10 najbardziej atrakcyjnych stanowisk IT w 2012 roku

Rynek pracy dla CIO, kierowników, dyrektorów w obrębie różnorodnych funkcji IT nie jest przesycony i pozbawiony szans na odniesienie sukcesu. Specjaliści do zatrudnienia i headhunterzy, którzy zajmują się zatrudnianiem kierowników IT i ich bezpośrednich podwładnych zgodnie twierdzą, że w 2012 roku rynek pracy dla tej kadry będzie nieznacznie lepszy niż w roku 2011.

10 najbardziej atrakcyjnych stanowisk IT w 2012 roku

Będzie na to miało wpływ kilka czynników, między innymi zapotrzebowanie na specjalistów do zarządzania inwestycjami kapitałowymi działów IT, które będą wprowadzane w tym roku.

Według badań przeprowadzonych w imieniu dostawcy technologii CDW, 76 procent z 1045 ankietowanych decydentów IT planuje wymienić lub zainstalować nowy sprzęt komputerowy (hardware dla pewnej części ich przedsiębiorstw). W czołówce ich priorytetowych wydatków są komputery (60 procent), bezpieczeństwo (55 procent), (50 procent), (41 procent) oraz urządzenia mobilne (39 procent).

Kolejny czynnik to dominujące obecnie w działach IT trendy. "Cloud computing, wirtualizacjia, big data i mobilność, tworzą zapotrzebowanie na dodatkowych menedżerów IT i dyrektorów, jak i zupełnie nowe stanowiska zarządzania IT wewnątrz firmy" - mówi Martha Heller, prezes Heller Search Associates.

Zmiany demograficzne są trzecim katalizatorem dla zatrudnienia. Według Marthy Heller, osoby urodzone w czasie wyżu demograficznego, które długo utrzymywały się na stanowiskach związanych z infrastrukturą IT (jak np. menedżerowie centrów danych, menedżerowie techniczni czy odpowiedzialni za help desk) zaczynają przechodzić na emeryturę i szefowie IT są zmuszeni znaleźć wystarczająco dużo osób z pokolenia X (kolejne po pokoleniu baby boomers) z właściwymi kompetencjami do ich zastąpienia.

Najgorętsze miejsca pracy dla menedżerów IT w 2012 roku

Firmy internetowe, finansowane na zasadach venture capital , firmy private-equity, inwestorzy pozagiełdowi i spółki należące do nich będą jednymi z najlepszych miejsc do znalezienia pracy IT dla kadry kierowniczej - twierdzą rekruterzy pracujący dla tych organizacji.

"W porównaniu do przedsiębiorstw technologicznych i firm zajmujących się oprogramowaniem dla przedsiębiorstw, możliwości w firmach związanych z internetem nadal są dosyć wysokie" - mówi Keith Giarman z firmy DHR i International's Venture Capital And Private-Equity Practice.

"Innymi dobrymi miejscami do poszukiwania pracy dla kadry zarządzającej IT są spółki software-as-a-service, outsoucerzy procesów biznesowych i jednostki biznesowych związanych z SaaS z branży dostawców oprogramowania dla przedsiębiorstw" - mówi Marc Lewis, prezes zarządu Leadership Capital Group. "Popyt na CIO, CTOs, VP i dyrektorów IT w tych firmach będzie naprawdę duży" - zaznacza Marc Lewis, tłumacząc to tym, że przedsiębiorstwa outsourcują dodatkowe funkcje IT.

Lewis przewiduje również, że zapotrzebowanie na kadrę menedżerską IT w 2012 roku będzie równe z rokiem 2011.

