Rynek, jaki jest...

Ranking firm IT w ocenie CIO

Częstą bolączką projektów IT jest niedotrzymywanie warunków kontraktów zarówno w zakresie terminów, jak i kosztów. Oba problemy są niekorzystne dla przedsiębiorstw - odbiorców usług - ponieważ w istotny sposób wpływają na możliwość uzyskania przewagi konkurencyjnej i zwiększenia efektywności podstawowej działalności operacyjnej. Oczywiście, w większości przypadków jako powód przekroczenia kosztów i terminów podaje się niemożność dokładnego oszacowania tych wartości na początku przedsięwzięcia. Projekty informatyczne za często kojarzone są z przekraczaniem terminów, budżetów, niesolidnością dostawców, przerzucaniem odpowiedzialności na biznes. Jeśli chodzi o słabe założenia, znaczne nieuzasadnione koszty, uważam, że sporą winę za zaistniałą sytuację ponoszą sami dostawcy rozwiązań IT, szczególnie na etapie inicjacji projektów. Przyczyny takiego stanu rzeczy są być może następstwem problemów wynikających z deficytów potencjału firm informatycznych oraz presji panującej na rynku, a także nie zawsze zdrowych konkurencyjnych zachowań.

Należy się zatem zastanowić się nad opracowaniem i corocznym publikowaniem rankingu oceny firm informatycznych przez przedstawicieli CIO, obok tych wynikających z wartości przychodów poszczególnych firm. Taka procedura znacznie ułatwiłaby ocenę firm informatycznych, ponadto dostarczyłaby im informacji o ich ocenie przez CIO.

Zobacz również:

  • 9 cech wielkich liderów IT

Mam świadomość, że z uwagi na konieczność opracowania metody obiektywizującej poszczególne oceny oraz ograniczenia wynikające z konieczności zachowania tajemnicy handlowej pomysł jest trudny do zrealizowania. Jednakże istnieją już w niektórych sektorach, np. szkolnictwie, corocznie tworzone rankingi jakości usług, cieszące się dużą popularnością i prestiżem. W przypadku takiego rankingu przy zaangażowaniu organizacji środowiskowych możliwe jest wypracowanie uznanej przez wszystkich metody, która pozwoli na uzyskanie wartościowych wyników.

Autor jest CIO, członkiem zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych SA.

Wierzymy w branże

Dostrzegamy jeszcze większą racjonalizację wydatków na IT. Kryzys to dobra szkoła dla wszystkich. Na pewno wyjdziemy z niego silniejsi. Dziś zmieniają się informatyczne potrzeby przedsiębiorstw. Po - w większości standardowych - aplikacjach ERP przychodzi czas na bardziej specjalizowane oprogramowanie odpowiadające specyficznym wymogom branżowym. Tym rozwiązaniom wróżę bardzo dobrą przyszłość. Na pewno sporo inwestycji czeka też sektor utilities. Wierzę również, że w końcu pojawią się inwestycje w rozwiązania IT sektora publicznego, które ułatwią życie obywatelom i usprawnią działanie tych instytucji. Nie powinniśmy zmarnować zwłaszcza szansy, jaką stwarzają nam fundusze europejskie, wspierające innowacyjne rozwiązania i projekty. Nowe podejście administracji publicznej do inwestycji IT sprawi, że zapowiadane projekty dojdą do skutku. A będzie to dla branży IT, która oferuje odpowiednie rozwiązania, okazja do wzrostu.

Andrzej Dopierała, prezes zarządu Oracle Polska


TOP 200