Stabilizacja na rynku pracy?

W ostatnich miesiącach obserwujemy stabilizujący się rynek pracy. Wyniki dziewiątej edycji kwartalnego badania Antal Global Snapshot, dotyczącego dynamiki zatrudnienia specjalistów i menedżerów w Polsce i na świecie, wskazują, że 47% pracodawców w naszym kraju miało w planach zatrudnianie tej grupy zawodowej w III kwartale 2011. Przekłada się to również na stabilność wysokości wynagrodzeń.

Stabilizacja na rynku pracy?

Informatyk, inżynier - cenni i poszukiwani

Zgodnie z wynikami badania wynagrodzeń Antal International, prowadzonego w pierwszej połowie br. na podstawie ponad 200 projektów rekrutacyjnych przeprowadzonych przez firmę, najwyższe zarobki osiągają pracownicy w sektorze IT i Telekomunikacji. W przypadku stanowisk technicznych w branży IT konsultanci Antal International odnotowują od 10% do 30% wzrostu wynagrodzenia w stosunku do zeszłego roku. Tak bardzo wzrosły stawki osób zajmujących się m.in.: oprogramowaniem SAP, JAVA, aplikacjami mobilnymi. Wzrost zarobków na stanowiskach sprzedażowych również dochodzi do 30%, np. na stanowisku Account Managera od rozwiązań IT. Na rosnące zarobki specjalistów i menedżerów w branży IT mają wpływ aktywne poszukiwania pracowników o tym profilu, prowadzone przez pracodawców niemieckich. Stanowiska obsadzane w ramach współpracy kontraktowej, podobnie jak w Polsce, ze względu na swoją specyfikę wiążą się z wyższym wynagrodzeniem, co jest dodatkową zachętą do poszukiwania tego rodzaju współpracy. Przykładowo kontraktowy programista JAVA może liczyć w Niemczech na zarobek rzędu 50-80 euro/godz. Zauważamy również wzmożone poszukiwania pracowników w tej branży, co potwierdzają wyniki badania Antal Global Snapshot - 67% pracodawców deklarowało plany zatrudniania specjalistów i menedżerów w III kwartale 2011.

Do najbardziej poszukiwanych pracowników na polskim rynku należą również inżynierowie, których średnia pensja miesięczna brutto inżyniera wynosi 7000-8000 PLN brutto. W mniejszych miejscowościach można zarobić więcej - często wyższą stawką pracodawca rekompensuje specjalistom przeprowadzkę i podjęcie zatrudnienia w niewielkim mieście.

Stale poszukiwani

Na brak pracy i wysokość zarobków nie mogą także narzekać specjaliści i menedżerowie zajmujący się sprzedażą i marketingiem. Według badania Antal Global Snapshot plany zatrudniania specjalistów w branży Handel Detaliczny w III kwartale 2011 deklarowało 47% przedsiębiorstw. Nasze badanie wynagrodzeń pozwala na ustalenie wysokości średnich wynagrodzeń na poziomie od 5000 PLN brutto do 17 000 PLN brutto miesięcznie. Aktywnie rekrutują również pracodawcy w branży finansowej - badanie Antal Global Snaphot wskazuje, że 59% pracodawców deklarowało plany zatrudniania specjalistów i menedżerów w III kwartale 2011. Stawka pracownika na stanowisku księgowego wynosi średnio 4000 PLN brutto miesięcznie, a najwięcej w branży finansowej zarabiają główni księgowi (około 12 000 PLN brutto miesięcznie) i dyrektorzy finansowi (nawet 20 000 PLN brutto miesięcznie). Najbardziej atrakcyjne wynagrodzenie otrzymuje się w dużych ośrodkach przemysłowych w takich obszarach jak FMCG, nieruchomości, motoryzacja czy farmacja.

Pożądane kwalifikacje

Na łatwość znalezienia idealnej pracy oraz wysokość wynagrodzenia silnie wpływają kwalifikacje pracownika. Pracodawca obecnie musi się liczyć z tym, że osobie o rzadkich umiejętnościach musi zaoferować bardzo konkurencyjne wynagrodzenie. Do kwalifikacji porządnych przez pracodawców zaliczamy zarówno miękkie umiejętności interpersonalne, specjalistyczne certyfikaty, a także wiedzę biznesową.

Atutem zwiększającym zarobki na stanowiskach technicznych w branży IT i Telekomunikacja jest posiadanie specjalistycznych certyfikatów, na przykład związanych z zarządzaniem projektami (PMI, PRINCE2) czy produktowych IBM-u, Microsoftu i Cisco/Juniper. Wysoko wyspecjalizowani pracownicy w działach IT niejednokrotnie posiadają unikalną wiedzę i kompetencje - takich specjalistów jest na rynku zaledwie kilkunastu.

Pożądane na rynku pracy są również osoby, które mogą pochwalić się specjalistyczną wiedzą z dwóch dziedzin, np: IT i kartografii czy IT i finansów.

Artur Skiba jest dyrektorem zarządzającym Antal International, firmy rekrutującej specjalistów i menedżerów, członkiem zarządu Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.


TOP 200
Na ten temat
Partnerzy Klubu CIO
O Klubie

Klub CIO to niezależna organizacja, która istnieje od 2003 roku. Powstał z inicjatywy International Data Group Poland S.A., amerykańskiego wydawnictwa, które prowadzi Kluby CIO w wielu różnych krajach.

Stworzony dla dyrektorów IT Klub CIO, to przede wszystkim dwie wartości najczęściej podkreślane przez samych członków Klubu. Po pierwsze - poszerzanie zakresu swojej wiedzy oraz - po drugie - możliwość spotkania się w swobodnej atmosferze, w gronie znakomitych menedżerów i porozmawianie o tym, co ważne dla każdego CIO.

Jak działa Klub CIO?
 • regularne spotkania w gronie kilkudziesięciu CxO (w większości CIO)
 • 2,5 godziny programu merytorycznego plus 1-2 godziny networkingu
 • spotkania w Warszawie i innch miastach (Gdańsk, Wrocław, i in.)
 • komunikacja w ramach grupy Klub CIO na LinkedIn
 • serwis cxo.pl – służy wymianie wiedzy, doświadczeń, przedstawia historie i dokonania członków Klubu CIO
 • udział w badaniach i dostęp do ich wyników – unikalne źródło wiedzy o opiniach i doświadczeniach innych CIO
Warto brać udział w Klubie CIO, aby
 • rozwijać wiedzę o dobrych praktykach zarządzania IT
 • wymieniać doświadczenia z najlepszymi CIO
 • zyskać uznanie na forum firmy i w społeczności IT
 • poprawiać własną skuteczność w realizacja celów IT i firmy
 • budować lepsze zrozumienie roli i zadań nowoczesnego CIO
 • uzyskać realny wpływ na strategię firmy