Projektanci doświadczeń

Na etapie początkowym należy skoncentrować się na interfejsie użytkownika, tworząc gotowe makiety, swoiste prototypy, które „testuje” użytkownik. Projekt ekranów, z których będzie korzystał użytkownik, jest podstawowym celem przygotowania. Już na tym etapie użytkownik może zgłosić uwagi i poznać specyfikę obsługi systemu. Zapewnia to bezpieczeństwo realizacji projektu i znacznie ogranicza ryzyko odrzucenia systemu przez użytkowników. Zastosowanie praktyk Design Thinking przekłada się głównie na wyższy poziom akceptacji użytkowników, a z naszej perspektywy na większą chęć rozwoju rozwiązań w kolejnych obszarach. „Za obsługę kluczowych procesów firmy odpowiada wiele rozwiązań, które tworzą spójną architekturę aplikacyjną. Osoby korzystające z systemów wspierających obsługę procesów oczekują nowoczesnych i użytecznych rozwiązań. Dotyczy to również wizualizacji interfejsu. Ma on być tak przyjazny, jak w przypadku tradycyjnych aplikacji, które wykorzystują do codziennej komunikacji lub rozrywki. Wygląd graficzny aplikacji staramy się tak zaprojektować, aby był on zgodny z wytycznymi naszej centrali oraz ogólną identyfikacją wizualną wykorzystywaną zwłaszcza na stronach www” – mówi Bożena Starzyńska, IS Project Manager w Sanofi-Aventis.

Projektanci doświadczeń

Łukasz Kuc

Rozwiązanie proste jak portal społecznościowy

Po koncepcję Design Thinking sięgają organizacje, które zorientowały się, jak nieefektywne z punktu widzenia użyteczności i adaptacji są dotychczasowe sposoby tworzenia interfejsów i rozwiązań dla użytkowników biznesowych. Systemy wspierające zarządzanie procesami w organizacji koncentrują się na podniesieniu efektywności operacyjnej i zwiększeniu produktywności zespołu. Okazuje się, że ważniejszym wyzwaniem od budowy niezawodnego procesu jest jego dostosowanie do wymagań użytkowników i ich przyzwyczajeń. Praktyka wskazuje, że istnieje ogromna luka pomiędzy przyzwyczajeniami użytkowników wynikającymi z obsługi aplikacji konsumenckich a rozwiązaniami biznesowymi, które są nieprzyjazne dla użytkownika i trudne w obsłudze. Niezadowolenie z istniejących rozwiązań biznesowych wynika z rosnących oczekiwań, wywołanych przez przyjazne w obsłudze i efektywne w wykorzystaniu konsumenckie aplikacje i serwisy internetowe. Co więcej, użytkownicy nie oczekują jedynie ładnych kolorów tła czy niepowtarzalnej grafiki, ale przede wszystkim wygody, uwzględniającej kontekst, w jakim działa pracownik, oraz interakcji prowadzącej do szybkiej realizacji zadań.

Zobacz również:

  • 9 cech wielkich liderów IT
  • CIO "bumerangi": liderzy IT awansują, powracając
  • 6 znaków ostrzegawczych, na które CIO powinni zwrócić uwagę w 2024 roku

„Estetyka, intuicyjność i łatwość użytkowania aplikacji powodują, że pracownicy chętniej z nich korzystają. co wpływa na ich zaangażowanie i podniesienie efektywności pracy” – komentuje Bożena Starzyńska. „W przypadku intuicyjnych aplikacji nie ma potrzeby prowadzenia dla pracowników długotrwałych i żmudnych warsztatów z obsługi oprogramowania, ponieważ opierają się one na tych samych wzorcach projektowania. Nawet jeśli jest to zupełnie nowa funkcjonalność, wystarczy wysłanie krótkiej instrukcji. Użytkownicy intuicyjnie wiedzą, jak się posługiwać aplikacją, znając wcześniejsze rozwiązania. To właśnie siła standaryzacji i wysoka użyteczność prowadzą do pozytywnych doświadczeń pracowników”.


TOP 200