpływ na biznes w tym roku. Zmienią się modele biznesowe - wynika z prognoz Gartnera.

Firma badawcza Gartner opublikowała najważniejsze przewidywania dla działów IT, które wpłyną na zarządzanie, budżety i koszty.

Analityk Gartnera, Kimberly Harris-Ferrante, uważa, że "modele biznesowe w branży czeka wiele wyzwań do 2015 roku, ponieważ klienci będą nadal wybierać styl życia oparty o stałe połączenie z internetem".

“Cloud computing i media społecznościowe będą dostarczać branży nowe możliwości efektywnej komunikacji z klientami i zyskiwania ich zaangażowania, umożliwiając zwiększenie przychodów i stałą interakcję" - twierdzi Harris-Ferrante.

Najważniejsze prognozy dla branży:

- Do 2013 roku iPad będzie coraz bardziej rozpowszechnionym narzędziem pracy handlowców - wśród handlowców z branży farmaceutycznej aż 85% będzie wyposażonych w to urządzenie

- Do końca 2014 roku co najmniej jedna sieć społecznościowa stanie się kanałem sprzedaży produktów ubezpieczeniowych

- W 2015 roku 80% implementacji wielokanałowych odniesie porażkę, ponieważ sprzedawcy detaliczni będą chcieli zachować strategię skoncentrowaną wokół kanału sprzedaży i produktu.

- Do 2015 roku niewydajne IT będzie stanowiło ryzyko poważnych awarii w ponad 50% organizacji.

- Do 2015 roku, 30% projektów smart grid wykorzysta serwisy w modelu cloud computingu aby zarządzać dużymi wolumenami danych.

- Do 2015 roku nowe zewnętrzne sieci społecznościowe i usługi oparte na modelu chmury obliczeniowej wygenerują 25% związanych z konsumentami usług i produktów bankowych.

"Rynek, gospodarka, demografia i otoczenie technologiczne, z którym branża będzie miała do czynienia w 2012 roku, będą wymagały zwinności w działaniach operacyjnych i praktykach w organizacji. Bycie elastycznym i wdrażanie nowych praktyk biznesowych będzie niezbędne do przetrwania w tym roku" - uważa Harris-Ferrante.

Na podstawie: IDG US