TV dyktator

Jest potentatem i bohaterem mediów. Ted Turner słynie z niepoprawności politycznej, ogromnej intuicji biznesowej i wizjonerstwa. Od niedawna emeryt, swego czasu zrewolucjonizował światową telewizję i pokolorował większość starych filmów.

Jest potentatem i bohaterem mediów. Ted Turner słynie z niepoprawności politycznej, ogromnej intuicji biznesowej i wizjonerstwa. Od niedawna emeryt, swego czasu zrewolucjonizował światową telewizję i pokolorował większość starych filmów.

Na liście najbogatszych ludzi świata miesięcznika Forbes zajmuje 382 miejsce (jest na niej stale obecny od 1982 r., czyli od samego początku jej istnienia). Przy tym namiętnie krytykuje istnienie takiej listy, ponieważ uważa, że ma ona negatywny wpływ na społeczeństwo, zniechęca bowiem ludzi, którzy chcą piąć się na jej szczyt, do dawania większych kwot na cele dobroczynne. Sam jest jednym z największych światowych filantropów i zagorzałym obrońcą środowiska naturalnego, przekazał Organizacji Narodów Zjednoczonych miliard USD, co pozwoliło na stworzenie w 1997 r. Fundacji ONZ. W 2005 r. otrzymał za to pokojową nagrodę ONZ.

Okropny Ted

Jest największym amerykańskim prywatnym posiadaczem ziemskim (2 miliony akrów w 11 stanach), ma własną sieć gastronomiczną Ted's Montana Grill. Jego własnością jest największe na świecie prywatne stado bizonów, składające się z 40 tys. zwierząt, które przerabia systematycznie na kotlety do swoich restauracji.

TV dyktator

Jego najsłynniejsze osiągnięcia: zbudowanie stacji TBS i CNN, nieudane małżeństwo z Jane Fondą oraz 1 mld dotacji dla Fundacji ONZ. Odważny i niekonwencjonalny sposób wyrażania myśli zdobył mu tytuł ''The Mouth of the South''.

Robert Edward Turner III urodził się w Cincinnati w stanie Ohio w 1938 r. Jego młodość przebiegała burzliwie i nic nie zapowiadało, że zostanie poważnym biznesmenem, zwłaszcza że wbrew woli ojca studiował nauki humanistyczne. Jako ekscentryczny młodzieniec zyskał sobie przydomek "Terrible Ted". W 1960 r. został wyrzucony ze szkoły (za damskie towarzystwo w pokoju), słynął także z miłości do im-prez. Życie bon vivanta zostało brutalnie zakłócone, gdy miał 24 lata i jego ojciec popełnił samobójstwo.

Mimo oszałamiającej kariery zawodowej znajdował czas na prywatne życie. Jest świetnym żeglarzem - w 1964 r. startował w igrzyskach olimpijskich, a w 1977 r. zdobył America's Cup, najbardziej prestiżową nagrodę w USA. Skupił na sobie uwagę publiczności, pokazując się pijany na konferencji prasowej po regatach. Jednak aby zdobyć puchar Tuner, najpierw wynajął zespół projektantów i testerów, a później drużynę profesjonalnych żeglarzy. Nie tylko ich wynajął, ale także nimi dowodził. To dobrze pokazuje jego biznesową postawę: identyfikuje możliwości, intensywnie koncentruje się na innowacji i konkurencji w krótkoterminowych projektach z długoterminowymi rezultatami. Prawdziwy lider.

Ma pięcioro dzieci i trzy byłe żony, z których najsłynniejszą jest Jane Fonda. Później twierdził, że to ona zabroniła mu startować do fotela prezydenta USA, chociaż on miał na to ochotę.

Niepoprawność polityczna

Nie został politykiem, ale chętnie wypowiada się - zawsze wbrew panującym trendom - na tematy polityczne. W ubiegłym roku przekonywał opinię publiczną, że Waszyngton powinien pozwolić Korei Północnej na prowadzenie programu tworzenia elektrowni atomowych.

Uporczywie niepoprawny politycznie Ted Turner twierdził również, że to kubański dyktator komunistyczny Fidel Castro zainspirował go do transmitowania audycji CNN na całym świecie. Castro zaprosił Turnera na Kubę w 1982 r., po wizycie ekipy CNN na wyspie.

"Spędziliśmy całą noc, pijąc i paląc cygara. Castro powiedział mi, że CNN jest dla niego nieoceniona. Pomyślałem, że skoro Fidel Castro nie może żyć bez CNN, powinniśmy być w stanie sprzedać ją na całym świecie. Tak więc ten pomysł zawdzięczam komunistycznemu dyktatorowi" - powiedział później. Dodał również, że "Fidel Castro nie jest komunistą. Jest dyktatorem, tak samo jak ja". Castro odwzajemnił ten komplement, mówiąc, że wiadomości ze Związku Radzieckiego otrzymuje wcześniej z CNN niż od radzieckiego rządu.

