W stronę IPTV

Kiedy tylko przepustowość łączy szerokopasmowych w Polsce się poprawi, usługi w rodzaju IPTV zostaną zapewne uruchomione na dużą skalę. Na razie broadband w Polsce i w całej Europie jest dużą przeszkodą w uruchomieniu telewizji interaktywnej. Aby płynnie odbierać obraz w dobrej rozdzielczości, użytkownik potrzebuje łącza o przepływności co najmniej 3 Mbit/s. Niestety, w większości państw internauci nie korzystają z takich łączy. W Polsce ponad 80% internautów korzysta z łączy o przepływności do 2Mbit/s, a Polacy surfują ze średnią prędkością 1,4 Mbit/s. Natomiast w krajach UE największy odsetek użytkowników korzysta z łączy 2-10 Mbit/s, jednak przy zachowaniu raczej niższych parametrów dostępu.

Wydajność infrastruktury IT
W momencie wchodzenia w nowe obszary działalności przez firmę medialną, zwłaszcza operatora telewizyjnego, niezbędne jest stworzenie pełnej infrastruktury IT na wzór typowego operatora telekomunikacyjnego. Zwykle konieczna jest wymiana systemów billingowych i obsługi klienta, na oprogramowanie potrafiące naliczać usługi nieabonamentowe oraz pozwalające na "bundling" tych usług. Coraz popularniejsze jest też udostępnianie klientom portalu do samoobsługi (tzw. systemy self-care). Pojawia się konieczność bardziej zaawansowanego zarządzania siecią telekomunikacyjną. W szczególności dotyczy to systemów aktywacji usług i zbierania tzw. rekordów billingowych będących podstawą do fakturowania klientów. Jeśli operator chce obsługiwać klientów biznesowych, musi zadbać o systemy monitorowania jakości świadczonych usług. Pojawia się także problem skalowania systemów IT. Do tej pory operator naliczał klientowi miesięczną kwotę abonamentu. Teraz liczba zdarzeń generujących należności (czy zdarzeń w sieci) jest większa o kilka rzędów wielkości. Wymaga to istotnego zwiększenia wydajności technicznej infrastruktury IT i zapewnienia większego stopnia niezawodności. W praktyce oznacza to modernizację i rozbudowę całej infrastruktury technicznej, czyli tzw. data center.

Leszek Czarnota, Consulting Director, Software Mind SA

Problem z systemami TV
Rozwiązania budowane na potrzeby stacji TV oraz radiowych najczęściej oparte są na zatwierdzonych patentach lub rozwiązaniach tworzonych bezpośrednio przez producenta. Systemy takie nie posiadają publicznie dostępnej dokumentacji, a mechanizmy w nich wykorzystane są pilnie strzeżone przed konkurencją. Dodatkowo systemy, np. montażu materiałów telewizyjnych, mają bardzo wysokie wymagania dotyczące pasma, opóźnienia, buforów, co bezpośrednio przekłada się na sposób projektowania sieci. Powoduje to, że infrastruktury nie można chronić w tradycyjny sposób, przy wykorzystaniu zapory typu firewall lub sond IPS wewnątrz sieci. Co więcej, oprogramowanie komputerów dostarczane przez producenta podlega ścisłej kontroli. Niedozwolone są np. instalacje oprogramowania antywirusowego na stacjach roboczych bez zgody producenta. Producenci świadczą wsparcie tak długo, jak długo maszyny skonfigurowane są ściśle według ich wytycznych, a niejednokrotnie nie pozwalają nawet administratorom ingerować w środowisko sieciowe, sprzedając cały system jako gotowe rozwiązanie. Systemy informatyczne, infrastruktura i poszczególne urządzenia dublują się, co powoduje marnotrawstwo energii i powierzchni oraz wpływa negatywnie na produktywność pracowników. Często do prostych czynności muszą być wykorzystywane różne komputery.

Grzegorz Gondek, inżynier systemowy w firmie Cisco

Zobacz również:

  • 9 cech wielkich liderów IT
  • CIO "bumerangi": liderzy IT awansują, powracając
  • 6 znaków ostrzegawczych, na które CIO powinni zwrócić uwagę w 2024 roku

TOP 200