Technologia współtworzy nowy biznes

Właściwa korelacja pomiędzy zarządzaniem, innowacyjnością i wykorzystaniem nowych technologii prowadzi firmy do sukcesu.

Jeffrey Sampler, gość specjalny tegorocznego Kongresu Lider Informatyki od lat pokazuje firmom jak technologia do spółki z dobrym zarządzaniem pozwala wskaźnikom piąć się w górę, nawet w czasach niestabilnych ekonomicznie. Jako ekspert, doradca zarządów, pracownik naukowy i autor wielu publikacji udowadnia jak wielką rolę w drodze do sukcesu odgrywa obecnie mariaż biznesu i IT.

Dobór właściwych narzędzi IT, wybór technologii biznesowych jest obecnie sprawą skomplikowaną. Liderzy IT dokonują ich w warunkach nieustannej transformacji rzeczywistości gospodarczej, biznesowej, u i technologii. W ostatnich latach tempo zmian znacznie przyspiesza. Wielkie zbiory danych (big data), cloud computing, mobilność i związana z nim konsumeryzacja, presja na tzw. klientocentryczność i digitalizacja - zmieniają całkowicie sposób pracy i prowadzenia biznesu. Rola CIO i IT w organizacjach dopasowuje się do tych zmian. Rośnie zakres odpowiedzialności. Wspólnie z zarządami firm szefowie IT muszą wypracować nowe modele biznesowe, uczestniczą coraz częściej w formułowaniu strategii, planów rozwoju.

Według analityków z firmy badawczej Gartner, CIO uznają za najistotniejsze w 2013 r. wdrożenie rozwiązań analitycznych i Big Data, poprawę działania aplikacji i infrastruktury, zmniejszenie kosztów przedsiębiorstwa, zwiększenie efektywności, kreowanie nowych produktów i usług, wejście na nowe rynki geograficzne. O związku tego rankingu ze strategią firm świadczy wybór technologii, które Gartner uznał za priorytetowe w budowaniu nowoczesnego przedsiębiorstwa: Business Intelligence, technologie mobilne, Cloud computing technologie workflow, modernizacja polityki licencyjnej, IT Management, CRM, wirtualizacja, bezpieczeństwo i ERP. Zbieżność wyzwań i celów CIO oraz CEO jest faktem.

Biznes według Samplera

Zależnością rozwoju IT i biznesu od lat zajmuje się Jeffrey .L. Sampler. Jest ekspertem w dziedzinie roli jaką technologia odgrywa w tworzeniu organizacji i jej modeli biznesowych.

W latach 2004 - 2012 związany był z Said Business School oraz Green Templeton College na Uniwersytecie Oksfordzkim. Wcześniej, od 2001 r., pracował także naukowo w Centrum Badań nad Systemami Informacyjnymi w Massachusetts Institute of Technology (MIT). Sampler regularnie doradza zarządom największym globalnych korporacji w dziedzinie wdrażania strategii nowej ekonomii. "Nowe technologie stwarzają nowe możliwości dla biznesu. Należy wymyśleć biznes na nowo, aby dotrzymywał on kroku technologii" - twierdzi w publikacji "10 Commandments for Competing in Turbulent Times".

Jeffrey. L. Sampler jest autorem wielu publikacji, które pokazują jak dzięki technologii, otwartości na innowacyjność i zmiany odnosi się sukces w biznesie. Podane przez niego przykłady z Indii, Dubaju, czy Wysp Brytyjskich mają charakter uniwersalny i mogą posłużyć jako wzorzec budowy nowoczesnego przedsiębiorstwa i nowoczesnej gospodarki.

Napisana w 1997 r. wspólnie z Johnem Crossem i Michaelem J. Earl’em historia koncernu naftowego "Transformation of the IT Function at British Petroleum" uzyskała główna nagrodę Society of Information Manager's. Była to na owe czasy bezprecedensowa publikacja pokazująca na konkretnym przykładzie znaczenie korelacji IT i biznesu.

Z kolei "Air Deccan" jest niesamowitą opowieścią o pierwszych indyjskich tanich liniach lotniczych, które w ciągu niecałych trzech lat stały się największymi liniami krajowymi. Technologie IT odegrały kluczowa rolę w sukcesie Deccan jako nisko kosztowego przewoźnika. Mądre połączenie innowacji i outsourcingu pomogły liniom zredukować koszty dystrybucji o około 20 proc. Przewoźnik zwiększył w tym czasie skalę swojego działania od jednego samolotu w 2003, do floty 30 maszyn w 2006 r., obsługującej 55 kierunków podróży.

