Telefon wrażliwy na zmiany

Systemy

Poszczególne elementy IT w firmie P4, wdrożone w projekcie komercyjnego uruchomienia sieci Play, komentuje Jacek Czernuszenko.

I. Konwergentny System Billingowy (CCBS)

Wybrany system billingowy z założenia miał wykonywać konwergencję w dwóch wymiarach:

  • zastąpienie osobnych systemów dla usług przedpłaconych i fakturowanych jednym systemem;
  • realizację usług CRM w ramach systemu billingowego.

Wdrożenie systemu CCBS (Comverse Converged Billing System) to projekt pionierski. Był on realizowany przez dostawcę systemu i prowadzony przez amerykańskiego konsultanta bez udziału integratorów. Moją rolą w przedsięwzięciu było zbudowanie zespołu utrzymania systemu billingowego oraz koordynacja integracji systemu billingowego z innymi systemami.

Zobacz również:

  • 9 cech wielkich liderów IT
  • CIO "bumerangi": liderzy IT awansują, powracając
  • 6 znaków ostrzegawczych, na które CIO powinni zwrócić uwagę w 2024 roku

II. ERP (SAP)

Założyliśmy, że systemy, które pełnią funkcje pomocnicze, będziemy realizować w modelu outsourcingu. Głównym z nich jest system SAP, który był wdrożony dla naszej spółki, ale utrzymywany na systemie naszego udziałowca, czyli Netii. Moim zadaniem było znalezienie odpowiedniego partnera outsourcingowego i przeprowadzenie migracji od naszego udziałowca do naszego partnera. Po zakończeniu migracji w systemie tym zostały wdrożone moduły umożliwiające wsparcie nowych procesów biznesowych.

III. Hurtownia Danych

Założyliśmy, że musimy od razu zbudować hurtownię, która umożliwi zbieranie danych o rozmowach, w celu przygotowywania lepszych ofert marketingowych, a także analizy rozmów i rozliczeń dla roamingu krajowego oraz rozliczeń międzyoperatorskich.

IV. Portale

Do wdrożenia portali zastosowaliśmy podejście interakcyjne, które umożliwiło nam dostosowanie ich odpowiednio do realizowanych celów biznesowych, np. program społecznościowy "nadchodzi4.com" zgodnie z koncepcją Web 2.0. Dzięki zastosowaniu technologii Single Sign-On klient nie widzi, jak przechodzi pomiędzy portalami realizowanymi przez kilku zewnętrznych dostawców, w tym m.in. internetowej samoobsługi klienta zintegrowanej z systemem billingowym. Moją rolą było tu wypracowanie ze stroną biznesową koncepcji federacji portali i koordynacja ich wdrożenia.

V. Intranet

W obszarze systemów wewnętrznych postawiliśmy na systemy umożliwiające dzielenie się wiedzą i efektywną współpracę pomiędzy różnymi jednostkami firmy. Został on zrealizowany w modelu outsourcingu.

VI. Call Center

Podstawowy system call center został oparty na technologii IP, umożliwiając elastyczne zarządzanie kilkoma centrami telefonicznymi, znajdującymi się w różnych częściach Polski. W zakresie systemu obsługi zgłoszeń klientów postawiliśmy na rozwój polskiego produktu, umożliwiającego efektywny przepływ spraw pomiędzy różnymi osobami, znajdującymi się w geograficznie oddalonych miejscach.

VII. Inne systemy

Przed uruchomieniem komercyjnym wdrożyliśmy jeszcze wiele innych systemów, np. do naliczania prowizji, oprogramowanie biurowe, które umożliwiły P4 opłacalne działanie na rynku.

Okiem obserwatora

Telekomunikacja to niewątpliwie najszybciej rozwijająca się branża - praktycznie każdy dzień przynosi nowe rozwiązania i technologie, otwiera przed dostawcami usług i klientami nowe możliwości. Obowiązujące jeszcze kilka lat temu ostre podziały na telefonię stacjonarną i komórkową już dawno są nieprawdziwe. Znacznie rozszerzył się również zakres usług. Oprócz usług związanych ściśle z samą telefonią, takich jak możliwość tworzenia rozmów trójstronnych czy poczta głosowa, pojawiły się również usługi związane z automatyczną obsługą klienta, np. billingi online, dostępne zarówno za pomocą telefonu, jak i przeglądarki internetowej, oraz inne usługi typu self-care.

Specyfiką branży telekomunikacyjnej jest m.in. znaczny stopień uzależnienia prowadzonej działalności od wymogów regulatora. W efekcie w obszarze systemów informatycznych występuje stały wzrost wymagań dotyczących zakresu gromadzonych i przetwarzanych informacji przy stałej presji na ograniczenie poziomu inwestycji i kosztów związanych z rozwojem i utrzymaniem systemów informatycznych. Specyfiką branży IT jest to, że nieustannie trwa w niej jakieś wdrożenie. Działalność operatora telekomunikacyjnego jest wspierana we wszystkich jej elementach przez kilkadziesiąt systemów informatycznych. Cechą ją wyróżniającą są znacznie większe wolumeny danych, nietypowe dla innych branż. Prawdopodobnie niewiele jest innego typu przedsiębiorstw, które swoich klientów liczyłyby w milionach, a liczbę wykonanych przez nich operacji w dziesiątkach czy setkach miliardów. Tak więc w tym obszarze cechą charakterystyczną dla branży telekomunikacyjnej jest wymagana bardzo wysoka wydajność systemów informatycznych. Niemożliwe jest bowiem gromadzenie nawet niewielkich podzbiorów tych danych w formie tradycyjnej. Jednocześnie operator wykorzystuje poszczególne dane w bardzo różnych celach: w programach lojalnościowych, do rozliczeń, weryfikacji tzw. zdolności kredytowej, wykrywania nadużyć, w związku z obowiązkami wynikającymi z prawa telekomunikacyjnego, w przypadku ewentualnych reklamacji i w wielu innych sytuacjach. Samo gromadzenie i przechowywanie danych stanowi istotny koszt obciążający operatora, a dodatkowo każdy z tych zbiorów danych podlega odrębnym regulacjom prawnym dotyczącym zakresu danych, jakie można przechowywać, czasu ich przechowywania, zasad ich wykorzystywania, a także ochrony przed niepowołanym dostępem. Kompleksowe rozwiązania informatyczne ze względu na swoją złożoność, ogromną ilość przetwarzanych danych i wymaganą niezawodność (większość z nich musi być dostępna w trybie 24x7) są bardzo kosztowne zarówno w fazie rozwoju, jak i w późniejszym utrzymaniu. Dlatego wydatki na rozwiązania informatyczne w branży telekomunikacyjnej stanowią prawdopodobnie większy udział w przychodach niż w jakiejkolwiek innej branży.


TOP 200