Wynagrodzenia w IT

Średnie wynagrodzenie miesięczne brutto specjalistów i menedżerów w Polsce w 2012 roku wyniosło 9380 zł - wskazuje raport Antal International. Oznacza to niewielki spadek w stosunku do zeszłego roku. Na stabilnym i wciąż stosunkowo wysokim poziomie utrzymują się również pensje w sektorze IT oraz telekomunikacji.

Wynagrodzenia w IT

Antal International opublikował wyniki raportu "Wynagrodzenia Specjalistów i Menedżerów 2013". Wykorzystane zostały w nim dane z trzech źródeł - badania ankietowego na próbie ponad 1500 respondentów, dane uzyskane z ponad 1000 projektów rekrutacyjnych przeprowadzonych przez konsultantów Antal International, a także zebranych przez nich wywiadów podczas rozmów w pracodawcami i kandydatami.

Ile zarabiają specjaliści i menedżerowie poszczególnych branż?

Jak wynika z raportu, średnie wynagrodzenie miesięczne brutto specjalistów i menedżerów w Polsce w 2012 roku wyniosło 9380 zł.

Wynagrodzenie osiągane przez specjalistów to 7110 zł brutto, natomiast menedżerowie zarabiają o 4000 zł więcej, ich średnia pensja wynosi 11530 zł.

"Wynagrodzenia kadry specjalistycznej i menedżerskiej mimo, że nieco spadły w 2012 w stosunku do poprzedzającego roku, cały czas pozostają na wysokim poziomie. Zauważamy zjawisko weryfikowania stawek przez rynek. Rynek IT staje się coraz bardziej nasycony - informatycy po długim okresie stałego wzrostu wynagrodzeń muszą pogodzić się z myślą, że taka sytuacja nie może trwać wiecznie" - zauważa Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Na tle innych branż, IT oraz telekomunikacja plasują się na średniej pozycji. Wyższe wynagrodzenia osiąga kadra zarządzająca, specjaliści z sektora sprzedaży i marketingu, prawa oraz inżynierii. Natomiast niższe pensje mają specjaliści i menedżerowie z branży finansowej, operacji, HR, jak również administracji.

Wynagrodzenia w obszarze IT i telekomunikacji

Branża IT nieustannie się rozwija, co ma wpływ na oferowane przez firmy warunki zatrudnienia oraz wysokość wynagrodzeń. Istotnym czynnikiem, decydującym o pensji specjalistów z obszaru IT, jest również zamieszkiwany przez nich region.

"Branża IT w naszym kraju rozwija się dynamicznie, a instytucje finansowe oraz mocni gracze IT budują kolejne zespoły programistyczne lub rozwijają start-upy w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach w Polsce. Duży wzrost zatrudnienia w branży IT widoczny jest w miastach, które nie tylko oferują wynagrodzenia konkurencyjne w stosunku do Warszawy, ale również cieszą się opinią aglomeracji, w których żyje się najprzyjemniej. To właśnie w Krakowie oraz Wrocławiu pensje w sektorze IT coraz bardziej przypominają poziom wynagrodzeń specjalistów pracujących w stolicy. W miastach tych obserwuje się dynamiczny wzrost zatrudnienia programistów oraz testerów oprogramowania z umiejętnością pisania testów automatycznych" - zauważa Marcin Polak, starszy konsultant Antal IT Services w Krakowie.

Pensje na poszczególnych stanowiskach w branży IT oraz telekomunikacji są zróżnicowane i zależne od wielu czynników.

Wynagrodzenia w IT

Źródło: Antal

"Układ stanowisk w przedstawionej tabelce przejrzyście pokazuje przebieg ścieżki kariery, jaką może sobie obrać programista, a mianowicie ścieżkę techniczną. Inna z dróg to, przykładowo, kariera menedżerska. W branży informatycznej, zwłaszcza na stanowiskach technicznych, oprócz doświadczenia, na wysokość wynagrodzenia mają również wpływ takie czynniki jak: znajomość języków obcych - angielski (dzisiaj absolutny "must have"), niemiecki (czasem podnoszący możliwości wynagrodzenia o co najmniej kilkanaście procent), posiadane certyfikaty, znajomość unikatowych technologii, doświadczenie w pracy w środowiskach międzynarodowych, oraz kompetencje miękkie, takie jak komunikatywność, predyspozycje przywódcze czy terminowość" - zauważa Konrad Mazurek, lider zespołu Antal IT Services we Wrocławiu.


TOP 200
Partnerzy Klubu CIO
O Klubie

Klub CIO to niezależna organizacja, która istnieje od 2003 roku. Powstał z inicjatywy International Data Group Poland S.A., amerykańskiego wydawnictwa, które prowadzi Kluby CIO w wielu różnych krajach.

Stworzony dla dyrektorów IT Klub CIO, to przede wszystkim dwie wartości najczęściej podkreślane przez samych członków Klubu. Po pierwsze - poszerzanie zakresu swojej wiedzy oraz - po drugie - możliwość spotkania się w swobodnej atmosferze, w gronie znakomitych menedżerów i porozmawianie o tym, co ważne dla każdego CIO.

Jak działa Klub CIO?
 • regularne spotkania w gronie kilkudziesięciu CxO (w większości CIO)
 • 2,5 godziny programu merytorycznego plus 1-2 godziny networkingu
 • spotkania w Warszawie i innch miastach (Gdańsk, Wrocław, i in.)
 • komunikacja w ramach grupy Klub CIO na LinkedIn
 • serwis cxo.pl – służy wymianie wiedzy, doświadczeń, przedstawia historie i dokonania członków Klubu CIO
 • udział w badaniach i dostęp do ich wyników – unikalne źródło wiedzy o opiniach i doświadczeniach innych CIO
Warto brać udział w Klubie CIO, aby
 • rozwijać wiedzę o dobrych praktykach zarządzania IT
 • wymieniać doświadczenia z najlepszymi CIO
 • zyskać uznanie na forum firmy i w społeczności IT
 • poprawiać własną skuteczność w realizacja celów IT i firmy
 • budować lepsze zrozumienie roli i zadań nowoczesnego CIO
 • uzyskać realny wpływ na strategię firmy