O wojnie w Iraku mówił, że to strata czasu. Uważał, że USA nie mogą sobie na nią pozwolić. "Chciałbym, żebyśmy mogli powiedzieć: zwyciężyliśmy i wracamy do domu. Nie powinniśmy tam być. Bombardowanie nie jest sposobem na zmianę umysłów ludzi. Dokonuje się tego poprzez edukację" - powiedział na antenie CNN. Jego teoria dyplomacji brzmi: "Wszyscy będą dla nas przyjaźni, jeśli my będziemy przyjaźni dla nich".

Odwaga i upór

W 1963 r. odziedziczył po ojcu tytuł prezesa Turner Advertising, świetnie prosperującej firmy zajmującej się reklamą zewnętrzną, i po pewnym czasie przemianował ją na Turner Broadcasting. W 1970 r. wszedł na scenę biznesu telewizyjnego i kupił niezależną stację Atlanta UHF, która stała się fundamentem jego imperium. Stacja miała comiesięczne straty na poziomie 50 tys. USD. Na jej antenie transmitował mecze posiadanych przez siebie drużyn baseballowych Atlanta Braves i Atlanta Hawks. Potencjalnych reklamodawców przekonywał, że widzowie UHF są inteligentniejsi niż pozostali telewidzowie, ponieważ trzeba być geniuszem, aby w ogóle umieć ustawić w telewizorze jej częstotliwość.

Gdy kupił kolejną przynoszącą straty stację Charlotte, jego księgowy na znak protestu rzucił posadę, a Turner zastawił dom. Okazało się jednak, że postąpił dobrze. UHF zmieniła się w Superstation, a Charotte w 1980 r. dostarczyła część kapitału potrzebnego do stworzenia stacji Cable News Network (CNN), która zrewolucjonizowała media informacyjne, zwłaszcza dzięki transmisji katastrofy wahadłowca Challenger w 1986 r. i relacjom z wojny w Zatoce Perskiej w 1991 r. Była to pierwsza działająca przez całą dobę informacyjna stacja telewizyjna na świecie.

Jej początki nie były łatwe. Turner był przekonany, że 24-godzinna stacja informacyjna może być opłacalna, może też zmienić świat. Ale gdy zaproponował dwóm dużym korporacjom medialnym zainwestowanie w stworzenie CNN, dostał odpowiedź odmowną. "Nie mogłem w to uwierzyć - wspominał po wielu latach - wspólnie mogliśmy stworzyć sieć za ułamek tego, co kosztowało to mnie. Oni mieli całą infrastrukturę, kontakty, doświadczenie, wiedzę". Zaryzykował cały swój majątek i sam zaczął działać. Na początku wydatki były dwukrotnie wyższe od oczekiwanych, za to przychody - o połowę niższe od zakładanych. Konieczne stawały się pożyczki na coraz wyższy procent. Jednak w końcu Turner jak zwykle postawił na swoim: stacja nie tylko zaczęła przynosić dochody, ale również zmieniła sposób podawania informacji: widz nie oglądał już czegoś, co się zdarzyło, ale coś, co właśnie się zdarza. Turner od początku postawił na wysokiej klasy dziennikarstwo i nie żałował pieniędzy na reportaże ze wszystkich miejsc, w których się coś działo.

Był pionierem systemów łączących telewizję kablową z satelitą, jako pierwszy połączył też programy sportowe z dystrybucją medialną. "Wszyscy myślą, że Bill Gates jest taki mądry. Ale kiedy zaczynał, branża oprogramowania była jeszcze dziewicza. Gdy my zaczynaliśmy, trzy stacje telewizyjne były tysiące razy potężniejsze od nas. Jednak były tak duże i ociężałe w ruchach, że pozwoliły nam się wzmocnić, zanim zdążyły zareagować. W biznesie najważniejsze jest dostrzec coś nowego, jeśli można, albo zbudować o wiele lepszą pułapkę na myszy i wprowadzić ją na rynek, zanim zdążą zareagować konkurenci".

Kolorowe zakupy

Nie udało mu się kupić telewizji CBS, ale w 1986 r. nabył legendarne choć walczące o przetrwanie hollywoodzkie studio filmowe Metro-Goldwyn-Meyer (MGM) od Kirka Kerkoriana za 1,5 mld USD.

Po tej inwestycji Ted Turner miał ogromne długi i musiał odsprzedawać części nabytej spółki. United Artist i logo Leo the Lion należące do MGM kupił z powrotem Kirk Kerkorian. Turner zachował jednak prawa do większości produkcji MGM sprzed akwizycji. W 1988 r. otworzył stację TNT, która korzystała z legendarnej filmoteki MGM. W 1994 r. połączył Turner Broadcasting z New Line Cinema, dodając filmy wyprodukowane przez tę firmę do repertuaru swoich stacji telewizyjnych.

