Uśpiona energetyka?

W ramach IFS ENKAM procesy fakturowania obsługiwane są przez elektroniczny transfer faktur. Ten sposób komunikacji został opracowany zgodnie ze standardem stosowanym przez norweski sektor energetyczny. Faktury są przesyłane albo w postaci dokumentów w formacie PDF, albo w postaci plików tekstowych, następnie są rejestrowane w systemie IFS Finanse i w module zarządzania dokumentami, jako dokumenty do fizycznego podglądu. Rozwiązanie IFS ENKAM wprowadziło całkowitą automatyzację procesów utrzymania ruchu, zarządzania dokumentacją i procesów sprzedaży wewnętrznej. Obsługa wszelkich dokumentów we wszystkich trzech firmach odbywa się w środowisku webowym.

Wszystkie firmy objęte wdrożeniem rozwiązania IFS ENKAM mają możliwość wpływu na jego rozwój. IFS Scandinavia prowadzi dialog z klientami, w jaki sposób rozwijać funkcjonalność, aby jak najlepiej wspomagać procesy zachodzące w firmach. Każdy moduł systemu posiada własną grupę merytoryczną, która ocenia wszelkie zmiany dokonywane w systemie. Grupy te regularnie się spotykają, aby pracować nad optymalizacją procesów gospodarczych i ich mapowaniem w IFS Applications. Dotyczy to szczególnie zakupów elektronicznych i procesu elektronicznego transferu faktur oraz zarządzania dokumentacją i portali B2B.

Zobacz również:

  • 9 cech wielkich liderów IT

Nie traćmy energii

Piotr Pietrzak, Chief Technologist, IBM Polska

Koszty energii stają się obecnie coraz większym problemem. Jak podaje Gartner, koszt energii pochłania średnio 10% budżetu firmy. Zastanówmy się, ile energii obecnie marnujemy. Brak wykorzystania inteligentnych technologii w celu zrównoważenia obciążenia lub monitorowania przepływów energii powoduje, że każdego roku na świecie traci się jej tyle, ile wystarczyłoby, żeby przez rok zasilać Indie, Niemcy i Kanadę.

Jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie stabilności dostaw energii, a zarazem zmniejszenia kosztów jest inteligentna sieć elektryczna.

Transformacja sieci elektrycznej na inteligentną pozwala na wprowadzenie również odnawialnych źródeł energii. Inteligentna sieć jest znacznie bardziej stabilna dzięki szybszej reakcji na przerwy w dostawie, gdyż operatorzy są w stanie zapobiegać przeciążeniom systemu oraz błyskawicznie reagować na sytuacje krytyczne, np. zerwanie linii elektrycznych. Pomyślmy też, czy odpowiednio zarządzamy naszymi zasobami. Ciągle słyszymy, że energii może zabraknąć. Informatyka pomaga lepiej zarządzać posiadanym majątkiem, a tym samym znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia awarii. Wybierając system do zarządzania majątkiem, powinniśmy sprawdzić, czy jest kompatybilny z posiadanym systemem ERP, czy integruje się z GIS (Systemem Informacji Geograficznej), co pozwala na precyzyjne śledzenie awarii, szybsze dokonywanie napraw, precyzyjne wyłączenia prądu w poszczególnych rejonach oraz skuteczniejsze zarządzanie klientami, ekipami naprawczymi.

W perspektywie roku czy dwóch lat gorącym tematem dla sektora będą narzędzia do kontroli i monitoringu emisji CO2. Dziś ważne jest monitorowanie emisji, ale dużo ważniejsze okaże się umiejętne zarządzanie nimi. Bez informatyki będzie to niewykonalne.


TOP 200