CFO - zatroskany Cerber Stróż

Jeżeli dodać do tego typowe problemy związane z używanymi narzędziami, takie jak:

  • niezgodność znaczenia i formatu

  • niezgodność wersji planu

  • kłopoty z integracją planów przygotowanych w różnych aspektach

  • długi czas konsolidowania planów

  • brak elastyczności (planowanie statyczne)

  • niechęć użytkownika końcowego do aplikacji trudniejszych niż Excel
- można dojść do wniosku, że dobrego, spójnego wewnętrznie budżetu stworzyć się nie da. Sęk w tym, że trzeba i że to właśnie CFO za niego odpowiada.

Z pomocą przychodzą rozwiązania klasy Business Intelligence, pozwalające stworzyć oparty na centralnym repozytorium danych planistycznych system integrujący plany wprowadzane poprzez Excel i dynamiczne narzędzia symulacyjne. W systemie takim użytkownik końcowy wprowadza dane w takiej postaci i formie, jaka jest dla niego najbardziej naturalna, a wszystkie plany zapisywane są w odpowiednim miejscu hurtowni danych, specyficznym dla danego użytkownika, komórki organizacyjnej, zamierzonej wersji itp.

Dodatkowo celem zapewnienia śledzenia postępu prac planistycznych w aplikacjach służących do planowania strategicznego zintegrowano narzędzia monitorujące, kto i kiedy, jakie dane planowe wprowadził. Integracja z systemami obiegów zadań i dokumentów, jak i automatyczne powiadamianie e-mailem osób odpowiedzialnych za budżetowanie o wszelkich zmianach w nim zachodzących powoduje, że proces budżetowania daje się kontrolować i może zostać skrócony nawet o kilkadziesiąt procent. Aplikacje takie jak BPS stosować można w pełni samodzielnie, bez posiadania jakiegokolwiek zintegrowanego systemu zarządzania firmą klasy ERP. Jednakże największe korzyści uzyskuje się poprzez wspólne używanie BPS z systemami transakcyjnymi. Automatyczna ekstrakcja danych z systemów transakcyjnych i proces powrotnego zapisu zaplanowanych danych z poziomu hurtowni do systemu transakcyjnego powodują, że możliwe jest szybkie przejęcie danych celem porównywania wykonania z planem, a także szybkie zasymulowanie kilku alternatywnych scenariuszy planowania w hurtowni i zapisanie w systemie ERP, jednej z zasymulowanych wersji planu jako obowiązującej.

Zobacz również:

  • GenAI jednym z priorytetów inwestycyjnych w firmach
  • Szef Intela określa zagrożenie ze strony Arm jako "nieistotne"
  • International Data Group powołuje Genevieve Juillard na stanowisko CEO

CFO cenią sobie także niezmiernie możliwość prześledzenia wpływu decyzji na przyszłość firmy poprzez wielowariantową symulację zachowania się rynku.

Narzędzia informatyczne służące do dynamicznego planowania i symulacji pozwalają na syntezę wszystkich informacji dotyczących problemu decyzyjnego za pomocą łatwego w skonstruowaniu i aktualizacji modelu, pozwalającego na prześledzenie wpływu zarówno miękkich, jak i twardych czynników zarządczych na wynik określonych przedsięwzięć gospodarczych. Pomagają one również na określenie alternatywnych ścieżek rozwiązania problemu z określeniem krótko- i długofalowych konsekwencji przyjęcia każdej z nich. Będąc w pełni zintegrowane z opisanymi powyżej aplikacjami klasy BPS, umożliwiają szybką analizę zachowania się rynku na bazie przyjętych założeń, a następnie uwzględnienie wyniku prognozowania lub symulacji przy tworzeniu zintegrowanego budżetu dla firmy.

Kolejną korzyścią CFO z rozwiązań informatycznych jest możliwość skoncentrowania wysiłków wszystkich pracowników na realizacji strategii firmy poprzez system motywacyjny zintegrowany z pomiarem efektywności.

Używając zintegrowanych aplikacji, służących do zrealizowania Strategicznej Karty Wyników, dyrektor finansowy może stworzyć system zarządzania, w którym strategie cząstkowe, jak np. strategia marketingu czy strategia zaopatrzenia w sposób bardzo silny sprzężone są ze strategią ogólną firmy, a każdy z menedżerów osobiście odpowiada za realizację mierzalnych celów wynikających ze strategii firmy.

Dzięki kaskadowemu systemowi mierników efektywności możliwe jest przełożenie wyznaczonych celów na operacyjne zadania dla pracowników różnych szczebli. Pomiar efektywności nie koncentruje się w tym przypadku wyłącznie na obszarach finansów i logistyki, ale uwzględnia również procesy przebiegające we wszystkich sferach działania firmy. Poprzez integrację z aplikacjami służącymi do naliczania płac, możliwe jest zbudowanie elastycznego systemu motywacji w oparciu o realizację celów zgodnych ze strategią firmy.

Analiza działania firmy realizowana przez aplikacje tego typu umożliwia realizację innowacyjnych koncepcji zarządzania wychodzących daleko poza tradycyjne, oparte o raportowanie metody zarządzania.

Na szczególną uwagę zasługuje tutaj proces ciągłej adaptacji strategii do zmiennych warunków gospodarczych oraz zapewnienie wszystkim osobom realizującym strategię możliwości komunikacji i dialogu poprzez system.

Spośród innych korzyści na uwagę zasługują: wieloaspektowa analiza ryzyka (ryzyko walutowe, ryzyko związane ze zmianą stopy procentowej, ryzyko związane z wprowadzaniem nowego produktu na rynek) oraz możliwość zwiększenia sprawności operacyjnej firmy i redukcji jej kosztów poprzez wyodrębnienie niekrytycznych procesów biznesowych i ich outsourcing.

Powodów, dla których CFO powinni lubić zaawansowane technologie informatyczne wspierające zarządzanie, jest jeszcze bardzo dużo. Powodów, dla których my wszyscy pracujący w rozmaitych firmach powinniśmy lubić i szanować dobrych CFO, którzy chcą zapewnić przyszłość i firmie, i nam w niej zatrudnionych - jeszcze więcej.

Być może tu i ówdzie straszą jeszcze postacie w rodzaju NKK, ale czy na pewno jest nim nasz własny szef finansów?

Andrzej Amanowicz jest dyrektorem ds. rozwoju rynku w firmie Ster-Projekt SA.


TOP 200