Jak rozpoznać pracoholika?

Pracoholizm staje się coraz powszechniejszy w czasach, gdy można być dostępnym on-line przez całą dobę. Warto zastanowić się, czy nam nie grozi - wszak to najszybsza droga do wypalenia zawodowego. Istnieje 10 oznak, które mogą być sygnałem ostrzegawczym dla menedżera i jego pracowników.

Doktor David Krueger, psychiatra, który jest prezesem w MentorPath, firmie specjalizującej się w coachingu kariery menedżerów najwyższego szczebla, wyróżnia (na łamach CIO Insight) dziesięć oznak pracoholizmu.

1.Gdy tylko zlecasz komuś zadanie, masz z tym problem, ponieważ uważasz, że sam zrobiłbyś to lepiej.

2.Gdy ktoś zadaje pytanie typu "kim jesteś" natychmiast myślisz o pięciu cechach związanych z pracą i o żadnej nie związanej z życiem zawodowym.

3.Nie ma określonej godziny, o której kończysz pracę.

4.Nawet w czasie wolnym jesteś niespokojny czy wręcz zdenerwowany, myślisz o tym, co musisz zrobić po powrocie do pracy.

5.Odtwarzasz w pamięci służbowe rozmowy przez cały czas, nawet gdy już wyjdziesz z pracy.

6.Praca ekscytuje cię bardziej niż prywatne życie.

7.Nie kontaktowałeś się z członkami rodziny od tygodni czy nawet miesięcy. Nie kontaktowałeś się z niegdyś bliskimi przyjaciółmi od miesięcy lub nawet lat.

8.Najbliższe ci osoby nie są już zaskoczone gdy odwołujesz w ostatniej chwili spotkanie lub spóźniasz się nawet wiele godzin na imprezę. Często w ich towarzystwie kontaktujesz się z biurem, żeby załatwić jakąś ważną sprawę.

9.Myślisz o rozwiązywaniu ważnych problemów służbowych gdy prowadzisz samochód i gdy zasypiasz, a nawet gdy ktoś mówi do ciebie o rzeczach zupełnie nie związanych z twoją pracą.

10.Cokolwiek robisz, ktoś nieustannie mówi ci, że robisz to nie dość dobrze. Ale nie mówi tego ani szef ani klient. To ty sam.


TOP 200
Na ten temat
Magazyny CXO
Partnerzy Klubu CIO
O Klubie

Klub CIO to niezależna organizacja, która istnieje od 2003 roku. Powstał z inicjatywy International Data Group Poland S.A., amerykańskiego wydawnictwa, które prowadzi Kluby CIO w wielu różnych krajach.

Stworzony dla dyrektorów IT Klub CIO, to przede wszystkim dwie wartości najczęściej podkreślane przez samych członków Klubu. Po pierwsze - poszerzanie zakresu swojej wiedzy oraz - po drugie - możliwość spotkania się w swobodnej atmosferze, w gronie znakomitych menedżerów i porozmawianie o tym, co ważne dla każdego CIO.

Jak działa Klub CIO?
 • regularne spotkania w gronie kilkudziesięciu CxO (w większości CIO)
 • 2,5 godziny programu merytorycznego plus 1-2 godziny networkingu
 • spotkania w Warszawie i innch miastach (Gdańsk, Wrocław, i in.)
 • komunikacja w ramach grupy Klub CIO na LinkedIn
 • serwis cxo.pl – służy wymianie wiedzy, doświadczeń, przedstawia historie i dokonania członków Klubu CIO
 • udział w badaniach i dostęp do ich wyników – unikalne źródło wiedzy o opiniach i doświadczeniach innych CIO
Warto brać udział w Klubie CIO, aby
 • rozwijać wiedzę o dobrych praktykach zarządzania IT
 • wymieniać doświadczenia z najlepszymi CIO
 • zyskać uznanie na forum firmy i w społeczności IT
 • poprawiać własną skuteczność w realizacja celów IT i firmy
 • budować lepsze zrozumienie roli i zadań nowoczesnego CIO
 • uzyskać realny wpływ na strategię firmy