W połowie lat 80. Ted Turner stał się siłą napędową koloryzowania czarno-białych filmów (pierwszym pokolorowanym komputerowo dziełem został w 1985 r. film Yankee Doodle Dandy z 1942 r.). W środowisku filmowców podniosły się liczne sprzeciwy, jednak publiczność reagowała entuzjastycznie, a Turner wkrótce mógł pokolorować większość posiadanych przez siebie produkcji.

W 1986 r. stworzył Turner Entertainment, spółkę, która zarządzała wszystkimi posiadanymi przez niego filmami. Obecnie firma ma także rancza w całych Stanach, a jej "misją jest zarządzanie ziemiami Turnera w sposób odpowiedni ekonomicznie i wrażliwy ekologicznie, z zachowaniem istniejących gatunków" (oświadczenie ze strony internetowej Ted's Montana Grill).

Zmierzch giganta

W 1996 r. Turner Broadcasting System został kupiony przez Time Warner za 7,5 mld USD. Powstała w ten sposób największa firma medialna na świecie, Turner został wiceprezesem i szefem działu telewizji kablowej. Był to początek erozji jego przywódczej roli w firmie. Jego najwięksi rywale - Rupert Murdoch z New Corp. i Sumner Redstone z Viacom stawali się w tym czasie coraz bogatsi i potężniejsi.

W 2000 r. ogłoszono plany fuzji z AOL, której udało się dokonać na początku 2001 r. W 2003 r. Turner nazwał to posunięcie "wielkim błędem" i sprzedał ponad połowę swoich udziałów w firmie. W tym samym roku AOL Time Warner ogłosił, że Ted Turner zamierza zrezygnować z funkcji wiceprezesa, a w 2006 r. on sam zapowiedział, że nie będzie ponownie kandydował do zarządu spółki. Nie podał żadnego uzasadnienia tej decyzji. Jednak w trakcie swojej pracy skarżył się często, że nie zajmuje czołowej pozycji w gigancie medialnym, tak jakby sobie tego życzył, krytykował też niektóre posunięcia członków zarządu.

Wróg koncentracji

Niedawno stwierdził, że żałuje, iż utracił kontrolę nad CNN. "Jest tam mnóstwo powierzchownych informacji. Zboczeniec dnia, zabójstwo siedmiu osób podczas przyjęcia. Kto tego wszystkiego potrzebuje?"

Jego zdaniem, współczesne media "są zbyt skoncentrowane, zbyt niewielu ludzi posiada zbyt wiele. Tak naprawdę pięć firm kontroluje 90% tego, co czytamy, oglądamy, słuchamy. To nie jest zdrowe". Uważa, że teraz nie byłby już w stanie powtórzyć rewolucji w telewizji, której dokonał w latach 80., ponieważ niezależne stacje nie są w stanie przetrwać na rynku. "Dlatego nie pojawiła się nowa generacja ludzi takich jak ja czy Rupert Murdoch - niezależnych twórców telewizji, którzy rzucają wyzwanie wielkim graczom i zmuszają całą branżę do konkurowania i zmian" - napisał w swoim artykule na łamach "Washingtonmonthly". "W mediach rozumianych jako przemysł, wielkie korporacje odgrywają znaczącą rolę, ale również małe powstające firmy są ważne. Gdy traci się małe firmy, traci się wielkie pomysły. Ludzie, którzy mają swoje własne firmy, są swoimi własnymi szefami. Myślą niezależnie. Wiedzą, że nie mogą konkurować, naśladując wielkich graczy. Muszą być innowacyjni, więc nie mają obsesji na punkcie zarobków, bardziej zależy im na pomysłach. Szybciej przystosowują się do nowych technologii i idei nowych produktów. Kradną udziały rynkowe wielkim firmom, zmuszając je do wdrażania nowych postaw. Ten proces promuje konkurencję, co z kolei prowadzi do lepszej jakości produktów i usług, większej liczby miejsc pracy i dobrobytu. To właśnie nazywamy kapitalizmem".

Osoby, które się z nim stykają, uważają, że łatwiej mu zazdrościć, niż podziwiać, chociaż jest bohaterem salonowych legend, ponieważ niemal każda jego wypowiedź to materiał na anegdotę, a w dodatku co druga kogoś obraża. Turner nie traktuje siebie zbyt poważnie, ale ludzie, którzy nie biorą go serio, popełniają błąd. Tak naprawdę jest poważnym biznesmenem, który zarobił każdego centa swojej fortuny. Niektórzy twierdzą, że ma genialną intuicję i dzięki niej dokonał wielu doskonałych posunięć.

Stan posiadania:

Ted Turner był założycielem: CNN, TBS, TNT, Cartoon Network;

właścicielem: MGM Classic Movie, WCW, drużyn Atlanta Braves, Atlanta Thrashers, Atlanta Hawks.