Kobiety na komputery

Rynek pracy staje się bardziej liberalny i coraz częściej zawody traktowane wcześniej za typowo męskie, zyskują większą popularność wśród pań. Kobiety nie boją się podejmowania wyzwań i coraz dokładniej planują ścieżkę swojej kariery, nie omijając obszarów informatycznych. Pracodawcy wydają się być zadowoleni z tego trendu, gdyż jak twierdzą, obecność kobiet w firmie bardzo pozytywnie wpływa na atmosferę pracy.

Stanowiska informatyczne w firmach przez wiele lat zarezerwowane były głównie dla mężczyzn. Wynikało to nie tylko z obaw pracodawców przed zatrudnianiem kobiet na techniczne stanowiska, ale także z braku specjalistów płci żeńskiej na rynku pracy. Kobiety, decydując się na kontynuację edukacji, rzadko wybierały informatykę, jako kierunek studiów. W ciągu ostatnich dziesięciu lat tendencja ta zaczęła się jednak zmieniać i obecnie coraz częściej wśród studentów informatyki dostrzec można kobiety. Według Doroty Kuleszy, Kierownika w firmie InfoStaff, zajmującej się rekrutacją pracowników na stanowiska informatyczne, nie można mówić jeszcze o przełamywaniu monopolu mężczyzn na stanowiska informatyczne, ale zdecydowanie widoczne jest zwiększone zainteresowanie kobiet posadami związanymi z informatyką: Kobiety świadomie planują swoją karierę zawodową już w momencie wyboru kierunku studiów. Analizują, które zawody są atrakcyjne pod względem finansowym i w których będą mogły się w przyszłości realizować.

Z doświadczeń i obserwacji InfoStaff wynika, że wśród stanowisk informatycznych największym zainteresowaniem kobiet cieszą się te, które łączą w sobie elementy informatyki i zarządzania. Dlatego wśród firm, które chętnie zatrudniają kobiety znajdują się firmy konsultingowe, gdyż praca w nich wiąże się z częstymi kontaktami z klientami. W takich sytuacjach nieocenione, oprócz wiedzy technicznej, stają się również umiejętności interpersonalne: łatwość nawiązywania kontaktów, otwartość na innych oraz zdolność do zawierania kompromisów. Panie zajmują się również skomplikowanymi analizami biznesowymi systemów i aplikacji, gdzie potrzebna jest zarówno wiedza biznesowa, jak i techniczna. Wśród absolwentek kierunków informatycznych popularnością cieszą się stanowiska związane ze wsparciem technicznym użytkownika, czy też testowaniem oprogramowania. Są to stanowiska niższego szczebla, od których wiele pań zaczyna karierę zawodową, jednak doświadczenie na nich zdobyte okazuje się bardzo cenne w przyszłości. Natomiast zdecydowanie mniej kobiet administruje systemami, czy też je projektuje. Z naszych obserwacji wynika również, że wciąż w zakresie zarządzania działem IT w firmach mężczyźni stanowią większość. Kobiet na wysokich stanowiskach menedżerskich jest zdecydowanie mniej, ale należy podkreślić, że są one na tych stanowiskach bardzo cenione, mówi Dorota Kulesza i podkreśla, że pracodawcy zatrudniający kobiety na stanowiska informatyczne cenią ich skrupulatność, dokładność, niezawodność, odpowiedzialność, a także umiejętności interpersonalne. To właśnie dzięki nim praca w zespole zdominowanym przez mężczyzn przebiega znacznie przyjemniej. Dlatego też zdarza się, że przy rekrutacjach szefowie działów IT proszą o wytypowanie pań na rekrutowane stanowisko.