Specjalista na kontrakcie

Specjaliści wysokiej klasy coraz częściej zainteresowani są elastycznymi formami zatrudnienia, chętnie realizują konkretne projekty w sektorze IT.

Zatrudnienie zewnętrzne pojawiło się na rynku polskim na początku lat 90. W pierwszej fazie firmy najchętniej korzystały ze współpracy z agencjami pracy tymczasowej prowadzącymi rekrutacje masowe i doraźnie dostarczającymi pracowników fizycznych potrzebnych np. w okresach wzmożonej produkcji. Z tego powodu i z racji swojej dosyć długiej historii na rynku polskim, pojęcie pracy czasowej błędnie utożsamiane jest zazwyczaj z niewykwalifikowanymi pracownikami fizycznymi. Tymczasem z oberwacji konsultantów Antal International wynika, że coraz częściej elastycznymi formami zatrudnienia zainteresowani są wysokiej klasy specjaliści. Chętnie podejmują współpracę również na zasadach outsourcingu oraz kontraktu / projektu, szczególnie popularnego w sektorze IT.

Formułę contractingu wybierają najczęściej specjaliści młodzi, przedsiębiorczy, otwarci na zmiany (w tym relokację), nieobawiający się wyzwań oraz potrafiący szybko pozyskiwać nową wiedzę, a następnie efektywnie ją wykorzystywać, zadaniowo nastawieni do wykonywanej pracy, znający język angielski przynajmniej na poziomie czytania dokumentacji technicznej, posiadający wykształcenie wyższe. Osoby te biorą na siebie ryzyko ewentualnego braku zatrudnienia przez pewien czas po zrealizowanym zadaniu. Dla niektórych kontraktorów jest to jednak największy plus wynikający z tej formy zatrudnienia - ten czas wykorzystują zazwyczaj na realizowanie swoich pasji, na przykład dalekie, nawet kilkumiesięczne podróże, na które nie może pozwolić sobie osoba zatrudniona na etacie.

Dla kontraktorów ważne w pracy są interesujące projekty, możliwość pracy zdalnej, atrakcyjna stawka, czas trwania projektu. Kontraktorzy, mimo że młodzi i dynamiczni, również cenią sobie pewną stabilizację - największą popularnością cieszą się zatem projekty, które w perspektywie mają szansę potrwać pół roku i dłużej. Kontraktorom interesujące wydają się zazwyczaj również projekty bardzo krótkie (1- 3 tygodnie), najchętniej do realizacji zdalnie.

Dla firmy zatrudnienie kontraktora wiąże się z dostępem do wiedzy i doświadczenia specjalistów bez konieczności tworzenia nowego etatu. Dzięki różnorodnym projektom kontraktorzy mają możliwość zdobycia doświadczenia w różnych branżach i środowiskach pracy, co zdecydowanie jest ich atutem, który przekłada się na korzyści dla firmy. Współpraca na zasadzie kontraktu / projektu daje możliwość okresowego wzmocnienia lub uzupełnienia struktur, a także usprawnienia procesów biznesowych.

Anna Teodorowska, konsultantka Antal International, specjalizująca się w rekrutacji kontraktorów IT.


TOP 200
Na ten temat
Partnerzy Klubu CIO
O Klubie

Klub CIO to niezależna organizacja, która istnieje od 2003 roku. Powstał z inicjatywy International Data Group Poland S.A., amerykańskiego wydawnictwa, które prowadzi Kluby CIO w wielu różnych krajach.

Stworzony dla dyrektorów IT Klub CIO, to przede wszystkim dwie wartości najczęściej podkreślane przez samych członków Klubu. Po pierwsze - poszerzanie zakresu swojej wiedzy oraz - po drugie - możliwość spotkania się w swobodnej atmosferze, w gronie znakomitych menedżerów i porozmawianie o tym, co ważne dla każdego CIO.

Jak działa Klub CIO?
 • regularne spotkania w gronie kilkudziesięciu CxO (w większości CIO)
 • 2,5 godziny programu merytorycznego plus 1-2 godziny networkingu
 • spotkania w Warszawie i innch miastach (Gdańsk, Wrocław, i in.)
 • komunikacja w ramach grupy Klub CIO na LinkedIn
 • serwis cxo.pl – służy wymianie wiedzy, doświadczeń, przedstawia historie i dokonania członków Klubu CIO
 • udział w badaniach i dostęp do ich wyników – unikalne źródło wiedzy o opiniach i doświadczeniach innych CIO
Warto brać udział w Klubie CIO, aby
 • rozwijać wiedzę o dobrych praktykach zarządzania IT
 • wymieniać doświadczenia z najlepszymi CIO
 • zyskać uznanie na forum firmy i w społeczności IT
 • poprawiać własną skuteczność w realizacja celów IT i firmy
 • budować lepsze zrozumienie roli i zadań nowoczesnego CIO
 • uzyskać realny wpływ na strategię firmy