Zmiana ale jaka. Dyskusja.

Oto przykład. W naszej odlewni znajduje się centralna wytapialnia, która obsługuje 3 wydziały odlewnicze, gdzie z dostarczonego z wytapialni żeliwa są odlewane zamówione produkty. Ponieważ jesteśmy w tej szczęśliwej sytuacji, że mamy dużo zamówień, musimy tak zorganizować pracę wytapialni, aby wykorzystać do maksimum jej moce produkcyjne i zrealizować zamówienia zgodnie z wyznaczonymi priorytetami i harmonogramem.

Ale potencjał produkcyjny to nie to samo, co realnie wykonana praca, ponieważ zawsze są jakieś problemy, które stoją na przeszkodzie realizacji tego optymalnego wykorzystania wytapialni i wydziałów. Wykorzystanie maksymalnych możliwości jednostki technicznej zależy od ilości i jakości produktu-żeliwa dostarczanego przez wytapialnię, od prawidłowego i na czas zabezpieczenia materiałów, od dobrej, jak najmniej pracochłonnej technologii. System zintegrowany może pomóc wybrać tę technologię, zaplanuje realizację zadań produkcyjnych i zaopatrzenie w materiały. Likwidacja innych barier leży w gestii ludzi. System komputerowy wyliczy harmonogram produkcji, ale uczyni to na podstawie dostarczonych mu danych np. o liczbie pracowników, zdefiniowanej efektywności ich pracy w czasie wykonywania operacji, zdefiniowanych zdolnościach produkcyjnych maszyn, określonych w marszrutach parametrach technologicznych itd. A w rzeczywistych warunkach wiele z tych czynników zależy już od ludzi: od kierownika (jak dobrze potrafi zorganizować pracę), od jego zwierzchnika (ile da mu samodzielności), od szeregowych pracowników (czy będą chcieli coś robić szybciej lub inaczej). Pionowe zarządzanie przedsiębiorstwem wzbogaca się w zarządzanie poziome, a jest ono przede wszystkim zarządzaniem zasobami ludzkimi, ich motywowaniem. W naszej firmie kierownik może otrzymać premię motywacyjną do 50% jego wynagrodzenia w zależności od uzyskanej rentowności. Przeprowadziliśmy wartościowanie stanowisk.

Pracujemy ze sobą od lat, wiemy na co kogo stać. Wiem także, że trzeba czasem narzekającemu kierownikowi dołożyć dwa razy więcej pracy, a poskąpić pracownikom, aby wymusić na nim zmianę organizacji pracy.

Zobacz również:

  • GenAI jednym z priorytetów inwestycyjnych w firmach
  • Szef Intela określa zagrożenie ze strony Arm jako "nieistotne"
  • International Data Group powołuje Genevieve Juillard na stanowisko CEO

Nasz reengineering - wymuszony najpierw przez ISO 9001:2000, a potem przez wdrożenie zintegrowanego systemu MRP II - nazywam humanistycznym, wyraźnie pokazał bowiem, co zależy od mechanizmów, procedur i technologii, a co od postawy pracownika.

Samodzielność wykonawcy

Zmiana ale jaka. Dyskusja.

Paweł Podziewski jest kierownikiem ds. systemów korporacyjnych w British-American Tabacco w Warszawie.

Systemy ERP wniosły istotną wartość do procesu planowania i systemów produkcji. Umożliwiły realizację szybkiej zmiany w harmonogramach, zwłaszcza jeśli partnerzy producenta również takie systemy mają. Planowanie nabrało większej elastyczności: planowanie na poziomie całej firmy i poszczególnych wydziałów. Systemy ERP, narzędzia skonstruowane wiele lat temu, w innych warunkach biznesowych, mają jednak istotne słabości. Po pierwsze, są przystosowane do dosyć stabilnych procesów. O ile zmianę w harmonogramie można wprowadzać dosyć płynnie, o tyle jednak jest wymagane, aby proces produkcyjny przebiegał tak samo.

Po drugie, planowanie jest w dalszym ciągu przydatne, zwłaszcza na średnim szczeblu i w krótkich terminach, ale menedżerom bardziej potrzebne są narzędzia do symulowania, budowania różnych scenariuszy zachowań w zależności od tego, co zdarzy się na rynku czy w otoczeniu gospodarczym firmy. Funkcjonalność symulacji, oferowana przez ERP, jest zbyt statyczna w dzisiejszym dynamicznym świecie.

Po trzecie wreszcie, systemy ERP nie zeszły na poziom bezpośrednich wykonawców w przedsiębiorstwie produkcyjnym. Dzisiejsze warunki konkurowania wymagają, aby pracownicy podejmowali decyzje w trakcie pewnego etapu procesu produkcyjnego, a nie po jego ukończeniu. Choćby po to, żeby wyeliminować braki czy marnotrawstwo. Innymi słowy, informacja o przebiegu procesu musi być widoczna np. dla operatora maszyny, a on sam musi mieć uprawnienia do zmiany jej parametrów.


TOP 200