Prywatne urządzenia pracowników zmieniają oblicze IT

Konsumeryzacja technologii w miejscu pracy zmienia istotnie rolę działu IT. Pracownicy przynoszą własne urządzenia i korzystają z wybranych przez siebie aplikacji dostępnych w chmurach obliczeniowych, a CIO musza starać się zapewnić bezpieczeństwo informatyczne w firmie.

Nick McQuire, dyrektor ds. badań w IDC stwierdził podczas konferencji "Konsumeryzacja IT", że "nowy mobilny świat zmienia filozofię IT. Nie można już mówić o ścisłej kontroli".

Wiele firm stara się, aby pewne urządzenia i systemy wykorzystywane na własną rękę przez pracowników były dozwolone w pracy, ale pozostawały pod centralną kontrolą. Trzeba znaleźć równowagę w tej kwestii - działy IT nie chcą całkowicie zamykać systemów, ale potrzebują odpowiednich zabezpieczeń, zgodnych z polityką bezpieczeństwa organizacji.

Zobacz również:

Według szacunków IDC, mniej niż jedna piąta firm posiada oprogramowanie i umiejętności potrzebne do zarządzania osobistymi urządzeniami pracowników. Ok. 41% martwi się o koszty, a 37% o zarządzanie. IDC przewiduje, że w tym roku na smartfony i tablety zostanie zainstalowanych 1,3 mln aplikacji, zaś na pecety - 75 tys. Także sprzedaż smartfonów i tabletów przewyższy sprzedaż komputerów osobistych i to o 120 milionów.

Zdaniem Nicka McQuire, firmy powinny się przygotować na zmianę w aplikacjach, która zajdzie w ciągu roku, jest to szybsze tempo niż znane dotychczas, gdy cykl planowania wynosił trzy do pięciu lat.