Pożegnanie z vendor-lock

Narzędzia i dobre procesy Software Factory umożliwiają sprawne działanie kilku zespołów pracujących z różnych biur oraz wspólną pracę nad projektem kilku organizacji (np. dostawca i klient) Kluczowe elementy to: praca zdalna, wspólna baza wiedzy, współdzielone zasoby projektowe ze zdefiniowanym procesem pracy. Dobra i wygodna organizacja zapewnia również wysokie zadowolenie i zaangażowanie zespołu. Ułatwia to pozyskiwanie i utrzymanie talentów, co jest kolejnym czynnikiem wysokiej efektywności.

Pożegnanie z vendor-lock

Dariusz Jankowski, CIO firmy Proama, członek zarządu Generali

„Fundamentem stosowanego przez nas modelu rozwoju oprogramowania jest pełna przejrzystość i otwarta komunikacja między IT i właścicielami biznesowymi, którzy wspólnie tworzą zespoły projektowe pracujące w metodyce Agile. Najważniejsze korzyści z takiego podejścia to wspólne zrozumienie celu pracy, szybki postęp, często wykonywana weryfikacja wyników, szybkie rozwiązywanie zagadnień pojawiających się w trakcie projektu, duża satysfakcja członków zespołu z szybko powstającego systemu” – mówi Dariusz Jankowski, CIO firmy Proama, członek zarządu Generali.

Zobacz również:

  • 9 cech wielkich liderów IT
  • CIO "bumerangi": liderzy IT awansują, powracając
  • 6 znaków ostrzegawczych, na które CIO powinni zwrócić uwagę w 2024 roku

Przejrzysty, ale złożony bilans wdrożenia

Podejście Software Factory jest znacznie częściej spotykane na rozwiniętych rynkach. Klienci decydują się na takie podejście, kiedy zachodzi potrzeba dokonania złożonych zmian w działaniu biznesu. Podobne przedsięwzięcia wiążą się z bardzo dużymi nakładami finansowymi i organizacyjnymi. Wynagrodzenie dostawców IT jest niewielkim elementem tych inwestycji.

W Polsce przy zakupie usług IT wielu klientów patrzy przede wszystkim na stawkę za dzień pracy programisty. Taka informacja niesie jednak niewiele informacji. Nie określa bowiem pracy dostawcy – jej efektywności i jakości. Nie wiadomo także, czy to, co zbuduje dostawca, będzie odpowiadać potrzebom klienta i realizować jego cel biznesowy. Koncentracja wyłącznie na negocjacji stawki za dzień pracy programisty nie gwarantuje sukcesu biznesowego w założonym budżecie.

W dojrzałych organizacjach sponsorzy projektów w obszarze IT przy planowaniu oceniają koszt całkowity przedsięwzięcia biznesowego, którego częścią jest również wdrożenie systemu IT (TCO – Total Cost of Ownership). Jest to podejście złożone, ale warunkujące skuteczność. Powstałe oprogramowanie ma w ostatecznym rozrachunku taką wartość, jaka wynika z pracy wykonywanej za jego pomocą przez użytkowników biznesowych.

Jakość od początku do końca

W centrum koncepcji Software Factory jest jakość budowanego systemu. Szereg narzędzi i organizacja prac w metodyce Agile umożliwiają bieżącą ocenę jakości.


TOP 200