Systemy informowania kierownictwa banku uniwersalnego

6. Zarządzanie skarbowością oraz aktywami i pasywami

W systemach zagranicznych zarządzanie skarbowością określane jest jako "treasury management". Zarządzanie aktywami i pasywami opiera się na analizie struktury i jakości aktywów i pasywów, adekwatności kapitałowej, niedopasowania stopy procentowej, stopnia skorelowania płynności aktywów z terminami wymagalności pasywów itp. Podstawę zarządzania aktywami i pasywami stanowią takie czynności jak obliczanie przepływu pieniężnego, ryzyka stop procentowych, ryzyka utraty płynności, analiza wrażliwości, analiza zabezpieczeń (hedging), metodologia riskMetrics, minimalizacja zaangażowania kapitału banku, rozpatrywanie różnorodnych scenariuszy rynkowych itp.

  1. projekcja operacyjnego przepływu pieniężnego (czyli zestawienia wpływów i wypływów pieniężnych z kontraktów i transakcji bankowych) do przodu

  2. analiza wrażliwości na zmiany stóp procentowych

  3. analiza rozbieżności (luki, rozwarcia, rozstępu) (gap<sup>19</sup> analysis) pomiędzy wpływem i wypływem gotówki, niedopasowania stóp procentowych (interest rate mismatching IRM), pomiędzy kosztami (odsetki płacone przez bank) i dochodami (odsetki uzyskane od klientów)

  4. zarządzanie ryzykiem na poziomie banku

  5. opłacalność opłat i stóp procentowych.

  6. codzienne raportowanie pozycji banku (treasury position), ogólnej wg walut oraz dla kombinacji walut wg rachunków nostro/vostro, departamentów (z podaniem kursu średniego) itp.
Zastosowanie zaawansowanych metod projekcji operacyjnego przepływu pieniężnego pozwoli na uzyskanie sygnałów tzw. wczesnego ostrzegania o zaburzeniach przepływu wynikających np. ze zmniejszającej się marży odsetkowej, masowego "wchodzenia" klientów indywidualnych w salda debetowe na kontach osobistych i wzroście niespłacanych w terminie rat kredytowych od klientów komercyjnych.

<hr size="1" noshade>1 Departamenty związane z rynkiem pieniężnym mogą widzieć potrzebę dostarczania informacji o pozycji walutowej nawet w czasie rzeczywistym

Zobacz również:

  • GenAI jednym z priorytetów inwestycyjnych w firmach
  • Szef Intela określa zagrożenie ze strony Arm jako "nieistotne"
  • International Data Group powołuje Genevieve Juillard na stanowisko CEO

2 Zwanych po angielsku "performance measures".

3 W banku belgijskim Gemeentekrediet system ABC obejmował 10000 zasobów, 4500 działań i ponad 8000 obiektów kosztowych (w tym 200 bankowych produktów finalnych).

4 W systemach BSC (stosowany jest tez skrót BSC) do wizualizacji wyników danych stosuje się system "ulicznych świateł drogowych" (traffic lighting), wskazując kolorem czerwonym na wyniki poniżej oczekiwań, zielonym (w normie), żółtym (wyniki na które należy zwrócić uwagę ...).

5 dosłownie:"tłumaczenie strategii na działania - translating strategy into action"

6 Liczbę miar ogranicza się zwykle do tzw.kluczowych wskaźników KPI (Key Performance Indicator).

7 Im dłuższy horyzont czasowy tym mniejsza dokładność obliczeń.

8 Pojęcie przepływu pieniężnego omawiamy szczegółowo w słowniczku pojęć bankowych (w końcowej części pracy)

9 Świderski Jerzy System informacyjny banków komercyjnych. Materiały i studia. Zeszyt 87. NBP. Kwiecień 1999.

10 Model CAPM (Capital Asset Pricing Model) został wprowadzony przez Wiliama Sharpa w 1964 r.

11 Zwana też metodą odsetek rynkowych. Wg tej metody rentowność danej transakcji oceniana jest poprzez tzw.stopę referencyjną , czyli dostępną transakcję alternatywną na rynku finansowym.

12 Z punktu tzw. dywersyfikacji (diversification) bardziej ryzykowny jest jeden kredyt na 100 milionów zł, niż 100 kredytów na 1 mln zł udzielonych różnym klientom w różnych branżach, krajach itp..

13 Po angielsku "ocp - open currency postion" . Negatywna pozycja świadczy o nadmiernej sprzedaży waluty (oversold) a dodatnia o nadmiernych zakupach (overbought).

14 Forex risk analysis on FCY (foreign currency transfers) interest.

15 Np. zabezpieczeniem ryzyka stopy procentowej są kontrakty stałodochodowe (fixed income contracts).

16 np.dla opcji ryzyko obliczane jest na podstawie róznicy pomędzy otwartymi pozycjami długo i krótkoterminowymi, dla FRA na podstawie sumy kapitału transakcji które jeszcze nie osiągnęły daty waluty itp.

17 Wielowymiarowa analiza dyskryminacyjna (multiple discriminant analysis) stosowana jest do oceny wniosków kredytowych, sygnalizacji stanu zagrożenia bankructwem, oceny firmy kandydującej do fuzji lub przejęcia, oceny kondycji finansowej spółek publicznych.

18 W metodyce VaR stosowane mogą być rozmaite podejścia: metoda wariancji/kowariancji (delta oparta na rozkładzie normalnym), symulacji historycznej (wg historii kształtowania się takich czynników ryzyka jak długo- średnio i krótkoterminowe stopy procentowe i kursy wymiany) oraz generowania liczb losowych (metoda Monte Carlo) wg określonych modeli dynamiki. Metody RiskMetrics i CreditMetrics zostały opracowane przez JP Morgan w połowie lat 90-tych.

19 Luka (gap) odsetkowa może być zdefiniowana jako różnica pomiędzy wartością aktywów i pasywów wrażliwych na zmiany stóp procentowych w określonym przedziale czasowym. Niedopasowana luka odsetkowa oznacza. że bank nie osiąga planowanego dochodu netto z odsetek. Luka płynności oznacza niedopasowanie terminów płatności aktywów i pasywów oraz pozycji pozabilansowych


TOP 200