Potrzebne jest zaproszenie kobiet do pracy w sektorze IT

Kiedyś usłyszałam opinię na temat jednej z firm z sektora IT, iż zespół został źle dobrany, gdyż składa się z samych mężczyzn. Przyznam, że byłam zaskoczona. Z jednej strony branża IT jest postrzegana jako dyscyplina zdominowana przez mężczyzn, z drugiej nie raz spotykam się z prośbami od menedżerów, że chętnie przyjęliby do swojego zespołu kobietę.

Więc jak to jest z kobietami w IT naprawdę? Czy ich obecność jest mile widziana, czy też powinny one poszukiwać innych kierunków? Niewątpliwie mamy tutaj do czynienia z wieloma stereotypami, ale skupmy się na faktach.

Jak podają źródła PAIiIZ, polski rynek informatyczny jest drugim co do wielkości rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej. Ze wstępnych badań wynika, iż jego wartość w roku 2010 osiągnęła poziom 25 mld PLN, a prognozy na rok 2011 przewidują wzrost do ok. 28 mld PLN. Mówiąc o liczbach należy również wziąć pod uwagę fakt otwarcia się dla Polski niemieckiego rynku pracy oraz to, że inne kraje kuszą polskich informatyków wyższymi niż w Polsce pensjami. Jak wynika z moich obserwacji, już teraz brakuje nam wykwalifikowanych specjalistów, a sytuacja ta może zostać złagodzona poprzez wzrost zatrudnienia kobiet w sektorze ICT.

W Europie, jak również w Polsce procent kobiet studiujących kierunki informatyczne jest nadal niewielki. Z badań GUS wynika, że tylko co dziesiąty student na kierunkach informatycznych to kobieta. UE stara się zmienić tę sytuację i zachęca kobiety do studiowania na kierunkach technicznych.

Myślę, że każdy z nas zna przykłady kobiet, którym udało się zdobyć pozycję w branży IT. Warto wspomnieć o takich Paniach jak Dyrektor Generalny IBM Polska, Country Manager firmy Symantec, Dyrektor Globalnego Centrum IT GSK Services czy Dyrektor IT Banku Nordea. To tylko niektóre przykłady kobiet, które przełamały stereotypy.

Wybierając się na Kongres Lidera Informatyki 2011 prześledziłam listę prelegentów. Znalazłam tam 4 nazwiska Pań pełniących kluczowe role na stanowiskach związanych z IT. Lista z 2010 zawiera tylko jedno takie nazwisko. Tendencja jest więc rosnąca. Miejmy nadzieję, że lista nazwisk kobiet będzie rosła z każdym rokiem.

Monika Daczka jest Team Leaderem Antal International w zespole IT/ Telecom