10 najgorętszych kierowniczych miejsc pracy IT

1.Szef infrastruktury technicznej/ Head of Technology Infrastructure/ Miejsce w strukturze organizacyjnej (dyrektor, kierownik) zależy od wielkości firmy, która danej osoby poszukuje. "Organizacje IT zatrudniają szefów infrastruktury IT, ponieważ wielu kierowników z pokolenia wyżu demograficznego, którzy byli na tych stanowiskach, przechodzi na emeryturę oraz dlatego, że tak wiele z dzisiejszych trendów technologicznych są związane z infrastrukturą i sprzętem" - mówi Heller. Greg Ambrose, dyrektor zarządzający Catalyst Search Group, dodaje: "Firmy szukają liderów IT, którzy mają doświadczenie w przenoszeniu elementów infrastruktury IT do chmury".

2.Dyrektor usług ousourcingowych lub zarządzający sprzedażą

W miarę jak firmy outsourcują coraz więcej funkcji dla tradycyjnych dostawców usług IT, firmy SaaS i dostawcy usług cloud coraz częściej poszukują osób, które mogą zarządzać wszystkimi z tych relacji. Niektóre firmy szukają dyrektora ds. zarządzania sprzedawcami, który by nadzorował wszystkie relacje partnerskie, nie tylko usług IT. Menedżerowie, którzy mają doświadczenie z cloud computingiem będą na pewno poszukiwani.

3.Menedżer ds. zintegrowanej komunikacji

Zdaniem Heller, CIO zaczynają szukać menedżerów IT, którzy będą potrafili wprowadzić strategię dla zunifikowanej komunikacji i odpowiednio zintegrować strukturę informacyjną w organizacji (serwery poczty elektronicznej, narzędzia sieci i telefonii wewnętrznej).

4. Menedżer zarządzania podstawowymi danymi / dyrektor architektury danych

Są to dwie różne role, ale ich ostateczne cele są takie same: pomoc firmom w celu uzyskania poprawy w radzeniu sobie z dużymi wolumenami danych poprzez stworzenie i wdrożenie integracji danych i strategii zarządzania. Dyrektor architektury danych może być również odpowiedzialny za tworzenie architektury technicznej, która będzie wspierać strategie zarządzania danymi w firmie.

5.Kierownicy / dyrektorzy do spraw mobilności

Wraz z rozpowszechnieniem urządzeń mobilnych wewnątrz przedsiębiorstw i pośród konsumentów, firmy szukają menedżerów IT, którzy mogą sprostać wyzwaniom i możliwościom biznesowym, które reprezentuje mobilność.

W kwestii infrastruktury potrzebni są menedżerowie IT i dyrektorzy, którzy mogą określić zasady użytkowania dla firmy oraz utrzymać i zabezpieczyć infrastrukturę niezbędną do wspierania tych urządzeń, wraz z samymi urządzeniami. Ze strony aplikacji, pracodawcy potrzebują ludzi do określenia, które przedsiębiorstwa i które z aplikacji, z jakimi mają do czynienia klienci, powinny zostać dostosowane lub rozwinięte specjalnie dla urządzeń mobilnych.

6.Menedżerowie ds. relacji biznesowych

Od kilku lat CIO szukali menedżerów ds. relacji biznesowych, którzy raportują do organizacji IT, ale pracują dla poszczególnych jednostek biznesowych lub funkcji wewnątrz firmy. "To, co się dziś zmieniło, to tempo, w jakim firmy zgłaszają zapotrzebowanie na takich specjalistów" - zauważa Heller. "Ze względu na chmury obliczeniowe i konsumeryzację, w niektórych firmach współpracuje się bezpośrednio z dostawcą usług i uzyskuje się potrzebne dla ich działalności aplikacje, nawet nie rozmawiając z CIO. Dyrektorzy IT potrzebują menedżerów ds. relacji biznesowych, aby utrzymać pewien stopień kontroli i zrozumienia wszystkiego, co się dzieje w całej firmie" - dodaje.

Kolejna różnica pom

iędzy dzisiejszymi menedżerami relacji biznesowych w stosunku do tych pracujących w przeszłości jest taka, że niektórzy CIO zatrudniają ich bezpośrednio z branży zamiast powoływania na to stanowisko kogoś z działu IT.

