Nanotechnologie kontra bakterie i korozja

Nowoczesne metody wytwarzania wykorzystują procesy na poziomie atomów lub cząsteczek. Warszawska spółka NanoPure Technologies należy do sektora firm przecierających szlaki w nanotechnologii.

Nanotechnologie kontra bakterie i korozja

Materiały uzyskane w wyniku procesów w skali nano posiadają nadzwyczajne właściwości, co daje nowe możliwości ich zastosowania w gospodarce i innych dziedzinach życia. Na świecie funkcjonuje wiele firm działających w oparciu o nanotechnologie. W Polsce do takich firm należy spółka NanoPure Technologies z Warszawy. Jest to start-up utworzony w 2014 roku, którego założyciele postawili sobie za cel rozwijanie i komercjalizację innowacyjnych technologii z zakresu chemii i zaawansowanej inżynierii materiałowej. NanoPure posiada 40 proc. akcji spółki NanoWave, która opracowała i opatentowała technologię produkcji nanocząstek srebra w postaci koloidu o nazwie NanoWave. Jest to niejonowy roztwór nanocząstek srebra o wielkości od 10 do 50 nanometrów (1 nm = jedna milionowa milimetra). Zaletą tej technologii są niższe koszty w porównaniu z chemicznymi metodami wytwarzania. Proces produkcyjny charakteryzuje się wysoką wydajnością a uzyskiwany produkt jest bardzo wysokiej jakości. Właściwości antybakteryjne srebra już w starożytności były znane i wykorzystywane w aseptyce. Nanocząstki srebra wnikają do komórki bakterii i wiążą się z DNA. W efekcie bakterie przestają się namnażać i obumierają. Wysoką skuteczność koloidu w procesie blokowania metabolizmu komórkowego drobnoustrojów potwierdziły badania prowadzone m.in. na Uniwersytecie Gdańskim oraz Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Nanotechnologie kontra bakterie i korozja

Jakub Śliwiński, Specjalista ds. Badań i Rozwoju, NanoPure Technologies

- Nanotechnologia otwiera przed nami całkowicie nowe możliwości stosowania materiałów konwencjonalnych. Jesteśmy w stanie zaimplementować naszą technologię w przeróżnych dziedzinach – od zabezpieczeń antybakteryjnych po zastosowania w materiałach nowej generacji
– mówi Jakub Śliwiński, Specjalista ds. Badań i Rozwoju.

Hydrofobowe powłoki na bazie nanosrebra do impregnacji tkanin obiciowych i wykładzin zapobiegają zabrudzeniom i blokują rozwój drobnoustrojów. Warszawski start-up nanotechnologiczny pracuje też nad syntezą nanocząstek na bazie złota, platyny oraz miedzi. Tusze na bazie nanosrebra i nanozłota mogą mieć zastosowanie w druku obwodów mikroelektronicznych. Natomiast nanocząstki srebra lub miedzi dodane do farb, tynków, powłok ochronnych zapobiegają rozwojowi pleśni, grzybów, mchów i glonów.

Drugi obszar działalności firmy NanoPure dotyczy produkcji materiałów antykorozyjnych. Firma opracowała i opatentowała nowatorską metodę syntezy polimerów przewodzących. Na rynek zostanie wprowadzony aktywny polimerowy pigment antykorozyjny pod marką POLYCORTM. Jest on wysoce skuteczny, a pigmentowanie nim farby są o połowę tańsze w porównaniu do obecnie stosowanego fosforanu cynku. Dodatek 0,5 % - 1,0 % masy polimerów przewodzących w farbach alkidowych znacząco poprawia antykorozyjne działanie organicznej powłoki ochronnej. Wyniki badań wpływu pigmentu polimerowego na rezystywność powłoki są nadzwyczaj obiecujące. W związku z tym spółka NanoPure prowadzi projekt badawczo-rozwojowy i komercjalizacyjny polimerowych pigmentów antykorozyjnych POLYCOR™. Jest on współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Na rozwój technologii NCBR przekazało grant w wysokości ponad 5 mln zł. Zaplanowano więc uruchomienie produkcji na skalę przemysłową z końcem 2019 roku.

Unikalność technologii w skali światowej, model biznesowy oraz jasno określona droga do komercjalizacji produktu POLYCOR™ została doceniona podczas European Start-up Days, w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Wtedy swoje rozwiązania i technologie prezentowało 100 najlepszych start-upów z całej Polski. Spółka NanoPure Technologies zdobyła pierwszą nagrodę w kategorii Nowy Przemysł.

- Polimery przewodzące zostały wskazane w raporcie „Steelcoat” wydanym przez Komisję Europejską, jako przyszłość przyjaznych dla środowiska pigmentów antykorozyjnych. Fosforan cynku jest dużym obciążeniem dla przemysłu i dlatego nasze rozwiązanie sprawdza się idealnie. Jesteśmy w stanie nie tylko dostarczyć producentowi nieszkodliwy dla środowiska produkt, ale także obniżyć koszt pigmentowania farby prawie o połowę – mówi Jakub Śliwiński.