W książce “Sand To Silicon: Going Global: Rapid Growth Lessons From Dubai" Sampler opowiada z kolei o niebywałym sukcesie gospodarki Dubaju. Publikacja opisuje strategie i działania które przyczyniły się do rozwoju tego kraju na tak wielka skalę. Autor poczynił interesujące zestawienie pomiędzy Dubajem a dwoma innymi burzliwie rozwijającymi się ośrodkami biznesowymi jak Silikon Valley w USA i Singapur. Historia ta może być lekcją i inspirującym przykładem jak osiągnąć spektakularny sukces ekonomiczny

Kadrę zarządzającą i CIO, oraz wszystkich studentów zarządzania na poziomie MBA na pewno zainspiruje przewodnik który Jaffrey Sampler napisał wspólnie z Dave’em Aronem. "Understanding IT: A Manager's Guide". Peter Weill, dyrektor Center for Information Systems Research w Massachusetts Institute of Technology Sloan School of Management (MIT) tak mówi o tej publikacji : - To przejrzyście i przystępnie napisana książka dla menedżerów w celu zrozumienia przyczyn dlaczego technologia będzie kierować ich biznesem. Menedżerowie powinni dodać te książkę do zestawu swoich narzędzi do zarządzania, aby codziennie odwoływać się do niej w procesie budowania konkurencyjnych strategii.

Zapraszamy serdecznie na Kongres Lider Informatyki 2013.

IT zmienia strategie biznesu.

26 września, Warszawa, hotel Intercontinental, ul. Emilii Plater 49

CIO, członkowie zarządów, top menedżerowie, przedstawiciele branży IT będą dyskutować o tym, w jaki sposób technologie biznesowe wpływają na sukces nowoczesnej firmy.

Program ramowy:

http://www.computerworld.pl/konferencja/liderinformatyki2013/program_ramowy

O Kongresie:

http://www.computerworld.pl/konferencja/liderinformatyki2013

Zapraszamy także na uroczystą Galę Lider Informatyki 2013, podczas której poznamy rozstrzygnięcie 17. edycji konkursu organizowanego przez redakcję magazynu Computerworld.

26 września, godz. 18.30, Warszawa, Teatr Palladium, ul. Złota 9,


TOP 200
Na ten temat
Partnerzy Klubu CIO
O Klubie

Klub CIO to niezależna organizacja, która istnieje od 2003 roku. Powstał z inicjatywy International Data Group Poland S.A., amerykańskiego wydawnictwa, które prowadzi Kluby CIO w wielu różnych krajach.

Stworzony dla dyrektorów IT Klub CIO, to przede wszystkim dwie wartości najczęściej podkreślane przez samych członków Klubu. Po pierwsze - poszerzanie zakresu swojej wiedzy oraz - po drugie - możliwość spotkania się w swobodnej atmosferze, w gronie znakomitych menedżerów i porozmawianie o tym, co ważne dla każdego CIO.

Jak działa Klub CIO?
 • regularne spotkania w gronie kilkudziesięciu CxO (w większości CIO)
 • 2,5 godziny programu merytorycznego plus 1-2 godziny networkingu
 • spotkania w Warszawie i innch miastach (Gdańsk, Wrocław, i in.)
 • komunikacja w ramach grupy Klub CIO na LinkedIn
 • serwis cxo.pl – służy wymianie wiedzy, doświadczeń, przedstawia historie i dokonania członków Klubu CIO
 • udział w badaniach i dostęp do ich wyników – unikalne źródło wiedzy o opiniach i doświadczeniach innych CIO
Warto brać udział w Klubie CIO, aby
 • rozwijać wiedzę o dobrych praktykach zarządzania IT
 • wymieniać doświadczenia z najlepszymi CIO
 • zyskać uznanie na forum firmy i w społeczności IT
 • poprawiać własną skuteczność w realizacja celów IT i firmy
 • budować lepsze zrozumienie roli i zadań nowoczesnego CIO
 • uzyskać realny wpływ na strategię firmy