Prawdziwy Machiavelli

W ciągu pięciu ostatnich stuleci polityczny geniusz Niccoló Machiavellego był przyćmiony jego reputacją zimnego zwolennika skorumpowanej władzy.

W ciągu pięciu ostatnich stuleci polityczny geniusz Niccoló Machiavellego był przyćmiony jego reputacją zimnego zwolennika skorumpowanej władzy.

Morgen Witzel na łamach European Business Forum twierdzi, że jego prawdziwe przekonania były inne, w dodatku można je odnieść do współczesnego świata biznesu. Machiavelli wcale nie był zwolennikiem tyranii, nie wierzył również, że liderzy mogą postępować niemoralnie. Ten zagorzały republikanin wierzył w demokrację, uważał, że w polityce najwyższe wartości pochodzą od narodu. Jego przemyślenia można dziś czytać nie tylko w kontekście współczesnej polityki, ale także nowoczesnego biznesu, który usiłuje znaleźć równowagę między dawaniem uprawnień i kontrolą, centralizacją i decentralizacją. Anthony Jay w swojej książce "Management and Machiavelli" przekonuje, że jedna z najsłynniejszych prac demonicznego florentyńczyka "Książę" jest studium władzy wewnątrz i między organizacjami. Podkreśla, że Machiavelli wcale nie bronił nieetycznego zachowania, ale oddzielał politykę od etyki. "Jedynym sposobem na zbadanie organizacji i ich zarządzania nie jest patrzenie ani na moralność, ani na jej brak, ale na zjawisko, na wzorce sukcesu lub porażki i siły, które do nich doprowadziły" - pisał Anthony Jay.

To spojrzenie jest samo w sobie niezwykle kontrowersyjne, zwłaszcza w erze po wielkich aferach korporacyjnych. Zarządzanie nie jest neutralne etycznie - argumentuje Morgen Witzel. Jego zdaniem samo porównywanie międzynarodowych korporacji do renesansowych państw-miast nie ma wielkiego sensu. Jednak problemem w tej historycznej w pełnym znaczeniu tego słowa debacie o wartościach i etyce w zarządzaniu i o Machiavellim jest fakt, że obie strony mówią o dwóch różnych rzeczach. Jedna o tym, jakie rzeczy są lub jak są postrzegane, a druga o tym, jakie powinny być.

Na podstawie: EBF "History lesson: The real Machiavelli", Morgen Witzel.