Precyzyjnie zaplanowana kariera

Precyzyjne zaplanowanie ścieżki kariery i wytrwałe dążenie do celu to bez wątpienia klucz do sukcesu. Oczywiście rynek pracy dynamicznie weryfikuje nasze plany i wymaga sporej elastyczności, szczególnie w obszarze IT.

Z moich obserwacji wynika, że w Polsce większość pracowników czeka na interesujące propozycje i rozgląda się na rynku bez konkretnej wizji swojej ścieżki kariery. W każdej rozmowie kwalifikacyjnej pada pytanie odnośnie planów i celów zawodowych. Najbardziej popularne pytanie brzmi: "Gdzie Pan/Pani widzi siebie za 5 lat? ". Większość kandydatów nie chce się zamykać, co za tym idzie nie precyzuje długoterminowych planów kariery zawodowej. Na Zachodzie naturalne jest planowanie ścieżki rozwoju i celów już na studiach, by wybrać odpowiednią specjalizację. Najlepsze rezultaty osiągają te osoby, które konsekwentnie dążą do obranego bardzo wcześnie celu. Uważam, że programy typu Carrier moves, Carrier mapping prowadzone wewnątrz międzynarodowych korporacji uświadamiają pracownikom, jak ważne jest planowanie swojego rozwoju i jasnej komunikacji naszych osobistych celów zawodowych.

Katarzyna Cioczek, Antal International

Katarzyna Cioczek, Antal International

Rysowanie mapy kariery to świetne narzędzie dla pracodawcy, by optymalizować wydajność pracowników. Pracodawca dając możliwość awansu pionowego bądź poziomego zwiększa poziom motywacji i satysfakcji pracowników, jednocześnie budując sobie przyszłą lojalną kadrę menedżerską. Dla head huntera rysowanie mapy kariery kandydata to również część procesu rekrutacyjnego. Analiza kompetencji, doświadczenia, aspiracji, lista celów - to bardzo ważne elementy do stworzenia pełnego profilu kandydata i dobrania dla niego najatrakcyjniejszej oferty. Osoby o dobrze zdefiniowanej ścieżce kariery są niezwykle cenne, ponieważ można przewidzieć, jaka oferta będzie dla nich ciekawa na różnych etapach rozwoju, jeśli nie teraz to za pół roku (kiedy np. zdobędą konkretny certyfikat). Szanse na znalezienie właściwej pracy rosną, jeśli kandydat jest zdecydowany i wie czego szuka.

Jako konsultantka Antal International, często spotykam się z długą listą wymagań odnośnie kandydata, jakiego pracodawca widziałby w swojej organizacji. Jeśli firma jest w stanie zaprezentować nie tylko stanowisko, ale też możliwości rozwoju dla osoby na tym stanowisku w perspektywie 3-5 lat, może liczyć na perfect match.

Katarzyna Cioczek jest konsultantką Antal IT Services


TOP 200
Na ten temat
Partnerzy Klubu CIO
O Klubie

Klub CIO to niezależna organizacja, która istnieje od 2003 roku. Powstał z inicjatywy International Data Group Poland S.A., amerykańskiego wydawnictwa, które prowadzi Kluby CIO w wielu różnych krajach.

Stworzony dla dyrektorów IT Klub CIO, to przede wszystkim dwie wartości najczęściej podkreślane przez samych członków Klubu. Po pierwsze - poszerzanie zakresu swojej wiedzy oraz - po drugie - możliwość spotkania się w swobodnej atmosferze, w gronie znakomitych menedżerów i porozmawianie o tym, co ważne dla każdego CIO.

Jak działa Klub CIO?
 • regularne spotkania w gronie kilkudziesięciu CxO (w większości CIO)
 • 2,5 godziny programu merytorycznego plus 1-2 godziny networkingu
 • spotkania w Warszawie i innch miastach (Gdańsk, Wrocław, i in.)
 • komunikacja w ramach grupy Klub CIO na LinkedIn
 • serwis cxo.pl – służy wymianie wiedzy, doświadczeń, przedstawia historie i dokonania członków Klubu CIO
 • udział w badaniach i dostęp do ich wyników – unikalne źródło wiedzy o opiniach i doświadczeniach innych CIO
Warto brać udział w Klubie CIO, aby
 • rozwijać wiedzę o dobrych praktykach zarządzania IT
 • wymieniać doświadczenia z najlepszymi CIO
 • zyskać uznanie na forum firmy i w społeczności IT
 • poprawiać własną skuteczność w realizacja celów IT i firmy
 • budować lepsze zrozumienie roli i zadań nowoczesnego CIO
 • uzyskać realny wpływ na strategię firmy