Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Problemy Nokii problemami Finlandii… Yahoo sprzeda udziały o wartości 7 mld USD… Laptopy niekoniecznie z Internetu… Dotacje na Internet na ostatniej mili wciąż leżą odłogiem… Historyczny debiut Facebooka na giełdzie. Cena akcji na otwarciu osiągnęła ponad 42 dolary… Hewlett-Packard planuje zwolnić 25 tys. pracowników… Rosyjski "Facebook" też chce na giełdę…

COMPUTERWORLD

Państwo do konsolidacji

Obywatele uważają administrację publiczną za jeden organizm. W rzeczywistości jest to kilka tysięcy oddzielnych struktur, obrosłych biurokratycznymi naroślami. Czy można zracjonalizować działanie państwa? Jak w tym może pomóc informatyka?

***promocja***

Serwery ProLiant Gen 8 - reklamowane hasłem: "Najbardziej samodzielne serwery świata".

Dowiedz się więcej o tych maszynach >

RZECZPOSPOLITA

Laptopy niekoniecznie z Internetu

Handel 40 proc. Polaków w tym roku planuje zakup przenośnego komputera. Większość robi to w specjalistycznym sklepie, a nie w sieci.

Dotacje na Internet na ostatniej mili wciąż leżą odłogiem

Podzielono dopiero jedną trzecią grantów na zapewnienie dostępu do sieci dla końcowych odbiorców. Firmy znów mogą się jednak o nie ubiegać, bo ruszył kolejny nabór projektów.

Problemy Nokii problemami Finlandii

Nokia traci zasoby gotówki w takim tempie, że powstają wątpliwości, czy zdoła ustabilizować swe finanse. Jej problemy mają szerszy wymiar — są ostrzeżeniem dla modelu państwa opiekuńczego.

GAZETA PRAWNA

Historyczny debiut Facebooka na giełdzie. Cena akcji na otwarciu osiągnęła ponad 42 dolary

Facebook zadebiutował w piątek w Nowym Jorku na pozagiełdowym rynku nowych technologii Nasdaq. Cena akcji po południu ustabilizowała się na jakiś czas na poziomie 41,33 dol. za akcję. Choć mniej spektakularne niż oczekiwano, IPO FB przyćmiło inne debiuty dekady.

Hewlett-Packard planuje zwolnić 25 tys. pracowników

Hewlett-Packard zmierza zwolnić nawet 25 tys. pracowników, czyli 8 proc. całej załogi, w celu obniżenia kosztów. Ma to również pomóc firmie w stawieniu czoła spadkowi popytu na komputery i usługi.

Gwiazdy internetu - Bez nich nie byłoby sieci

Jest już Internetowa Galeria Sław - ranking stowarzyszenia ISOC, międzynarodowej organizacji zajmującej się wspieraniem rozwoju Internetu na świecie. Na liście ISOC znaleźli się ludzie, którzy stworzyli sieć, i dzięki którym dalej się ona rozwija.

PULS BIZNESU

Rosyjski Facebook też chce na giełdę

VKontakte, największa internetowa platforma społecznościowa Rosji, odświeża plany związane z wejściem spółki na giełdę.

Yahoo sprzeda udziały o wartości 7 mld USD

Yahoo jest gotowe do pozbycia się połowy z 40 proc. pakietu udziałów w chińskim gigancie internetowym Alibaba.

Mark Zuckerberg ożenił się

Mark Zuckerberg nie jest już kawalerem. 28-letni założyciel portalu społecznościowego Facebook i jeden z najbogatszych Amerykanów poślubił w sobotę w Kalifornii 27-letnią Priscillę Chan.

NETWORLD

Rozstanie z Javą nie będzie proste

Dziurawa Java przyczyniła się do powstania kilkusettysięcznej armii komputerów zombie. Jej niedoskonałość znacząco wpłynęła na rozwój phishingu i innych form oszukiwania internautów. Mimo to, całkowita rezygnacja z Javy - postulowana przez niektórych specjalistów - nie wydaje się być operacją łatwą do przeprowadzenia, a jej końcowy efekt może rozczarować wielu użytkowników.

Dell prezentuje nowe serwery PowerEdge

Dell zaprezentował 9 nowych serwerów PowerEdge: trzy serwery kasetowe, cztery stelażowe oraz dwa serwery wolno stojące. Urządzenia wyposażono w procesory Intel Xeon E5-2400 oraz Xeon E5-4600.