Wygrają wielcy gracze

W logistyce jednym ze sposobów rozwiązywania problemów z łańcuchem dostaw jest zlecenie obsługi pewnych funkcji stronie trzeciej. Unilever dokonał tego w Indiach, gdzie dociera do ludzi w całym kraju i gdzie ma ponad 20 ośrodków dystrybucji. Z uwagi na duże odległości Carrefour od początku postanowił do operacji logistycznych w Chinach wykorzystać miejscowe sieci, zamiast budować własne platformy i systemy. Prezes chińskiego Carrefoura

Jean Luc Cheacutereau, twierdzi: "Trzeba współpracować z miejscowymi dystrybutorami, a w tym wypadku to oni mają przewagę". Szacuje się, że udział zewnętrznych usługodawców logistycznych w chińskim rynku wzrośnie z obecnych 3% do 20% w roku 2010. Wartość rynkowa tych usług osiągnie 30 mld USD.

METRO, współpracujac z indyjskimi farmerami, usprawnia swoją logistykę poprzez:

  • Wprowadzenie portalu zarządzania relacjami z dostawcami w celu zmodernizowania .ańcuchów dostaw.

    Zobacz również:

    • GenAI jednym z priorytetów inwestycyjnych w firmach
    • Szef Intela określa zagrożenie ze strony Arm jako "nieistotne"
    • International Data Group powołuje Genevieve Juillard na stanowisko CEO

  • Partnerstwo z samorządem Karnataki w celu poprawy infrastruktury niezbędnej rybołówstwu.

  • Wprowadzenie przedsięwzięcia pilotażowego dla farmerów koło Bangalore, polegającego na dzieleniu się z nimi wiedzą poprzez szkolenia.

  • Zorganizowanie kilku rodzajów szkoleń dla indyjskich hodowców owiec.

    POLSKA

    Ekspansja w Polsce

    Polacy nadal są bardzo przywiązani do tradycyjnych sklepów spożywczych usytuowanych niedaleko od ich miejsc zamieszkania - sklepów osiedlowych. Pomimo utrzymującej się od kilku lat tendencji zniżkowej w wartości sprzedaży generowanej przez małe sklepy spożywcze, ich pozycja wśród polskich konsumentów jest nadal silna. 34% ankietowanych konsumentów twierdzi, że dokonuje zakupów w tradycyjnych sklepach spożywczych, podczas gdy 35% woli odwiedzać sklepy wielkopowierzchniowe. Spodziewać się jednak można, że nowoczesne sieci handlowe w Polsce będą się sukcesywnie rozwijać, zwłaszcza ze względu na największy argument przetargowy tych sklepów - niskie ceny, które dla Polaków nadal stanowią jeden z podstawowych czynników wpływających na decyzje zakupowe.

    Jednak zaufanie do znanej sieci sklepów czy jakości oferowanych przez nią usług coraz częściej determinuje wybór konsumenta. Zaobserwować można patriotyzm zakupowy. Ostatnie badania pokazują, że prawie dwie trzecie polskich konsumentów wybiera produkty krajowe. Dotyczy to zwłaszcza takich grup towarów, jak żywność, leki i kosmetyki. Jedna trzecia polskich klientów zwraca szczególną uwagę na kraj pochodzenia produktu. Odsetek klientów w Polsce wybierających towary produkcji krajowej jest większy niż w Niemczech, Czechach czy na Węgrzech (pod tym względem polscy klienci ustępują tylko francuskim). Ten trend jest odzwierciedleniem rosnącej zamożności polskiego społeczeństwa. Cena nie jest już głównym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o zakupach.

    W Polsce produkty sprzedawane pod własną marką sieci handlowych są przeciętnie o połowę tańsze od produktów markowych. Wartość towarów sprzedawanych przez supermarkety pod marką własną stanowi 4% przychodów. To prawie dwa razy tyle, ile wynosi średnia dla Czech, Słowacji i Węgier. Towary sprzedawane pod własną marką są postrzegane jako produkty tanie o niskiej jakości. Tylko 35% polskich klientów uważa, że są porównywalne pod względem jakości z produktami markowymi. W Niemczech i w Holandii odsetek ten wynosi 82%. Średnia światowa to 62%. Marki własne są szeroko akceptowane w przypadku środków higieny, proszków do prania, soków i herbat. Poziom ich akceptacji jest najniższy w przypadku win, leków bez recepty, kosmetyków i odżywek dla dzieci.

    W ofercie hipermarketów w Polsce brakuje produktów o podwyższonej jakości sprzedawanych pod markami własnymi. Duże sieci handlowe - Tesco, Kaufland, Hypernova, E. Leclerc i Carrefour - zaczęły ostatnio pracować nad wprowadzeniem nowych marek własnych w średnim przedziale cenowym oraz starają się poprawić jakość już funkcjonujących tanich marek. Również Makro oferuje markę o średnim poziomie jakości.

    Liderzy, tacy jak Tesco i Carrefour, rozważają wprowadzenie produktów premium sprzedawanych pod własną marką. Mają to być towary wysokiej jakości, specjalistyczne i często niszowe. Coraz więcej firm zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że własne marki mają duży wpływ na wizerunek. Jest to związane z ewolucją grupy docelowej, do której kierowano do niedawna produkty pod własną marką. Dziś w skład grupy tej nie wchodzą przede wszystkim ludzie starsi, słabo wykształceni, o niskich dochodach. Największe sieci handlowe nie tylko próbują zmienić wizerunek własnych marek, ale również starają się poszerzyć bazę klientów o klasę średnią plus.

    Wprowadzenie na większą skalę własnych marek premium uważane jest w Polsce za strategię długoterminową.

    Systematycznie rozwijają się na polskim rynku nowoczesne formy handlu detalicznego. Liczba sklepów nowego formatu zwiększyła się w 2005 r. o około 420 punktów sprzedaży, co oznacza 22-proc. wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem. Wbrew przewidywaniom, tradycyjne sklepy wciąż posiadają stabilny udział w polskim rynku detalicznym - na poziomie 50%. Przewiduje się, że w najbliższej przyszłości nowoczesne formy będą się rozwijać w znacznie szybszym tempie niż te tradycyjne, jednak w nieco odmienny sposób, niż to miało miejsce w ciągu ostatnich 10 - 15 lat. Główna zmiana ma dotyczyć zmniejszenia przeciętnej powierzchni pojedynczego sklepu, przy jednoczesnym wzroście liczby nowych supermarketów i sklepów osiedlowych. Wynika to głównie z niewielkiego stopnia urbanizacji w Polsce. Ponad 60% ludności mieszka w małych miejscowościach i wsiach, gdzie nie ma zapotrzebowania na sklepy wielkopowierzchniowe.

    Zgodnie z najnowszymi informacjami główni gracze wkrótce zwiększą liczbę sklepów o powierzchni nieprzekraczajacej 1000 m kw. Tesco planowało, by 20 spośród 39 sklepów otwartych w 2006 r. należało do grupy supermarketów o powierzchni poniżej 1000 m kw. Potwierdzeniem tych zamiarów jest dokonany ostatnio zakup sieci Leader Price od Grupy Casino.

    Ekspansję na rodzimym rynku planują również polskie sieci handlowe. Eldorado otworzyła 13 nowych sklepów w 2005 r. i planuje dalszą ekspansję.


  • TOP 200