Zarobki programistów

Dla menedżerów IT, którzy zastanawiają się, jak kształtuje się struktura zarobków ich pracowników na tle średniej krajowej w tej branży, przedstawiamy statystyki zarobków w IT w zależności od znajomości języków programowania.

W ubiegłym roku najwyżej (wśród 20 różnych języków programowania) wyceniana była znajomość języka ABAP. Osoby znające ten język zarabiały 7,5 tys. PLN brutto - wynika z raportu "Wynagrodzenia na stanowiskach IT w 2011 roku", wydanego przez Sedlak & Sedlak.

Zarobki na poziomie 6 tys. PLN otrzymywały osoby posługujące się Perl’em. Znajomość zdecydowanej większość pozostałych języków wiązała się z zarobkami na poziomie od 5 tys. PLN do 6 tys. PLN. Najniżej - na 4,2 tys. PLN - wyceniano znajomość PHP.

Znajomość programów graficznych była wyceniana na znacznie niższym poziomie. W ich przypadku najwyższe zarobki (4,2 tys. PLN brutto) otrzymywały osoby posługujące się programem GIMP. Znajomość większości programów do obróbki grafiki pozwalała otrzymywać miesięcznie 3,5 tys. PLN do 4 tys. PLN. Najmniej zarabiali graficy pracujący w programie Corel Draw. W ich przypadku mediana wynagrodzenia podstawowego wyniosła 3,2 tys. PLN brutto.