Solidna architektura banku

W jaki sposób zostało finalnie zorganizowane IT?

Jednym z istotniejszych posunięć było wprowadzenie stanowiska głównego architekta banku. Powołaliśmy też komitet architektury, wprowadziliśmy mechanizmy, których zadaniem było określanie priorytetyzacji potrzeb biznesu (czyli wszystkiego, co jest poza IT). Utworzyliśmy biuro projektów, a plany inwestycyjne analizowane są pod kątem zgodności z przyjętym planem i strategią banku.

Działania w IT dzielimy na trzy główne obszary: inicjatywy, projekty w trybie uproszczonym oraz projekty pełne. To nam pozwala kontrolować wydatki i czas realizacji zadań. Co miesiąc przygotowujemy specjalny raport z naszych działań. Dzięki takiemu rozwiązaniu zarząd ma pełny obraz wszystkich projektów. Widać, jaki zakres działania banku pokrywają, czy wspierają jego istotne cele, jak wpisują się w strategię.

Zobacz również:

  • 9 cech wielkich liderów IT

Co musi wiedzieć i jak powinien działać dobry architekt?

W wielkim skrócie: musi znać potrzeby biznesowe firmy, świetnie rozumieć zmiany wprowadzane w organizacji. Jego decyzje powinny być zero-jedynkowe. Musi widzieć nadrzędne cele i wiedzieć, czy dane rozwiązanie realizuje strategiczny cel banku.

IT współpracuje z biznesem na co dzień. Jak wygląda ta współpraca?

Mamy cotygodniowe spotkania przedstawicieli działu IT i działów biznesowych. Nasz obszar reprezentują: dyrektor departamentu, dyrektor biura projektów, dyrektor biura centralnego systemu bankowego, specjaliści. Podczas tych spotkań toczą się zażarte dyskusje, które przynoszą pozytywne efekty. Strony dochodzą między sobą do porozumienia albo co najmniej uświadamiają sobie problemy i potrzeby innych działów.

Istotny jest też jasny podział zakresu odpowiedzialności za zadania. Gospodarzem każdej zmiany IT przygotowywanej dla biznesu jest biznes. Informatyka odpowiada za wykonanie i przeprowadzenie tego procesu - od strony projektowej, implementacyjnej i technologicznej. Natomiast właścicielami aplikacji są wnioskujący o zmiany, czyli działy biznesowe. IT bierze udział w konstruowaniu sfery informatycznej, inżynierskiej, zgodnie z wymaganiami biznesu.

W jaki sposób działa IT przy ograniczonych budżetach?

Budżet można podzielić na rozwojowy i utrzymaniowy. Pierwszy jest domeną obszarów biznesowych banku. Drugi to tzw. budżet utrzymaniowy, obszar, którym zarządza Departament Informatyki i Telekomunikacji. Tu obowiązuje prosta zasada: jeśli nie będzie finansowania, to jakość będzie spadać, wzrośnie awaryjność, będą się pojawiały przestoje, sprzęt będzie się dekapitalizował. Prędzej czy później odczuje to cała organizacja.

Kluczowe jest więc racjonalne zarządzanie budżetem i efektywne gospodarowanie dostępnymi środkami. Ten sam budżet można wykorzystać na wiele sposobów. Jest szereg rozwiązań, które umożliwiają optymalizację nakładów i kosztów. Bogaty, stale rozwijający się rynek daje wiele możliwości w zakresie ciągłej racjonalizacji wydatków.

Najważniejsze jednak jest to, że uporządkowanie architektury pozwala w dużym stopniu optymalizować działalność organizacji, a w tym obszar wydatków. Zyskuje na tym cała firma: od obszarów wsparcia po pierwszą linię, jaką jest sprzedaż.


TOP 200