Tłok na szczycie

Najwyższych stanowisk w obszarze IT wciąż jest mało, a konkurencja duża. Kandydat na menedżerski fotel musi posiadać umiejętności biznesowe i imponującą listę osiągnięć. Nie powinien też sam wykazywać zbyt dużej inicjatywy w poszukiwaniu nowej pracy.

Mimo turbulencji na rynku pracy, menedżerowie najwyższego szczebla cieszą się stabilną sytuacją - miejsc na szczycie zawsze było niewiele, i to się nie zmienia.

"Mamy ograniczoną liczbę ofert pracy dla menedżerów IT czy CIO - głównie w bardzo dużych organizacjach. Stąd też mniej skomplikowanym zadaniem jest znalezienie pracy na stanowiskach specjalistycznych" - mówi Wioletta Podstawka, kierownik Biura Rekrutacji Stałych w Adecco. "Dla średniego i wyższego szczebla menedżerów rynek jest stabilny, nie ma dużych zmian, nie ma też wielu nowych ofert pracy na najwyższych stanowiskach" - potwierdza Mariusz Grzywiński, prezes FUTUREA Grupa Doradcza.

Zdaniem Barbary Jakubskiej, specjalisty ds. rekrutacji z branży IT w firmie Hays Poland, gdy trwało spowolnienie gospodarcze, wstrzymywano decyzje o zmianach na stanowiskach menedżerskich, jednak w ostatnich miesiącach rynek ruszył. Na rynku pracy dla top menedżerów IT nie ma większych wahań, natomiast niektóre firmy zwiększają intensywnie zatrudnienie i poszukiwani są pracownicy na niższe stanowiska: deweloperzy, programiści, analitycy, architekci.

Zagraniczna alternatywa

Jest coraz więcej menedżerów IT, którzy robią karierę międzynarodową, często odpowiedzialni są za cały obszar czy region, choć nie musi to oznaczać przeprowadzki z Polski. "Kandydaci na stanowiska CIO są otwarci na projekty zagraniczne. Jednak zachodnie firmy rzadko publikują ogłoszenia rekrutacyjne w Polsce, gdyż nie ograniczają się do poszukiwań tylko w naszym kraju. Jeśli kandydaci są zainteresowani pracą za granicą, to najczęściej na własną rękę szukają tam ofert" - mówi Barbara Jakubska. "Niektórzy żartują, że łatwiej znaleźć pracę w UE niż w Polsce. Często polskie zespoły IT obsługują cały region" - uważa Wioletta Podstawka.

W Polsce powstaje coraz więcej międzynarodowych centrów IT. Nie wszystkie centra są typowo usługowe, powstają także centra wiedzy. "Obecnie sporo firm otwiera swoje europejskie czy globalne centra IT w Polsce. Na takie decyzje wpływa z jednej strony przeświadczenie, że polscy pracownicy mogą być trochę tańsi niż na przykład francuscy czy niemieccy eksperci, a z drugiej strony opinia, iż informatycy w naszym kraju są jednymi z najlepiej wykształconych i wykwalifikowanych w Europie" - uważa Barbara Jakubska.

Zdaniem Krzysztofa Piłki, partnera Team Quest, polska techniczna kadra menedżerska jest bardzo dobrze postrzegana w Europie jako fachowcy nie wymagający "europejskich" zarobków, a reprezentujący co najmniej europejski poziom wiedzy i doświadczenia.

"Po okresie kryzysu jest wielu menedżerów, którzy nie znaleźli jeszcze pracy albo są zatrudnieni na kontraktach czasowych - oni chętniej podejmują decyzję o przeprowadzce za granicę. Pojawia się coraz więcej konkretnych zleceń projektowych, także na niższe, specjalistyczne stanowiska" - mówi Barbara Brzeźniak, Team Leader, Randstad Infostaff.


TOP 200
Na ten temat
Magazyny CXO
Partnerzy Klubu CIO
O Klubie

Klub CIO to niezależna organizacja, która istnieje od 2003 roku. Powstał z inicjatywy International Data Group Poland S.A., amerykańskiego wydawnictwa, które prowadzi Kluby CIO w wielu różnych krajach.

Stworzony dla dyrektorów IT Klub CIO, to przede wszystkim dwie wartości najczęściej podkreślane przez samych członków Klubu. Po pierwsze - poszerzanie zakresu swojej wiedzy oraz - po drugie - możliwość spotkania się w swobodnej atmosferze, w gronie znakomitych menedżerów i porozmawianie o tym, co ważne dla każdego CIO.

Jak działa Klub CIO?
 • regularne spotkania w gronie kilkudziesięciu CxO (w większości CIO)
 • 2,5 godziny programu merytorycznego plus 1-2 godziny networkingu
 • spotkania w Warszawie i innch miastach (Gdańsk, Wrocław, i in.)
 • komunikacja w ramach grupy Klub CIO na LinkedIn
 • serwis cxo.pl – służy wymianie wiedzy, doświadczeń, przedstawia historie i dokonania członków Klubu CIO
 • udział w badaniach i dostęp do ich wyników – unikalne źródło wiedzy o opiniach i doświadczeniach innych CIO
Warto brać udział w Klubie CIO, aby
 • rozwijać wiedzę o dobrych praktykach zarządzania IT
 • wymieniać doświadczenia z najlepszymi CIO
 • zyskać uznanie na forum firmy i w społeczności IT
 • poprawiać własną skuteczność w realizacja celów IT i firmy
 • budować lepsze zrozumienie roli i zadań nowoczesnego CIO
 • uzyskać realny wpływ na strategię firmy