Sebastian Mikosz zrezygnował

  • (pw),

Sebastian Mikosz, prezes PLL LOT złożył na ręce przewodniczącego rady nadzorczej rezygnację z funkcji prezesa - poinformowało biuro prasowe PLL LOT.

"W uzasadnieniu swojej decyzji prezes Mikosz poinformował, że misja powierzona mu 6 lutego 2013 roku się wyczerpała. Polegała ona na uratowaniu Spółki przed bankructwem, opracowaniu i wdrożeniu planu restrukturyzacji w unijnej procedurze pomocy publicznej oraz znalezieniu inwestora, dzięki któremu LOT mógłby wejść na ścieżkę rozwoju od 2016 r. Po zrealizowaniu wszystkich powyższych zadań, Sebastian Mikosz zdecydował o zakończeniu swojej współpracy ze spółką" - wyjaśniono.

Nieoficjalnie powodem podania się przez prezesa LOT do dymisji było zablokowanie przez MSP negocjacji z potencjalnym inwestorem LOT-u, amerykańskim funduszem Indigo Partners.

Mikosz był zdeterminowany by przeprowadzić całą operację niezależnie od zmieniających się uwarunkowań politycznych.

Sebastian Mikosz jest menadżerem z wieloletnim doświadczeniem w doradztwie biznesowym i zarządzaniu. Jest absolwentem prestiżowego IEP Paris (Instytut Studiów Politycznych), na kierunku ekonomia i finanse. Po studiach doświadczenie zdobywał w firmie Arthur Andersen w Paryżu, specjalizując się w inwestycjach na rynkach zwanych emerging markets. W 2000 roku wrócił do Polski, gdzie pracował nad stworzeniem pierwszego niezależnego internetowego domu maklerskiego w kraju. Rok później objął stanowisko Dyrektora Generalnego Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce.

W czerwcu 2003 roku został wiceprezesem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Tam nadzorował departamenty Obsługi Inwestorów, Współpracy Regionalnej oraz Badań i Analiz. Prowadził negocjacje z firmami będącymi największymi inwestorami zagranicznymi w Polsce m.in. LG Philips, MAN, Whirlpool, Michelin. Kolejnym etapem jego kariery było stanowisko Dyrektora Zarządzającego i headhuntera w firmie doradztwa personalnego Amrop Hever.

Od 2007 roku był dyrektorem w międzynarodowej firmie doradczej Deloitte, gdzie rozwijał doradztwo biznesowe dla sektora publicznego oraz wspierał napływ inwestorów zagranicznych do Polski. Od marca 2009 do października 2010 roku pełnił funkcję Prezesa Zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT.

W lutym 2011 roku objął stanowisko doradcy Societe Generale Corporate & Investment Banking w Polsce, którą pełnił do tej pory.

Sebastian Mikosz jest żonaty. Ma trzech synów. Jego pasją jest lotnictwo. Biegle zna język francuski oraz angielski.