Duże firmy mają zbyt wiele aplikacji

Około 60% dużych firm twierdzi, że posiadają więcej oprogramowania niż potrzeba do prowadzenia biznesu.

Niemal dwie trzecie przedsiębiorstw posiada więcej lub "o wiele więcej" aplikacji, niż rzeczywiście potrzebuje do swoich działań operacyjnych - wynika z badania Hewlett-Packarda i Capgemini.

Tylko 4% ok. spośród 100 osób decydujących o IT, które uczestniczyły w badaniu, uważa, że wszystkie posiadane systemy są "krytyczne dla biznesu" - wynika z raportu. Respondenci badania pochodzili z firm różnej wielkości, z różnych branż, 63% z Europy i 37% z USA.

Koszt zrezygnowania z aplikacji był najczęściej wymienianym powodem utrzymywania zbędnego oprogramowania. Większość budżetów IT jest związana z kosztami utrzymania działających aplikacji i nowych projektów - wynika z badania.

Mniejsze firmy, które uczestniczyły w badaniu, nie miały takich problemów z nadmiarem oprogramowania. Niemal 75% firm stwierdziło, że posiadają "odpowiednią liczbę" aplikacji, a 23% - że mają ich zbyt mało.

Aż 84% mniejszych firm twierdzi, że posiadają mniej niż 50 aplikacji, zaś większe przedsiębiorstwa mają ich w swoim portfolio nawet do 10 tys.

Nadmiar aplikacji w dużych firmach to często skutek transakcji fuzji i przejęć, idących w parze z brakiem formalnych procesów rezygnowania z programów - wynika z badania.