W poszukiwaniu kredytu obrotowego

Prezentacja sytuacji finansowej firmy

Podstawą do otrzymania finansowania z banku jest prezentacja danych finansowych zarówno historycznych, jak i planów na okres kredytowania. Dane finansowe winny być częścią biznesplanu, choćby uproszczonego. Każdy bank ma własne kryteria, własną politykę, własne metody oceny zdolności kredytowej czy klasyfikacji klientów do poszczególnych grup ryzyka (wewnętrzny rating), choć wiele będzie podobnych. Niewątpliwie jedną z najważniejszych wielkości będzie generowana gotówka przed poniesieniem kosztów finansowych, tj. zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA). Porównanie tej wielkości z obciążeniami z tytułu obsługi kredytu określa zdolność do jego spłaty. Inne ważne parametry to: kapitał własny (jego relacja do sumy bilansowej), współczynniki płynności, przeterminowane należności i zobowiązania (szczególnie wobec ZUS i US), zysk netto. Ważne są także tendencje wzrostu/spadku obrotów itd.

Inne metody finansowania. Faktoring

Nie zawsze, choćby ze względu na rodzaj i poziom zabezpieczeń jakimi dysponuje, firma będzie mogła otrzymać kredyt w wystarczającej wysokości. Czasami dobrym rozwiązaniem jest faktoring lub inne produkty związane np. z finansowaniem obrotu z zagranicą (akredytywa, inkaso, gwarancja bankowa). Czasami też warto rozważyć takie możliwości jak emisja papierów komercyjnych (weksli), które mogą być tańsze od kredytu. Raczej teoretyczną w warunkach polskich możliwością przy większych projektach jest sekuratyzacja.

Zobacz również:

  • GenAI jednym z priorytetów inwestycyjnych w firmach
  • Szef Intela określa zagrożenie ze strony Arm jako "nieistotne"
  • International Data Group powołuje Genevieve Juillard na stanowisko CEO

Najbardziej jednak powszechnym produktem jest faktoring. Na co warto zwrócić uwagę przy negocjacjach takiej umowy, oczywiście poza wysokością prowizji płatnej od wartości każdej faktury i wysokości stopy procentowej do dyskonta?

Praktycznym problemem jest zawsze system dostarczania faktur. Konieczność dostarczenia oryginału dokumentu przed otrzymaniem pieniędzy może istotnie zmniejszyć efekty finansowania. Dzieje się to np. w sytuacji, gdy klienci dostarczają faktury z opóźnieniem w stosunku do daty sprzedaży, od której biegnie termin płatności. Tracimy w tym wypadku kilka, a nawet kilkanaście dni finansowania. W niektórych firmach faktoringowych można ustalić elektroniczną wymianę danych będących podstawą przekazania pieniędzy, a oryginały faktur dostarczyć później. Elektroniczne systemy pomagają także zmniejszyć koszty obsługi księgowej faktoringu.

Innym praktycznym problemem jest podpisywanie przez klientów zawiadomień o konieczności przekazywania należności na konto firmy faktoringowej. Rozwiązaniem może być tu tzw. "faktoring tajny", który nie wymaga takiej konieczności - niestety rozwiązanie takie, jako potencjalnie ryzykowne, nie jest zbyt często stosowane.

Dane mocno zastanawiające

W poszukiwaniu kredytu obrotowego

Kredyty obrotowe - warunki i wymagania - przykłady

Ankiety, których wyniki publikujemy, zostały wysłane do największych banków działających w Polsce. Głównym celem ankiet nie było zebranie dokładnych danych statystycznych udzielanych kredytów, czy też precyzyjne informacje dotyczące kryteriów ich przyznawania. Nie chodziło także o to, by dokonać klasyfikacji banków, oceny, który jest lepszy czy gorszy. Poprosiliśmy o informacje pozwalające ogólnie zorientować się czytelnikowi CXO w kwestiach najważniejszych dla przedsiębiorstwa przy poszukiwaniu finansowania.

Warto zwrócić uwagę, że na pytanie: "Jakie parametry są istotne dla pozytywnej oceny zdolności kredytowej danego przedsiębiorstwa?" prawie wszystkie banki wskazały, iż najważniejsze są parametry wewnętrznie definiowane w banku. Ważniejsze są przy tym wielkości związane z płynnością a nie rentownością - to nie jest zaskoczeniem. Znamienna jest jednak odpowiedź na pytanie o to, co głównie decyduje o przyznaniu kredytu - najistotniejsza okazuje się bieżąca polityka banku, a nie np. taki dokument jak biznesplan, a więc projekt, na który bank ma udzielić finansowania.

Różnice w zasadach obowiązujących w poszczególnych bankach pokazują, że nie jest wszystko jedno, do jakiej instytucji zwrócimy się po pieniądze - kryteria podejmowania decyzji mogą być istotnie różne. Jak więc wybierać bank? Nie ma na to prostej odpowiedzi - niewątpliwie jednak dobrze by było znać aktualną politykę banków, co nie jest proste. Najlepiej jest więc współpracować z więcej niż jedną instytucją finansową - dobierając je do swoich potrzeb, tak aby się uzupełniały i mogły, w razie konieczności, zastąpić się nawzajem.

Trudnym tematem dla banku jest treść umowy, gwarantująca, że bank nie będzie mógł wypowiedzieć umowy poza z góry ustalonymi w umowie przyczynami. O tym, że warto jednak podjąć w tym względzie negocjacje, przekonało się wiele firm, z których część nawet upadła, gdy bank wypowiedział kredyt ze względu na swoją zmienioną wewnętrzną politykę wobec klientów.

W większości banków kontakty z przedsiębiorcami starającymi się o finansowanie ograniczone są do tzw. "opiekunów klienta", czyli inaczej ekipy handlowej banku. W niektórych bankach można jednak dodatkowo rozmawiać bezpośrednio z analitykami czy menedżerami odpowiedzialnymi za ryzyko. Możliwość taka jest bardzo pomocna w negocjacjach, jeśli nie ma takiej możliwości, wszystko zależy od przegotowanych dokumentów. W takim wypadku w większym stopniu na decyzję banku będą wpływały jego, często nieprzystosowane do danego przypadku, procedury i mechaniczne systemy ocen niż decyzje fachowców patrzących na każdego klienta indywidualnie.

Powyższa problematyka będzie rozwinięta podczas konferencji zorganizowanych przez CXO Magazyn Kadry Zarządzającej i firmę Praxe.


TOP 200