Życie w Ruch

Paweł Dobrzański, CIO w spółce Ruch SA, poprowadził innowacyjny projekt biznesowy, który może wzmocnić sytuację ekonomiczną całej firmy. Jury Konkursu CIO Roku 2009 stwierdziło, że należy wyróżnić jego dokonania.

Życie w Ruch

Paweł Dobrzyński, Ruch SA

Ruch SA odczuwa dotkliwie trudności rynku, takie jak spadek sprzedaży prasy czy szybki rozwój konkurencji. Firma jest w trakcie poważnej zmiany organizacyjnej, dlatego szuka nowych produktów i rynków. Ogromnym potencjałem spółki Ruch jest sieć logistyczna umożliwiająca przydzielenie i rozwiezienie prasy na obszarze całej Polski. Pojawił się więc pomysł wdrożenia usługi kurierskiej ("Paczka w Ruchu"), opartej na sieci punktów sprzedaży i sieci logistycznej kolportażu. Samochody z prasą przy okazji przewożą paczki zamówione przez klientów w sklepach internetowych lub zwykłe. Paczki odbierane są (również za pobraniem) w kioskach Ruchu wskazanych przez klienta.

Jak zaznacza Paweł Dobrzański, projekt wdrożony z wykorzystaniem zasobów wewnętrznych już w fazie wstępnej finansował koszt biura obsługi usług kurierskich z przychodów z testowej fazy usługi realizowanej z wybranymi sklepami internetowymi. "Jesteśmy przekonani, że w 2010 r. wpływy z nowej usługi kurierskiej mogą znacząco wpłynąć na wynik finansowy całej spółki" - stwierdza. Usługa ta cały czas ewoluuje i stwarza ciekawe okazje do tworzenia produktów i usług, opierajac się na aliansach z zewnętrznymi partnerami biznesowymi. Projekt biznesowy bazuje na rozwiązaniu informatycznym, umożliwiającym składanie zamówień, wskazywanie dogodnych punktów odbioru paczek w prosty sposób przy użyciu map z naniesionymi kioskami Ruchu. Przedsięwzięciem objęto ponad 1200 punktów sprzedaży, 50 ekspedycji prasy i Centralny Magazyn Logistyczny.

Zobacz również:

  • 9 cech wielkich liderów IT
  • CIO "bumerangi": liderzy IT awansują, powracając
  • 6 znaków ostrzegawczych, na które CIO powinni zwrócić uwagę w 2024 roku

Zapewnienie odpowiedniego klimatu dla projektu oraz zaangażowanie zmotywowanych pracowników były kluczowe dla osiągnięcia sukcesu. Tutaj także krył się ogromny potencjał. "Budowanie morale w zespole informatyków zaangażowanych w budowę systemu, nie było konieczne" - mówi Paweł Dobrzański. Gdy uruchomił ten innowacyjny projekt, nie było problemu z tworzeniem zespołu, dyscypliną i zaangażowaniem - informatycy byli głodni wyzwań, możliwości zdobycia nowych doświadczeń i kompetencji.

Jak wspomina CIO Ruch SA, sytuacje trudne występowały tylko na styku informatyki i biznesu, którego często niestandardowe i ewoluujące oczekiwania doprowadzały autorów do pasji. "Jednak informatyka w większości przypadków powinna zacisnąć zęby i zrobić coś od nowa, aby lepiej realizować cele biznesowe" - deklaruje.

Jak sam twierdzi, ważny wpływ na rozwój, postawienie fundamentów kariery miała praca w Ster-Projekt SA, w charakterze wdrożeniowca systemów archiwizacji i obiegu informacji Workflow. Przez sześć lat był dyrektorem działu, którego zadaniem było pozyskiwanie klientów i wdrażanie systemów informatycznych. "Myślę, że istotne jest, aby CIO przez jakiś czas na początku swojej kariery poznał blaski i cienie pracy zwykłego informatyka. Wtedy będzie najlepiej wiedział, jak postępować ze swoimi pracownikami" - mówi Paweł Dobrzański. Podkreśla także znaczenie wiedzy na temat reguł, jakimi rządzi się biznes dostawcy usług - CIO może to znakomicie spożytkować.

Paweł Dobrzański wie, o czym mówi. Błysnął jako CIO w PGNiG przy unikalnej renegocjacji warunków umowy z dostawcą core’owego systemu. W spółce tej rozwiązał także problem rozdziału handlu i dystrybucji, do czego spółka zobligowana była regulacjami unijnymi - z zarezerwowanych na ten cel 100 mln zł wykorzystał 3 mln zł, wdrażając szynę integracyjną zamiast nowego systemu.

Największym wyzwaniem w toku pracy w charakterze CIO w Ruch SA było przeobrażenie struktur IT ze struktury typowo funkcjonalnej do struktury funkcjonalno-projektowej zrównoważonej. Przełomem stała się centralizacja IT w skali całego kraju, w tym wprowadzenie obsługi zgłoszeń serwisowych przez centralny help desk. "Postawiliśmy na kompetencje i pracę zespołową" - mówi Paweł Dobrzański.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200