Pożegnanie z vendor-lock

Zapewniają to testy rozwiązania oraz kontrola jakości kodu źródłowego. W testach rozwiązania w ramach Software Faktory kluczowe są testy jednostkowe (ang. Unit tests) oraz automatyzacja testów funkcjonalnych, szczególnie istniejących wcześniej funkcjonalności systemu (testy regresji). Zarządzanie kodem źródłowym i zapewnienie jakości (ang. Quality Assurance) zespołom rozproszonym umożliwiają narzędzia Git + Gerrit, które wypierają CVS SVN), JUnit (java), Jasmine + Karma (JavaScript); NUnit + ReSharper (.NET). Każda z technologii ma wiele narzędzi zwiększających produktywność. Warto wymienić te mniej znane, które współpracują z zyskującym ogromną popularność JavaScript: Protractor, Grunt, Bower, YEOMAN.

Pożegnanie z vendor-lock

Niestosowanie wymienionych dobrych praktyk jest częstym błędem zwiększającym koszty projektu w dłuższym terminie. Brak kontroli jakości od początkowych faz projektu powoduje, że błędy wykrywane są późno, gdy system działa już produkcyjnie. Wtedy wykonywanie poprawek pociąga za sobą ogromne koszty. Często zdarza się, że klienci muszą dodatkowo płacić za prace dostawców IT po wdrożeniu. Szacunki kosztów wdrożenia ograniczone do początkowego okresu wytwarzania okazują się znacznie zaniżone wobec całościowych wydatków, np. z uwagi na koszty późnego usuwania usterek.

Zobacz również:

  • 9 cech wielkich liderów IT
  • CIO "bumerangi": liderzy IT awansują, powracając
  • 6 znaków ostrzegawczych, na które CIO powinni zwrócić uwagę w 2024 roku

Zmiana kulturowa i mentalna w firmie z Software Factory

Niezależnie od dobrej organizacji pracy oraz stosowanych narzędzi gwarantem sukcesu projektów informatycznych jest zaangażowanie i bliska współpraca z odbiorcą biznesowym.

Obecnie funkcjonowanie biznesu oraz technologii na zasadzie przeciwległych biegunów oznacza niepowodzenia w biznesie. Skuteczny CIO, poza doskonałym zrozumieniem aspektów informatycznych, zna biznes na wylot i wspólnie z jego liderami potrafi określić, jaką wartość może wnieść do firmy technologia. Podobne zasady dotyczą każdej organizacji informatycznej. Nawet początkujący programista, starający się myśleć o celu biznesowym, jaki ma realizować funkcja programu, nad którą właśnie pracuje, wniesie nieporównywalnie większą wartość niż osoba skupiająca się wyłącznie na realizacji. Zrozumienie otoczenia biznesowego przez informatyków podnosi efektywność projektów wdrożeniowych i jest cechą poszukiwaną przez najlepiej działające organizacje IT. Tacy programiści z czasem zostają projektantami, architektami i menedżerami.

Software Factory zapewnia wysoką jakość od początku procesu wytwarzania oprogramowania oraz stabilność i niski koszt utrzymania w długim terminie. Bliska współpraca z biznesem przynosi organizacji wartość biznesową – czyli sensowność inwestycji w IT. Współpraca na linii biznes i IT oraz budowanie zrozumienia biznesu wśród zespołu IT to wartości, na które stawiają efektywne organizacje. Wśród dostawców usług związanych z wdrożeniami i informatyką uwidacznia się to poprzez zawężanie specjalizacji biznesowej i pracę dla wybranych sektorów biznesu.

Podejście do wdrożeń informatycznych w Polsce zmienia się na lepsze. Największe firmy poprzez wdrażanie metodyk zwinnych postawiły już na ścisłą współpracę biznesu i IT. Często jednak brakuje partnerskich relacji, zaufania i transparentności pomiędzy klientami i dostawcami IT. Zmiany podejścia powinny nastąpić po obu stronach. Firmy muszą patrzeć na rzeczywisty efekt biznesowy działań IT, a nie na „nowe zabawki” technologiczne.

 Autor jest partnerem w firmie Sollers Consulting.


TOP 200