Prognoza pogody dla giełdowych debiutantów

Z danych zebranych przez PricewaterhouseCoopers wynika, że liczba spółek planujących debiut na warszawskim parkiecie wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Rozwojowi polskiego rynku kapitałowego sprzyja także aktywność na uruchomionym w sierpniu 2007 r. rynku NewConnect. Do końca 2007 r. odnotowano na nim 24 debiuty, z czego 14 w ostatnim kwartale. Dwie spośród spółek, które zadebiutowały na NewConnect (Auxilium w trzecim kwartale i Północ Nieruchomości w czwartym kwartale 2007 r.), przeprowadziły ofertę publiczną akcji. Pozostali debiutanci zdecydowali się na przeprowadzenie subskrypcji prywatnych lub jedynie wystąpili o dopuszczenie istniejących akcji do obrotu.

Bieżący rok również zapowiada się bardzo interesująco dla GPW - twierdzi Jacek Socha. Wśród debiutów spółek z sektora prywatnego w dalszym ciągu przeważać będą nieduże oferty, dlatego szczególne znaczenie dla rozwoju rynku może mieć realizacja zapowiedzi nowego rządu, dotyczących trwałego wznowienia procesu prywatyzacji.

Zobacz również:

  • GenAI jednym z priorytetów inwestycyjnych w firmach
  • Szef Intela określa zagrożenie ze strony Arm jako "nieistotne"
  • International Data Group powołuje Genevieve Juillard na stanowisko CEO

W tym kontekście interesująco prezentują się zwłaszcza zapowiadane przez Ministerstwo Skarbu Państwa oferty publiczne spółek z sektora energetycznego, a także PLL LOT oraz samej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Choć w ostatnich dwóch latach, dobrych przecież dla GPW, z jej strategii zniknął istotny element, jakim była prywatyzacja samej giełdy, to temat ten powraca.

Trendy debiutów

Richard Weaver, partner w grupie ds. rynków kapitałowych, Pricewater-houseCoopers

Perspektywy dotyczące rynku IPO w 2008 r. są dużo bardziej niepewne, niż miało to miejsce w kilku ostatnich latach. Utrzymujący się kryzys na rynku kredytowym i zagrożenie recesją w dużych gospodarkach zachodnich mogą zniechęcać potencjalnych inwestorów. Z drugiej jednak strony, trudniejszy dostęp do kredytów powoduje, że coraz więcej spółek bierze pod uwagę rynki akcji. Uważamy, że aktywność na rynku IPO utrzyma się na wysokim poziomie i oczekujemy, że w 2008 r. kontynuowany będzie trend debiutów spółek zajmujących się surowcami naturalnymi i energią, pochodzących z gospodarek rozwijających się.


TOP 200