7.CTO / SVP

Giarman z firmy DHR International zauważa, że CTO (chief technology oficer) i menedżer odpowiedzialny za inżynierię są mocno poszukiwani w firmach technologicznych. Poszukiwani są przywódcy wizjonerzy, którzy mogą kierować operacjami technicznymi i zapewnić, że produkty będą się skalować aby spełnić zapotrzebowanie użytkowników i dostarczyć wyroby na rynek na czas. Do ich roli należy też zarządzanie geograficznie rozproszonymi zespołami programistycznymi i motywowanie programistów. Ponieważ nie jest to łatwym zadaniem, pakiety wynagrodzeń dla kadry kierowniczej mogą przybrać formę siedmiocyfrową.

8.CIO

Chuck Pappalardo, dyrektor zarządzający Trilogy Search Non+Profit, oczekuje, że poszukiwanie CIO nadal będzie istotnym źródłem działalności jego firmy w 2012 roku. "Będzie wiele okazji, by ludzie mogli przenieść się do tradycyjnej roli CIO" - mówi.

9.CISO / Konsultant ds. bezpieczeństwa IT/

Częstotliwość i rosnące koszty naruszania bezpieczeństwa danych zmusza przedsiębiorstwa do traktowania bezpieczeństwa IT bardziej poważnie. Zainteresowanie cloud computingiem wiąże się również z odnowieniem zainteresowania w dziedzinie bezpieczeństwa informacji. Według Lewisa z firmy Leadership Capital Group, te dwie tendencje zwiększają zapotrzebowanie na dyrektorów bezpieczeństwa informacji i konsultantów bezpieczeństwa IT.

10.Konsultanci IT partnerów firmy

Ta pozycja to dobre wieści dla konsultantów IT - jest na nich duże zapotrzebowanie. Zła wiadomość jest taka, że być może będą musieli przenieść się na Półwysep Arabski. Rynek pracy dla konsultantów IT z "Wielkiej Piątki" firm jest najgorętszy właśnie na rynkach wschodzących, takich jak Katar, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Irak i RPA.

Na podstawie: CIO.us


TOP 200
Na ten temat
Partnerzy Klubu CIO
O Klubie

Klub CIO to niezależna organizacja, która istnieje od 2003 roku. Powstał z inicjatywy International Data Group Poland S.A., amerykańskiego wydawnictwa, które prowadzi Kluby CIO w wielu różnych krajach.

Stworzony dla dyrektorów IT Klub CIO, to przede wszystkim dwie wartości najczęściej podkreślane przez samych członków Klubu. Po pierwsze - poszerzanie zakresu swojej wiedzy oraz - po drugie - możliwość spotkania się w swobodnej atmosferze, w gronie znakomitych menedżerów i porozmawianie o tym, co ważne dla każdego CIO.

Jak działa Klub CIO?
 • regularne spotkania w gronie kilkudziesięciu CxO (w większości CIO)
 • 2,5 godziny programu merytorycznego plus 1-2 godziny networkingu
 • spotkania w Warszawie i innch miastach (Gdańsk, Wrocław, i in.)
 • komunikacja w ramach grupy Klub CIO na LinkedIn
 • serwis cxo.pl – służy wymianie wiedzy, doświadczeń, przedstawia historie i dokonania członków Klubu CIO
 • udział w badaniach i dostęp do ich wyników – unikalne źródło wiedzy o opiniach i doświadczeniach innych CIO
Warto brać udział w Klubie CIO, aby
 • rozwijać wiedzę o dobrych praktykach zarządzania IT
 • wymieniać doświadczenia z najlepszymi CIO
 • zyskać uznanie na forum firmy i w społeczności IT
 • poprawiać własną skuteczność w realizacja celów IT i firmy
 • budować lepsze zrozumienie roli i zadań nowoczesnego CIO
 • uzyskać realny wpływ na strategię firmy