Projektanci rozwiązań biznesowych - nowe gwiazdy IT

Współczesny CIO musi mierzyć się z coraz poważniejszymi wyzwaniami - zarząd wymaga od niego coraz szybszego dostarczania innowacji technologicznych przy jednoczesnym zapewnianiu efektywnych kosztowo usług IT. Aby odpowiedzieć na te wymagania, potrzebna jest nowa generacja hybrydowych specjalistów biznesu i IT.

Część firm tworzy stanowiska hybrydowe dla profesjonalistów IT, którzy przyjmują na siebie także rolę dowodzenia w tworzeniu pomysłów biznesowych opartych na technologii - pisze Rick Swanborg na łamach amerykańskiej edycji Magazynu CIO.

Nazywa on tych hybrydowych specjalistów "Business Solution Designers" (BSD) czyli projektantami rozwiązań biznesowych. Można wyróżnić kilka wspólnych cech nowej generacji liderów IT:

Są skoncentrowani na możliwościach biznesowych. Nie są ograniczeni wymaganiami funkcjonalnymi. Przyszłe przywództwo w IT będzie skoncentrowane na ludziach, procesach i technologii, a nie samej technologii, jak miało to miejsce dawniej. BSD musi nawiązać rozmowę o potrzebach organizacji, a nie jedynie słuchać liderów biznesowych, którzy mówią o tym, co uważają za potrzebne dla swoich działań.

Znają ograniczenia technologiczne. Wiara w to, że IT może zdziałać cuda zabiła 15 lat temu biznesowe przekształcanie procesów. BSD musi mieć wiedzę na temat systemów działających w firmie, architektury aplikacji i środowiska sieciowego - powinien wiedzieć w jaki sposób ograniczają lub wspierają możliwości biznesowe.

Posiada doskonałe umiejętności negocjacyjne. BSD musi być w stanie pomóc liderom biznesowym w podejmowaniu realistycznych decyzji biznesowych, które projekty powinni podejmować i jakie zasoby wykorzystać, żeby je przeprowadzić. Negocjowanie dobrej wartości biznesowej przy jednoczesnym minimalizowaniu zakresu projektu wymaga umiejętności. Wiele podstawowych usług IT świadczonych jest w modelu outsourcingu, BSD powinien umieć negocjować najlepsze rozwiązania z dostawcami tych usług.

Popyt na osoby posiadające tego typu umiejętności znacząco przewyższa podaż, CIO muszą więc wykazać się kreatywnością. Jedną z opcji jest szkolenie w zakresie IT wykwalifikowanych profesjonalistów biznesowych.

Trzeba zacząć od zidentyfikowania menedżerów, którzy interesują się systemami biznesowymi i posiadają umiejętność logicznego myślenia lub mają wykształcenie inżynierskie - tak aby mogli przyswoić wiedzę z dziedziny IT. Zdaniem Ricka Swanborga, może to być prostsze od przekonania specjalistów technologicznych do poszerzenia wachlarza kwalifikacji, ponieważ mogą mieć problemy z pozyskaniem niezbędnych umiejętności komunikacyjnych i negocjacyjnych.

Inną opcją jest zatrudnienie studentów kierunków biznesowych, którzy uczą się także zarządzania systemami IT.

Rick Swanborg jest prezesem ICEX i profesorem Boston University.


TOP 200
Na ten temat
Partnerzy Klubu CIO
O Klubie

Klub CIO to niezależna organizacja, która istnieje od 2003 roku. Powstał z inicjatywy International Data Group Poland S.A., amerykańskiego wydawnictwa, które prowadzi Kluby CIO w wielu różnych krajach.

Stworzony dla dyrektorów IT Klub CIO, to przede wszystkim dwie wartości najczęściej podkreślane przez samych członków Klubu. Po pierwsze - poszerzanie zakresu swojej wiedzy oraz - po drugie - możliwość spotkania się w swobodnej atmosferze, w gronie znakomitych menedżerów i porozmawianie o tym, co ważne dla każdego CIO.

Jak działa Klub CIO?
 • regularne spotkania w gronie kilkudziesięciu CxO (w większości CIO)
 • 2,5 godziny programu merytorycznego plus 1-2 godziny networkingu
 • spotkania w Warszawie i innch miastach (Gdańsk, Wrocław, i in.)
 • komunikacja w ramach grupy Klub CIO na LinkedIn
 • serwis cxo.pl – służy wymianie wiedzy, doświadczeń, przedstawia historie i dokonania członków Klubu CIO
 • udział w badaniach i dostęp do ich wyników – unikalne źródło wiedzy o opiniach i doświadczeniach innych CIO
Warto brać udział w Klubie CIO, aby
 • rozwijać wiedzę o dobrych praktykach zarządzania IT
 • wymieniać doświadczenia z najlepszymi CIO
 • zyskać uznanie na forum firmy i w społeczności IT
 • poprawiać własną skuteczność w realizacja celów IT i firmy
 • budować lepsze zrozumienie roli i zadań nowoczesnego CIO
 • uzyskać realny wpływ na strategię firmy