Specjalizacje, które gwarantują sukces

Jak wynika z analiz Dice.com, 65% menedżerów i rekruterów w USA zamierza w najbliższym półroczu zwiększyć zatrudnienie specjalistów IT. Które specjalizacje będą w najbliższym czasie hitem na rynku pracy IT?

Eksperci związani z branżą IT przewidują, że sześć specjalizacji ma przed sobą świetlaną przyszłość.

1)Architekt biznesowyFakt, że IT musi współdziałać z biznesem to już oczywistość. Kadra zarządzająca zdaje sobie sprawę, że technologia nie jest już integralną częścią sukcesu, ale prowadzi firmy do osiągnięcia celów biznesowych. Aby pomóc w połączeniu technologii i procesów biznesowych powstaje nowy zawód - architektów biznesowych. Architekt biznesowy jest częścią organizacji biznesowej, raportuje do CEO i ma wpływ na strategię firmy, z technologią w tle. Ma dogłębną wiedzę na temat modelu biznesowego firmy.

2) Specjalista ds danych.Wiele firm boryka się z problemem dużych ilości nieustrukturyzowanych informacji. Mogą one stanowić bardzo istotny zasób, pokazujący zachowania klientów, kwestie związane z bezpieczeństwem. Jednak w grę wchodzą terabity danych, których wielkość podwaja się co 18 miesięcy. Aby nad tym zapanować potrzebny jest specjalista ds. danych. Po stronie biznesowej może być otwarty na nowe możliwości, które daje odkrycie wzorów nieustrukturyzowanych danych, dotyczących np. zachowań klientów czy cykli rynkowych.

3)Architekt mediów społecznościowychNarzędzia sieci społecznościowych wchodzą do biznesu na każdym poziomie. Poziom skomplikowania tego rodzaju narzędzi rośnie i firmy potrzebują specjalistów.

4) Ekspert technologii mobilnychZdaniem ekspertów, rozwiązania mobilne są jednym z najważniejszych czynników zmieniających IT. Budowanie aplikacji mobilnych, tworzenie strategii, zapewnianie bezpieczeństwa urządzeń mobilnych to jedne z najważniejszych zadań działów IT w nowoczesnych firmach.

5. Developer aplikacji mobilnych. Jest coraz bardziej poszukiwanym specjalistą na rynku IT. Specjaliści muszą koncentrować się na kwestiach bezpieczeństwa i zgodności z przepisami.

6. Architekt cloud computingu Zdaniem części menedżerów IT, to po prostu modny sposób na powiedzenie "data center". Jednak menedżerowie biznesowi i inwestorzy dostrajają się do koncepcji cloudowej i rośnie popyt na specjalistów IT, którzy są w stanie wykorzystać potencjał prywatnej chmury obliczeniowej.


TOP 200
Na ten temat
Magazyny CXO
Partnerzy Klubu CIO
O Klubie

Klub CIO to niezależna organizacja, która istnieje od 2003 roku. Powstał z inicjatywy International Data Group Poland S.A., amerykańskiego wydawnictwa, które prowadzi Kluby CIO w wielu różnych krajach.

Stworzony dla dyrektorów IT Klub CIO, to przede wszystkim dwie wartości najczęściej podkreślane przez samych członków Klubu. Po pierwsze - poszerzanie zakresu swojej wiedzy oraz - po drugie - możliwość spotkania się w swobodnej atmosferze, w gronie znakomitych menedżerów i porozmawianie o tym, co ważne dla każdego CIO.

Jak działa Klub CIO?
 • regularne spotkania w gronie kilkudziesięciu CxO (w większości CIO)
 • 2,5 godziny programu merytorycznego plus 1-2 godziny networkingu
 • spotkania w Warszawie i innch miastach (Gdańsk, Wrocław, i in.)
 • komunikacja w ramach grupy Klub CIO na LinkedIn
 • serwis cxo.pl – służy wymianie wiedzy, doświadczeń, przedstawia historie i dokonania członków Klubu CIO
 • udział w badaniach i dostęp do ich wyników – unikalne źródło wiedzy o opiniach i doświadczeniach innych CIO
Warto brać udział w Klubie CIO, aby
 • rozwijać wiedzę o dobrych praktykach zarządzania IT
 • wymieniać doświadczenia z najlepszymi CIO
 • zyskać uznanie na forum firmy i w społeczności IT
 • poprawiać własną skuteczność w realizacja celów IT i firmy
 • budować lepsze zrozumienie roli i zadań nowoczesnego CIO
 • uzyskać realny wpływ na strategię firmy