Offshoring coraz popularniejszy

Offshoring staje się coraz popularniejszy, aż 65% firm korzysta z usług w tym modelu w jakimś zakresie - wynika z badania amerykańskiego Society of Information Management (SIM).

Badanie zostało opracowane na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród menedżerów IT z 275 przedsiębiorstw. Niemal jedna czwarta firm korzysta z usług offshoringowych w związku z utrzymywaniem swoich aplikacji systemowych, a co piąta firma korzysta z usług zewnętrznych do zarządzania infrastrukturą.

Spośród firm, które korzystają z outsourcingu, 58% wybrało partnerów z Indii, 10% z Chin, 7% z Meksyku, 6% z Europy Zachodniej, 4% z Europy Wschodniej, Filipin i Karaibów, zaś 3% z Rosji i Brazylii.

Zobacz również:

W ankietach pytano także o rotację pracowników - w tym roku współczynnik to 5,5%, podobnie jak w 2010 roku. W latach 2006-2011 rotacja pracowników wyniosła średnio 5,92% - wynika z badania SIM. Średni czas trwania kadencji CIO wynosi 4,36 roku.

Firmy nie zmniejszają nakładów na IT. W ubiegłym roku 65% respondentów stwierdziło, że ich budżety będą takie same lub wyższe niż rok wcześniej. Ten odsetek wzrósł do 83% w tym roku, zaś 85% ankietowanych stwierdziło, że w przyszłym roku budżety będą podobne lub wyższe niż w tym roku.

Jednym z priorytetów działania menedżerów jest dopasowanie do potrzeb biznesu. Inne priorytety to: zarządzanie procesami biznesowymi, strategiczne planowanie IT, stabilność i wydajność IT, architektura korporacyjna, bezpieczeństwo i innowacje przynoszące przychody, zaś na ostatnim miejscu listy znalazła się redukcja kosztów IT.