Zielona technologia

Większość ekspertów związanych z energetyką przyznaje, że globalne ocieplenie jest poważnym zagrożeniem. Zielona technologia może znacząco zmienić sposób działania biznesu.

Większość ekspertów związanych z energetyką przyznaje, że globalne ocieplenie jest poważnym zagrożeniem. Zielona technologia może znacząco zmienić sposób działania biznesu.

Jednak na wczesnym etapie trudno jest oddzielić prawdę od przesadnych informacji, gdy mowa o korzyściach, jakie oferuje ekologiczna technologia. Jest to konkluzja niedawnego spotkania Wharton Energy Conference, na którym eksperci i przedstawiciele biznesu rozmawiali o odnawialnych źródłach energii, ropie naftowej, gazie oraz finansach. Na razie branża energii elektrycznej otoczona jest aurą niepewności, czeka na sygnały od świata polityki, ustawodawców czy nawet opinii publicznej. Nie wiadomo, jaka przyszłość czeka nowe technologie wytwarzania energii, związane z wykorzystaniem wiatru czy słońca.

W tym samym czasie jednak fundusze venture capital czy nowi inwestorzy, tacy jak Google, ochoczo wydają pieniądze na wszelkie startupy, które zajmują się "czystą technologią" albo odnawialnymi źródłami energii. Technologie mogą być niesprawdzone na masową skalę, ale przedsiębiorstwa zajmujące się nimi odnotowują znaczący wzrost wartości. Na przykład amerykańska firma First Solar w ciągu ostatniego roku zwiększyła swoją wartość o 600%.

Moda na produkcję energii słonecznej dotarła nawet do Niemiec, gdzie słońca jest stosunkowo mało, jednak kraj poczynił znaczące inwestycje w rozwój tej branży. Wytwarzanie energii słonecznej jest zresztą dość kosztowne w porównaniu z tradycyjnymi źródłami, najlepiej sprawdza się w krajach, w których przeważają słoneczne dni, a infrastruktura przesyłu energii jest słabo rozwinięta, czyli w krajach afrykańskich czy niektórych azjatyckich. Innym rozważanym źródłem jest wiatr. Tutaj dużo do powiedzenia mają USA - Dakota zwana jest nawet Arabią Saudyjską Wiatru. Jest tylko jedna niedogodność - najlepszym miejscem na turbiny, które wyglądają jak ogromne śmigła bez samolotu, są lokalizacje z dala od wielkich miast. Na razie jednak brakuje odpowiedniej infrastruktury, aby przekazać wyprodukowaną w ten sposób energię, np. milionom ludzi z Chicago.

Elektrownie atomowe to kolejny temat. W tej chwili dostarczają w USA ok. 20% energii elektrycznej, a we Francji aż 80%. W USA od lat nie stawia się nowych elektrowni tego typu ze względu na ogromne koszty budowy i silne sprzeciwy opinii publicznej.

Na podstawie: Knowledge at Wharton "Green Technology Offers Opportunities for Discerning Investors and Entrepreneurs".