IT priorytetem zarządu w trudnych czasach

Wydatki na IT są jednym z priorytetów zarządów firm - wynika z badania Gartnera.

Zarządy firm uważają wydatki na IT za równie ważne co inwestycje w sprzedaż. IT i sprzedaż były wymieniane jako dwa główne priorytety przez uczestników (175 członków zarządów firm głównie z USA i Wielkiej Brytanii) badania "2012 Board of Directors Survey" , przeprowadzonego przez firmę badawczą Gartner oraz Forbesa. Aż 64% respondentów stwierdziło, że wydatki na IT wzrosną w ich firmach w roku podatkowym 2012.

Jorge Lopez, wiceprezes Gartnera, stwierdził, że członkowie zarządów patrzą w przyszłość i są proaktywni. Ponad połowa uczestników przyznała, że przygotowuje się do recesji na rynku. "To podkreśla fakt, że inwestycje które planują są niezbędne dla wzrostu czy wręcz przetrwania" - stwierdził Lopez.

Zobacz również:

Niemal 90% ankietowanych uważa, że strategiczny udział IT w funkcjonowaniu firmy wzrośnie do 2014 roku. Połowa zgadza się, że IT może zmienić zasady walki konkurencyjnej w ich branżach.

Badanie pokazało także, że członkowie zarządu są coraz bardziej zainteresowani w dywersyfikacji ofert i linii biznesowych swojej firmy. CIO i menedżerowie IT powinni poświęcić czas na analizę strategii aby zaabsorbować technologie i systemy zyskane dzięki akwizycjom - twierdzą analitycy Gartnera.

Badanie Gartnera sugeruje, że IT stało się bardzo cenione przez menedżerów biznesowych. Jednak opracowanie przygotowane niedawno przez Forrester Research pokazuje mniej optymistyczne prognozy wydatków na technologię. Analitycy Forrestera stwierdzili, że wydatki na IT w Europie będą w tym i przyszłym roku anemiczne, z powodu niepewnego kursu euro. Gartner jest innego zdania - ogłosił prognozę, w której przewiduje 3-proc. wzrost globalnych wydatków na IT, do 3.6 bln USD - jest to korekta w górę w porównaniu z poprzednią prognozą mówiącą o 2,5-proc. wzroście.