Zarządzanie Big Data coraz ważniejsze

Wielu globalnym organizacjom nie udało się zaimplementować strategii zarządzania danymi, ale będą musiały to zrobić Liderzy IT powinni wspierać biznes w zarządzaniu dużymi wolumenami danych, radzeniu sobie z tempem zmian i różnorodnością - wynika z nowego raportu Gartnera.

W raporcie "Predicts 2013: Big Data and Information Infrastructure" (Prognozy 2013: Big Data i infrastruktura informacji), autorstwa pięciu analityków, Gartner podkreśla, że strategia organizacji powinna dostosować się do wymogów rosnących wolumenów danych, potrzebni są także coraz liczniejsi specjaliści zarządzania danymi.

"Już teraz jest problemem znalezienie specjalistów posiadających umiejętności związane z wykorzystaniem Big Data, a sytuacja nie poprawi się to w najbliższym czasie" - napisano w raporcie.

Zobacz również:

Analitycy Gartnera przewidują, że do 2015 roku big data przyczyni się do stworzenia 4,4 mln miejsc pracy na całym świecie, ale jedynie jedna trzecia tych stanowisk zostanie obsadzona.

Użytkownicy biznesowi wymagają, aby wyniki analiz były zintegrowane z ich codziennymi działaniami operacyjnymi. Odsetek użytkowników danych pochodzących z projektów związanych z Big Data wzrośnie z 28% w 2011 do 50% w 2014.

Według autorów raportu, w ciągu najbliższych 24-36 miesięcy głównym wyzwaniem, przed którym staną organizacje, będzie rekrutowanie, zatrzymywanie i rozwijanie ludzi, którzy posiadają umiejętności w zakresie zaawansowanego zarządzania danymi i analityki. Są to analitycy danych, liderzy informacji, stewardzi danych, chief data officers i architekci informacji.