Zapanować nad danymi

19%

firm twierdzi, że nie ma pieniędzy na system backupu

Przygotowanie pełnej kopii na podstawie zadań cząstkowych (różnicowych lub przyrostowych) można przyspieszyć za pomocą backupu syntetycznego. Opcja ta umożliwia złożenie z kilku zadań kompletnego zestawu danych tak, jakby pochodził on z pojedynczej kopii pełnej. Taką operację można wykonać także poza oknem backupowym. Po połączeniu danych, syntetyczny backup pełny można podmontować do środowiska testowego albo skopiować na taśmy. Właśnie za pomocą tej opcji można przygotować taśmy z pełną kopią bezpieczeństwa, realizowaną z kopii cząstkowych, gdy krótkie okno backupowe nie pozwala na skopiowanie kompletu danych. Opcja pełnego backupu syntetycznego jest zazwyczaj licencjonowana jako osobna opcja, w przypadku oprogramowania Data Protector jest zawarta w licencji advanced disk backup i licencjonowana per terabajt pojemności.

Najpierw wskaźnik, potem kopia

Czasami dane są już skopiowane i składowane na różnych nośnikach, ale ilość cząstkowych kopii jest bardzo duża. Aby móc łatwo oznaczyć kopię bezpieczeństwa, przygotowując ją do wykonania z już archiwizowanych danych, opracowano system wirtualnych kopii pełnych. Kopia taka jest tworzona wyłącznie ze wskaźników, które odzwierciedlają miejsce w zasobach storage, gdzie te dane są przechowywane. Opcja ta oszczędza miejsce na dysku, gdyż nie generuje zbioru danych, ale bazuje na blokach już dostępnych na innych taśmach lub dyskach.

Rozwiązania backupów cząstkowych, wirtualnych oraz kopii syntetycznej umożliwiają sprawne odejście od praktyki codziennej pełnej kopii bezpieczeństwa, przy zachowaniu szybkiego odtwarzania danych. Rozwiązanie to integruje się także z agentami do baz danych, które korzystają z mechanizmów kopii takich jak RMAN w Oracle.

Archiwizacja to nie jest backup

W sprawnym wykorzystywaniu przestrzeni storage bardzo pomaga archiwizacja danych. Wbrew obiegowej opinii nie polega ona na skopiowaniu danych na taśmę, ale na oznaczeniu informacji i przenoszeniu do innych systemów. W systemach archiwizacji dokonuje się kategoryzacja, retencja oraz indeksowanie. Zaindeksowana treść jest połączona z pełnotekstowym wyszukiwaniem. System kopii bezpieczeństwa powinien uwzględniać także dane archiwizowane.

Rozwiązaniem do archiwizacji danych oferowanym przez HP jest Integrated Archiving Platform - sprzętowo programowa platforma o pojemności 6 TB, która integruje się z infrastrukturą IT w fimie, pobiera i kategoryzuje dane. Nieaktywne dane albo są pozostawiane w systemie plików, albo umieszcza się tam linki symboliczne. W razie potrzeb system będzie mógł pobrać archiwizowane pliki z IAP do serwera. HP posiada również podobne rozwiązanie MAS przeznaczone do archiwizacji danych medycznych, szczególnie zdjęć w wysokiej rozdzielczości, które zużywają dość dużo przestrzeni dyskowej.

Omawianym w tekście zagadnieniom, związanym z zapewnieniem bezpieczeństwa składowanych danych, poświęcona była konferencja "Jak przetrwać potop danych", zorganizowana przez firmy HP oraz Veracomp.


TOP 200